Инж. Валентин Вълев, собственик и управител на фирмите „АКВАТЕК” ЕООД и „Експрес Гаранцион” ООД, председател на ОП на КСБ - Варна
Уважаеми колеги,
темата на днешния брой е: „ДЕЗИНФЕКЦИЯ НА ВОДАТА В БАСЕЙНА ЧРЕЗ ЙОНИЗАЦИЯ”.
Йонизацията е сравнително нов за практиката метод за дезинфекция на плувни басейни, макар че принципът му е известен от векове. Преди много години хората забелязали, че водата, съхранявана в сребърни съдове, не зеленясва и освен това има лековити качества. Сега вече е известно, че това се дължи на антибактерицидните свойства на сребърния йон Ag+, който убива всички бактерии и патогенни микроорганизми (вируси, гъбички, плесени) във водата. От друга страна, учените са установили, че медните йони Cu2+ потискат развитието на зелени растителни организми, тъй като се свързват с хлорофила в клетката и блокират развитието й.
Основното предимство на системите за йонизация пред всички други системи за дезинфекция е това, че при тяхното използване във водата на басейна не се добавят никакви химикали - нито хлор, нито киселини за рН корекция, нито продукти против водорасли. Това превръща басейна в едно приятно за дълъг престой място, без опасност от зачервяване на кожата и очите и без риск от алергични реакции.
За да се случи това, във водата е необходимо да има определена концентрация на медни Cu2+ и сребърни Ag+ йони. Това се гарантира от автоматични системи, притежаващи специални електроди от сплав на сребро, мед и други метали в точна пропорция, за да се осигури правилната дозировка в басейна.
При избора на система за йонизация трябва да сме много внимателни. Невинаги по-ниската цена е по-изгодното предложение. Много често тя се дължи на по-малкото количество сребро, което се използва за електродите. Това обезсмисля поставянето на такава система, защото ще доведе само до намаляване използването на химикали, тъй като при това положение йонизацията не е достатъчно ефективна за пречистването на водата на басейна. Обикновено такива системи използват малки електроди с не повече от 100-200 г сребро. За сравнение аналогичните електроди в системите от висок клас съдържат няколко килограма сребро. Това гарантира насищане на водата с необходимото количество йони и осигурява перфектното й качество без нужда от други химикали.
Електродите на системите за йонизация след известно време трябва да се подменят. Срокът е различен за различните по обем и функция басейни, като средният период е около две години. Цената на електродите е висока поради естеството на материала, от който са направени.
От опита, който сме натрупали, можем да обобщим, че дезинфекцията на басейн със система за йонизация излиза около два пъти по-скъпа от аналогична поддръжка с твърди хлорни препарати. Това е цената на удоволствието да плувате в „жива вода”.
Трябва да уточним, че в България действащото в момента законодателство не позволява използването на обществени басейни без наличие на хлор. Поради това системите за йонизация се използват предимно при домашни басейни.