Елица Илчева
Витражът е тънка преграда между моето сърце и сърцето на Вселената. Това е казал някога великият Марк Шагал. Той е един от първите творци, които превръщат стъклописите в светско изкуство и допускат то да излезе от храма и да влезе първо в обществените сгради, а после и в домовете ни.
Днес витражите в частните къщи се приемат за изискан лукс. Ако повярваме на един от най-добрите майстори у нас – художника Юрий Василев, творбите от стъкло в интериора са не лукс, а необходимост. Защото са част от изкуството, което е жизненоважно за съществуването ни. И къде, ако не вкъщи, да превърнем пространството в наслада за очите.
Истината е, че ако имаме витраж, той непременно се превръща в ключов елемент от интериора, а това изкуство е един сравнително лесен начин да превърнем целия си дом в художествена творба.
Лукс или необходимост, паната от стъкло са на особена почит и придават чар на всяко вътрешно пространство. Представете си апартамент с рисувани слънца по вратите, с лампи от начупено стъкло или с цветен таван над масата в хола. Сигурно вече ви е ясно защо витражът става популярен у нас и все повече хора го предпочитат като елемент в украсата на дома си.
Но откъде идва?
Думата „витраж” идва от френската vitre – стъкло на прозорец. Най-ранните известни на света витражи са открити в британския манастир „Свети Петър”, строителството на който започва около 675 г. Там и сега може да се намерят малки парченца цветно стъкло и олово. Почти едновременно с Европа витражи започват да се правят и в Азия. Близкият изток се славел с позлатени стъкла, които били прозрачни. А в XVIII в. алхимикът от Югозападна Азия Джабир ибн Хайан описва 46 начина за производство на цветно стъкло и технология за създаване на изкуствени скъпоценни камъни.
Разцветът на витражното изкуство се приписва на Средновековието, когато започнало създаването на библейски мотиви. През 1857 г. пък се открива първото студио за декоративно изкуство в САЩ. Популярен остава и до днес стилът „Тифани” – преплетени и вълнообразни форми, асиметрия, флорални мотиви, изключително внимание към детайлите, употреба на нови и скъпи материали.
В началото на XX в. постепенно се закриват почти всички студиа, работещи в готически стил, и витражното изкуство започва да става все по-светско. Тъкмо по това време скици са създавали известни художници, като Пийт Мондриан и Шагал.
След Втората световна война за старите традиционни изкуства и това, за което говорим, започва нов подем. От тогава до сега архитекти и дизайнери смесват различни стилове, експериментират и създават впечатляващи творения, които ни радват както в интериора, така и в екстериора на сградите. Мебелните производители съчетават успешно различни материали, като дърво, стъкло и метал, и творят истински украшения за домовете ни.
Технологиите също постоянно се усъвършенстват, макар че точно в работата със стъкло нищо не се е променило кой знае колко. И благодарение на това можем да видим поне отчасти света такъв, какъвто е бил в миналото.
Интересно е, че мода при витражите няма. Те са вечни и подходящи за всеки стил на обзавеждане. Художественото стъкло се вписва леко в интериора и обединява цветовете, светлината и формата, подчертавайки своеобразието на стаята или дома. Цветното стъкло хармонично взаимодейства с другите материали, като дърво, метал, камък и пр. А т.нар. висящи витражи могат да се поставят навсякъде. Неповторим цветен акцент или стилна поддръжка в общия ансамбъл, те внасят уют и подчертават индивидуалността.
Какво да изберем?
Стъклената декорация е предпочитана и най-разпространена в градовете с история. И там, където има приемственост на занаятите, архитектурата и обзавеждането. В Италия например витражите не изпълняват само декоративна роля. Проектират се заедно със сградата и стават неразделна част от архитектурното и интериорното оформление. Повечето запазени в старинните здания са уникати, изработени от майстори занаятчии.
Добре е хората, които искат да поръчат витражи, да се обръщат към правоспособни специалисти. Цените на подобна домашна украса зависят от материалите и сложността на проекта. Качественият продукт обаче е доста трудоемък и скъп за изработка. Изисква и продължително време за изпълнение.
Проектирани като елементи от общата визия на една къща, витражите стават част от архитектурното оформление и интериора. Като съчетава форми и цветове, проектантското въображение стига до най-различни творчески решения. В тристайно жилище може да се направи дървена врата, украсена със стъкла във формата на цветя и листа. Интересна идея е вратата към банята или тази на душ кабината да се оформи с многоцветен стъклопис, който придава топлина и уют.
С витраж се осветяват и оцветяват вътрешни стълби, които свързват различните нива на жилището. Добър ефект се постига и с поставяне на стъклописи на прозорчетата над вътрешните врати. Цвете, рисувано върху стъкло, намира място над диван в хола или в дневната не само с декоративна цел, но и за да осветява помещението.
Специалистите съветват обаче да не се прекалява със стъклените картини. Достатъчно е едно парче от прозореца, една рамка на огледалото, един параван или само гърбът на спалнята. Играта на разноцветното стъкло със светлината ще се погрижи за това, всеки път да виждате различната му красота.