Abecedarium Bulgaricum – дизайнът, който ще говори на български в Брюксел
Елица Илчева
По традиция всяка държава, която поема на ротационен принцип председателството на Съвета на ЕС, осъществява дизайн и арт инсталации в сградите. Освен да радва окото интериорът, който България ще създаде в две от зданията в Брюксел - Justus Lipsius и Europa Building, ще може да се да се пипне и усети. Това предвижда проектът Abecedarium Bulgaricum, който спечели конкурса на Министерството на културата. Той е дело на екип от Националната художествена академия (НХА) с ръководител доц. д-р Венелин Шурелов. Основните участници са студенти и преподаватели от магистърска програма „Дигитални изкуства”, но са включени и някои от най-успешните студиа, работещи в областта на дизайна и архитектурата.
Защо Abecedarium Bulgaricum? Средновековните западноевропейски книжовници са наричали така старата славянска писменост. Понятието е отправна точка за целия проект и насочва вниманието към българския произход на кирилицата. Abecedarium бил и нещо като буквар, който имал множество функции, като е служил и за различни практически упражнения. „На мен ми беше много любопитно, че този образ съчетава и познание, и игра. Това е начинът, по който подходихме за атриума в Justus Lipsius, който трябваше да „обзаведем“. Тук няма да видите визуални клишета, търсили сме съвременен подход към онова, което представя нашата общност като видима култура. Функционалният режим на инсталацията е комбинация между образност, познание и игра“, разкри доц. Шурелов.
Ярка образност, възможност за ново, допълнително познание спрямо кирилицата, интерпретация на старобългарския акростих и потенциал за въвличане в различни игрови ситуации поставят инсталацията в активни и витални отношения със средата и хората. За пространството са предвидени 30 столчета (кутии) от полупрозрачен полиамид, всяка от които репрезентира визуално и звуково по една буква от азбуката. Специален сензор реагира при сядане, активира осветлението и звука и участникът чува „аз, буки, веди”... В останалото време автоматично, на случаен принцип кутиите се активират, като с това образуват една динамична светлинна инсталация.
„В изработката на интерактивната електроника важен принос имат Симеон Янчев и неговите специалисти от „Роботев”, фонограмата като магическа акрофония композира Иван Шопов с гласовете на триото „Авигеа”, а съвременният шрифт е авторска разработка на д-р Светлин Балездров“, сподели още доц. Шурелов.
Останалата част от експозицията, включена в проекта, е разположена на различни локации в двете сгради на Съвета. На специално изградена видео стена ще се показва широк спектър от екранни произведения. Там ще се предложи детайлното вглеждане в творчеството на Владимир Димитров - Майстора, което ще „реанимира” образите, рисувани от художника.
Друг от модулите е серия от принтове на студенти и преподаватели от НХА, обединени в темата „Културно наследство, културно ежедневие”. В областта на дигиталното прототипиране важен партньор в проекта е „Смарт Фаб Лаб”, съвместна инициатива на Архитектурния факултет към Университета по архитектура, строителство и геодезия и Сдружение „Трансформатори”.
Стилният изглед на пространствата ще е дело на архитектурен колектив DontDIY и собствената им марка мебели Almost.
„Предложената концепция в най-пълна степен отговаря на изискванията, заложени в техническото задание. Тя е оригинална, с изявен авторски почерк и съвременно звучене. Представено е виждане за всички помещения, които ще бъдат обект на дизайн и арт инсталации. Впечатляваща е симбиозата на традиционните форми на културна идентичност, със съвременни аудио-визуални техники“, дават оценка на проекта от Министерството на културата.
Любопитна подробност е, че тъкмо от ведомството са възприели виждането, че цялостната концепция трябва да е на студенти и техните преподаватели, да се заложи на съвременни художествени практики, както и да се предаде традицията на младото поколение.
Конкурсната процедура за подаване на проектни предложения протече в периода от края на август до началото на октомври 2017 г. Тя бе проведена на два пъти, тъй като по времето на първия етап назначената специална комисия не одобри нито едно от подадените две проектни предложения. На втория етап бяха представени общо три идеи.
Мебелите на Almost влизат в Европа през вратата на Българското председателство
Архитектите от DontDIY - Светослав Мичев, Христо Станкушев и Стефан Минков и маркетинг мениджърът Рая Колчакова, са автори на доста проекти за офис и домашен интериор. Наскоро те направиха истински удар със самостоятелния бранд за мебели Almost, който дебютира на пазара с впечатляващия 4th Chair (цената му е 185 евро). Именно на този стол ще седи всеки, който влезе в залите на ЕС, по време на Българското председателство. Произведеният в една от най-големите български фабрики за столове модел е изработен от масивно дърво и детайли от слепени фурнири и се предлага в няколко различни варианта – дъб, ясен и в цветен байц. Създателите му го описват като естествен и мистериозен модел, който оставя дискретно и запомнящо се впечатление. Той е и отличен пример за дизайн на достъпен български продукт, който би стоял адекватно навсякъде по света.