Светослав Загорски
Вроцлав е малък, но изключително приятен и интригуващ със своята историческа памет и красива архитектура град. Намира се на река Одер. В миналото е бил най-старата столица на Силезия. Днес продължава да е главният град на воеводство Долна Силезия и е четвъртото по големина селище в Полша.
Той е чудесна дестинация, ако правим пътешествие из Европа с кола. От София е на приблизително същото разстояние, както и Прага – 1370 км. Това е и най-лесно достъпният за нас полски град. Минавайки по класическия маршрут през Будапеща, Братислава и Виена, стигайки до Бърно, вместо да тръгнете за Прага, завивате към Вроцлав. Близо е и до немската граница, като от Дрезден го делят само 270 км.
Преминаващата река Одер прави градската панорама живописна идилия. Течението й образува лабиринт от острови и мостове, които печелят заслужено прозвището на Вроцлав „полската Венеция”. Но приликите не спират дотук. Селището има над 1000-годишна история, а днес е добро място за бизнес и културен туризъм.
През вековете е част от Полското и от Чешкото кралство, от Княжеството на Пястите, Хабсбургската империя, Прусия и Третия райх. Възниква като крепост на кръстопътя между два търговски маршрута в Бохемия. За първи път сведения за него се появяват през X в., когато е наречен Вратиславия, вероятно на името на бохемския херцог Вратислав. До XIII в. едно от най-важните събития в тези времена е основаването на Вроцлавската епархия. През първата половина на XIII в. градът дори се превръща в
политически център
на разделеното Кралство Полша. През 1241 г. е опустошен по време на монголската инвазия в Европа. След възстановяването му тук идват много немски заселници. През 1871 г., когато са обединени германските държави, той става шестият по големина град в империята. След Втората световна война Вроцлав (тогавашен Бреслау) заедно с почти цяла Долна Силезия е присъединен към Полша според условията на Потсдамската конференция.
Тръгвайки на разходка,
навсякъде по улиците на града може да видите приятни кафенета, отлични ресторанти и уютни хотели, където да отседнете. Ще бъдете очаровани от голям търговски площад, красива катедрала и още много църкви, пъстър парк – отлично място за почивка, и стотици други любопитни местенца.
От дълги години градът е един от международните центрове за провеждането на различни изложения. Особено интересен фест е „Вроцлав НонСтоп”. Заради него наричат селището „мястото за срещи“ на Полша. Жителите обичат да казват, че не е нужен специален повод, за да дойдете тук. Може би защото Вроцлав е пълен с изненади, като японската градина в Szczytnicki Park или армията от гноми, осеяли улиците.
Известен е и като Града на стоте моста. Между тях ще откриете цяла плеяда от прекрасни исторически паметници, музеи и галерии. Славата на Вроцлав като културно средище пък се дължи на театър „Лабораториум“ на Йежи Гротовски и Театъра на пантомимата на Хенрик Томашевски. По улиците на Стария град има занаятчийски работилници и антикварни магазини.
Всеки туристически маршрут тръгва от
централния площад „Ринек”
– една от основните забележителности. От всички страни е обграден с впечатляващи сгради. Малките улички наоколо са запазили наименованията си от времето, когато по тях се намирали магазините за търговия с месо, сол и други продукти. В близост е и площад „Солни”. Навремето тук се продавала подправката, добивана от морската вода, а днес – цветя.
На площад „Ринек” е разположено кметството. Сградата му се смята за чудесен образец на готическата буржоазна архитектура. Първоначално е била едноетажна, но впоследствие е разширявана. Сегашната й форма датира от късния XV в. с орнаменти на източната и южната фасада.
Едно от уникалните здания, която трябва задължително да видите, е Хала Стулеци, в превод Стогодишната зала. Тя е строена по плановете на архитект Макс Берг в периода 1911 – 1913 г., когато Вроцлав е още част от Германската империя. Като една от първите конструкции от армиран бетон тя е включена в Списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство. Залата е открита в чест на 100-годишнината от победата над Наполеоновите войски.
До нея е разположен мултимедийният Вроцлавски фонтан. Той е съставен от около 300 струи и 800 светлини, които създават впечатляващо шоу, особено във вечерните часове.
Най-старата част на града обаче е съсредоточена на остров Тумски или познат още като
Катедралния остров.
Тук са разположени красиви катедрали и няколкостотин годишни сгради, както и зданието на университета с известната барокова Аула на Леополдин.
Един от най-забележителните храмове е този на св. Йоан Кръстител, който датира от XIII в. В него се съхранява най-големият църковен орган в Полша. От върха на катедралата се разкрива чудесен изглед към реката. В близост е и църквата „Св. Елизабет” – внушителна средновековна сграда, която има 90-метрова кула с чудесна панорама към Стария град.
Неповторим хоризонт разкрива и Раклавицската панорама. Тя представлява огромна картина на канава – монументална художествена творба на Войчех Косак, увита около ротонда с наблюдателница. Така се пресъздава 360-градусов изглед на
битката за Раклавице през 1794 г.
между руските войски и полските въстаници.
Оставайки за кратко на военна тематика, ще трябва да посетим и друго историческо място без аналог – хотел „Монопол”. Той става изключително известен в средата на миналия век с това, че от прозорците му Хитлер приема военен парад. Но хотелът в никакъв случай не е символ на войната. В неговото кафене великият художник Пабло Пикасо нахвърля скиците на станалия световно познат символ гълъб на мира. Чест гост е била и Марлене Дитрих.