Завърши шестият сезон на Българската строителна футболна лига
Арх. Веселин Колев
След триумфа си през 2016 г. „Инфра Холдинг“ отново са шампион на Българската строителна футболна лига (БСФЛ). Те спечелиха за втори път престижния трофей и са само на една титла от исторически успех. Според правилника на БСФЛ отборът, който три пъти стане победител, прибира завинаги в офиса си високата 1,5 м и тежка 10 кг уникална преходна купа.
Момчетата от „Инфра“ загатнаха за сериозните си намерения още през есенния дял на шампионата, допускайки само една загуба от поставилия си също високи цели „Каммартон България“. В решителния пролетен полусезон надвиха всичките си конкуренти, с изключение на „Монтаж Строителни Конструкции“ (МСК), и без да познават вкуса на загубата, безапелационно спечелиха първото място.
Вече стана традиция среброто да става притежание на „Бокал“. Откакто през 2015 г. компанията влезе в голямото семейство на БСФЛ, отборът винаги е бил в призовата тройка, никога на трета позиция и традиционно подгласник на шампиона, независимо кой е той. Някои биха го определили като недостиг на спортно-технически качества или липса на шанс, но за нас това е феноменално постижение, което заслужава голям респект и пожелание съвсем скоро да „ъпгрейднат“ благородния метал на гърдите си. Въпреки дългата резервна скамейка и многобройната си публика „бокалци“ загубиха напълно неочаквано точки, които ги оставиха в подножието на върха и тази година.
Бронзовият медалист „Марибор-Строй“ може да бъде окачествен като хита на първенството. Трънливият път - от пълен дебютант през есента до впечатляващия рейд от 8 поредни победи в последните им осем срещи, ги постави заслужено на почетната стълбичка в този запомнящ се за тима сезон.
Каквото и да се каже за „Ромстал ХЕС“, ще бъде малко. Доайените на БСФЛ. Родени бойци. Неизменни участници във Висшата лига от първия сезон (през 2012 г.) досега. Винаги готови да се опълчат срещу най-силните. Тежки контузии на основни състезатели - Кристиян Тодоров и инж. Росен Ненчев, се опитаха да ги „бутнат от скелето“, но след петото място през 2016 г. и четвъртата позиция през 2017 г., те бяха трети във временното класиране. Буквално в последния ден на шампионата слязоха надолу в класацията, губейки протоколен двубой.
„Монтаж Строителни Конструкции“, по-известни в бранша като „МСК-Казичене“, ще запомним не само като дебютант, а и с безпрецедентния факт, че са единственият тим, непобеден от шампиона „Инфра Холдинг“ в срещите помежду им. И двата двубоя завършиха наравно - по 1:1, като далеч не само тези две точки помогнаха на МСК да завърши на завидната 5-а позиция във Висшата лига.
„Контракт Сити“ за втора поредна година попаднаха в светлините на прожекторите с безкомпромисната си коректност. През 2017 г. в мач без значение за класирането им, отнеха титлата на „Главболгарстрой“ в Първа дивизия, а сега минаха път като черна котка пред „Ромстал ХЕС“ в последните часове на кампанията, лишавайки ги от бронзовите медали, взимайки от двубоя помежду им пълен актив от точки, които на практика им бяха отново ненужни. „Фенът на феновете“ - Димитър Лазаров, отново бе част от агитката на „Контракт Сити“ и всяка среща на отбора се превръщаше в атракция. Респект за инж. Асен Чавдаров и момчетата му!
„Каммартон България“ започнаха амбициозно надпреварата, направиха поредица от впечатляващи игри, победиха бъдещия шампион през есента и с това като че ли счетоха сезона за приключил. Букмейкърите ги сочеха за един от фаворитите за титлата, но през пролетта отборът бе далеч от нивото на строителните машини, предлагани от компанията, и логично изпадна до седма позиция. Оставаме с впечатление, че с повече концентрация върху самата игра този отбор наистина има потенциал.
„Ергодом“ - шампионът на Първа дивизия през 2017 г. За първи път във Висшата лига. Стартираха ударно участието си в нея - с 3 победи и 1 равенство в първите си 5 срещи. Интригата бе налице, настроението бе на висота. Победиха някои от лидерите, но и бяха разгромени от други. Завършиха минорно с 5 поредни загуби, които им костваха по-предно от осмото място в класирането. С нетърпение очакваме този симпатичен тим да разгърне напълно възможностите си през следващата кампания. Може би постоянство е компонентът, които им липсваше.
„Артекс Инженеринг“ – още един от флагманите на БСФЛ, неизменен участник в последните 5 шампионата. Вече е симбиоза от младост и опит. Без бързане, плавно и методично – подмладяването на отбора вече е факт. Дългосрочният план на инж. Данаил Желязков, който от двигател на терена постепенно се превърна в мениджър на отбора, очевидно дава резултати.
След няколко кампании в Първа дивизия „Артекс“ бе равностоен на повечето отбори във Висшата лига. Да, загубите са повече от победите, но ще запомним не един и два ребуса, които „тъмносините“ поставиха на своите опоненти.
„Интерхолд“ – поредният дебютант, оставил отлични впечатления. Странна тенденция беляза представянето му и в двата дяла на първенството. Тимът започна есента с 3 загуби, но завърши с 3 победи, което го класира във Висшата лига. Втората фаза също започна с 3 загуби и приключи с 3 поражения, което дефинира десетата им позиция. Един тим, който тепърва ще показва на какво е способен.
Първа дивизия на БСФЛ бе покорена за втори път от „Пайп Систем“. Час преди закриването на първенството губеха първата позиция по голова разлика и изглеждаше утопично да вкарат нужните им голове на Архитектурното бюро Stephen George International, докато на съседния терен „Адамант Сървиз Груп“ сякаш имаше лесна задача срещу играещия за чест и слава „Рутекс“.
Но „Пайп“ не загубиха надежда и започнаха методично да бележат гол след гол във вратата на архитектите, докато възпитаниците на проф. Петър Стефанов не само дадоха силен отпор на лидера, но в крайна сметка го победиха, за да пратят трофея, изненадващо или не, към офиса на „Пайп Систем“. Заслужен втори триумф на един от най-постоянните участници в лигата, с безупречен мениджър - Ралица Томова, и с невероятна публика. За „Адамант“ остана утехата, че още при първото си участие бяха на косъм от спечелването на златните медали и със сигурност ще бъдат фактор в следващите издания на шампионата.
С бронза се окичиха момчетата от Cordeel Bulgaria, които започнаха първата си кампанията в БСФЛ с респектиращите пет поредни победи и завършиха по подобен начин – с три, но регламентът на първенството изискваше повече от тях за по-предна позиция.
„Рутекс“ остана в подножието на призовата тройка след няколко запомнящи се победи, странни загуби и един достоен за уважение финален двубой, в който до голяма степен предрешиха съдбата на титлата.
И през този сезон „Главболгарстрой“ продължи да търси своя оптимален състав, като повече наблягаше на удоволствието от играта, за сметка на трупането на точки.
Същото до голяма степен може да бъде отнесено и към момчетата на АПИ, които рядко затрудняваха противниците си, но пък излизаха на терена винаги с настроение и положителен енергиен заряд.
„Кондекс“ бяха едни от новите попълнения в Лигата. За да докажат, че всяко начало е трудно, стартираха максимално неуверено със 7 поредни загуби през есента, но през втората половина на шампионата бяха равностоен съперник на повечето тимове в Дивизията.
Началото за Stephen George International – първите архитекти в Лигата, също се оказа сложно. Преходът от творческия процес към зеления терен очевидно не е лесен. Изключително коректното поведение и безупречната екипировка ги правят една от емблемите на БСФЛ.
Един от най-редовните участници, „Теразид“, по традиция използва срещите повече за сплотяване на колектива, отколкото за преследване на резултати. Неимоверно трудната програма им позволи да спечелят едва в 11-ия си мач през есента, но чест им прави, че нито за момент не се отказаха и бяха добре познатият ни коректен и симпатичен тим.
Завършваме с ветераните на Строителния техникум „Христо Ботев“ (СТХБ). Атрактивният трансфер през есента на една от легендите на Лигата - Милчо Виденов, който се завърна в родното гнездо, и няколкото по-млади попълнения не успяха да компенсират липсата на основни състезатели и логично представителите на СТХБ бяха далеч от светлината, в която сме свикнали да ги виждаме.
Изпращаме шестото поредно приключение, наречено БСФЛ, с прекрасни спомени и най-вече с удовлетворение, че и този сезон показа висока корпоративна култура, създаде поредица от нови запознанства и затвърди стотици по-стари. Колегите вече питат кога започва новият сезон, а той е пред нас…
Арх. Веселин Колев, председател на спортно-техническата комисия към БСФЛ: След като в. „Строител” стана медиен партньор, популярността на БСФЛ нарасна двойно
Арх. Колев, как започна БСФЛ?
Започнахме спонтанно през 2013 г., без дългосрочна стратегия или бизнес план, като идея за освобождаване на негативна енергия, един вид тиймбилдинг. Доколкото си спомням, това бе една от най-трудните години в бранша. Мащабното строителство, на което се радвахме до 2009 г., вече бе носталгичен спомен. В някои компании хората нямаха работа, други направо закриваха дейност. Доста фирми съкращаваха персонал. Ние разчитахме на ентусиазма на всеки един служител или работник поотделно и на тези мениджъри, които въпреки трудностите, не се отказваха да мислят за своя персонал.
Не е тайна, че строителството е 90% професия за силния пол. А в 90% от мъжете още от момчешките години е заложена една мечта – „великият футболист, великият мач, великият гол”. При 90% този блян не ги напуска цял живот, и независимо от възможностите им, всеки тест на тази цел вдига адреналина, носи огромно удоволствие, освобождава негативни мисли и зарежда с нова енергия.
От друга страна, футболът е такава игра, че в нея човек може да се преобрази – от най-кроткия колега в офиса да стане най-грубият и невъзпитан състезател, а пък този, когото сме виждали да се справя най-сръчно на обекта, да не може да вкара гол на празна врата.
Имахме на разположение и прекрасна футболна база – новопостроения комплекс „Спортна зона“ в източната част на столицата.
Отчитайки всичко по-горе, най-нормалният въпрос би бил: „Защо пък не - Българска строителна футболна лига“?
Колко бяха участниците в първия сезон?
Едва девет фирми. Още нямахме подкрепата на вестник „Строител“ и Камарата на строителите в България (КСБ).
Но имахме участник от Козлодуй – „Интерприборсервиз“, който осъществяваше ремонти и поддръжка на Централата в града. Всеки вторник отборът пътуваше общо 400 км в двете посоки, връщаха се по домовете си след полунощ. Всяка седмица. Тогавашният администратор на БСФЛ - Радмил Петров, на шега бе изчислил, че за един полусезон са изминали разстоянието от София до Ню Йорк, което е забележително. И бяха много добри. Спомням си, че им трябваше победа над „Главболгарстрой“ в последния им мач, и дори водеха, но не удържаха преднината. „Главболгарстрой“ изравни и точката им беше достатъчна да станат първият шампион на БСФЛ. Освен тях, още две фирми са неизменни участници – „Пайп Систем“ и „ХЕС – Отоплителни инженерни системи“. Завидно постоянство.
След като вестник „Строител“ стана медиен партньор на БСФЛ, популярността нарасна двойно – 20 отбора през 2014 г., 24 - 2015 г., 25 - 2017 г. Тази година отборите са 21, но някои компании са в консорциуми с други в общи тимове, което е по правилата на БСФЛ, така че общият брой на фирмите не намалява.
Кои фирми имат право на участие в БСФЛ?
Строителството е част от живота на всеки един от нас. Едва ли се замисляме в ежедневието си колко хора по какъв начин са свързани пряко или косвено с този бранш. Отрасълът е толкова всеобхватен и така сме свикнали с него, че не си даваме сметка, че нашата храна, движение, култура и дори връзките помежду ни (с мобилните телефони и интернет) са изцяло зависими и свързани със сектора.
Идеята първоначално бе да обхванем чисто строителните фирми. Още първия сезон обаче се включиха проектантски компании и дистрибутори на световни производители на материали. Участие взимат и строго специализирани компании във ВиК, отоплителни и вентилационни инсталации, телекомуникации, дограма. Впоследствие се включиха производители и дистрибутори на строителна техника - от бормашини до багери, генератори и скелета. Агенция „Пътна инфраструктура“ също има свой отбор. Елитният Строителен техникум „Христо Ботев“ участва със своите ветерани. В последния сезон за първи път се включиха и колеги архитекти в лицето на Stephen George International. Все още очакваме представител от сферата на търговията с недвижими имоти, която също е неизменна част от отрасъла.
Въпреки огромното разнообразие, една от основните ни цели е да запазим корпоративния дух на състезанието и в него да участват наистина приятели, колеги, служители и работници от бранша. Това прави БФСЛ различна лига от многото подобни. Тук няма настоящи и бивши футболни величия, които да се доказват на терена. Както във всеки спорт, и в БСФЛ има равностойни сблъсъци, съпътствани от високо напрежение, което оказва своето влияние върху състезателите. Смея да твърдя обаче, че нервните изблици са наистина рядкост и винаги завършват с усмивки и добро настроение.
Едни и същи ли са фирмите участници и постоянни ли са техните състави?
Не е никак лесна задача в една компания да се съберат едновременно и добри служители, и качествени футболисти. Точно поради тази причина е разрешено две компании да се състезават с общ отбор. Както на терена, така и по търгове и обекти всички фирми имат предпочитани партньори, и в това няма нищо лошо. Напротив, връзките стават по-стабилни и истински.
Не е рядкост някои от компаниите да поемат по-големи обекти в провинцията и това веднага се отразява на отбора им, ако двама или трима от тима са в дългосрочни командировки. Риск на професията, така да се каже. Поради тази причина се налага и да пропуснат даден сезон, някои се връщат, други така и не успяват отново да „сглобят“ стария си тим.
П
оказателно е обаче, че фирмата с най-постоянен състав – „Инфра Холдинг“, е единственият тим, печелил два пъти Лигата, и то с почти постоянен състав на терена. Друг екип, в който не се забелязва почти никакво текучество, е „Бокал“. За съжаление, те три години поред се задоволяват с второто място. Само по себе си това е изключително постижение, за което са нужни не само състезатели с добри спортни качества, а и желязна дисциплина, постоянство и високо ниво на организация.
Само мъже ли участват в БСФЛ?
Споменах, че основният контингент, по разбираеми причини, е от мъжки пол. БСФЛ обаче има своето осезаемо дамско присъствие, и то не къде да е, а на мениджърско равнище. Отборът на „Пайп Систем“ вече 6 години е ръководен вещо от Ралица Томова, която неслучайно спечели приза „Мениджър на годината“ за пореден път. Павлина Пехливанчева изведе „3ДД Инженеринг“ до шампионското злато през 2014 г., а Рая Узунска бе двигателят на Saint Gobain през всичките пет сезона на тяхното участие в БСФЛ. Мога само да изкажа възхищението си от тези нежни създания, заели се с непосилната задача да „управляват“ своите колеги – футболисти.
Каква е Вашата равносметка за сезоните до момента и плановете за бъдещето на БСФЛ?
Сухата статистика показва, че само през последния сезон участниците са над 300 от 21 компании. Отбелязани са над 3 хил. гола в близо 30 хил. минути футбол по терените на „Спортна зона“. Връщайки се в годините назад, ще видим, че над 60 строителни фирми и организации са взели участие в БСФЛ, като всяка от тях е дала своя принос за развитието и популярността й.
Както споменах, въпреки неформалния си статут, БСФЛ излезе дори от пределите на София, с участието на отбори от Пловдив, Перник, Благоевград, Козлодуй. Общо в шестте кампании до момента са изиграни 1446 срещи, в които са отбелязани близо 13 хил. гола. Налице е и конкуренция – имаме пет различни шампиона през годините, което прави Лигата жива и интересна всеки път. Някои от титлите се решиха буквално в последните секунди, като винаги над всичко е била идеята за честна и коректна игра. Тук няма интриги и задкулисни маневри, присъщи на големия футбол. Всичко се решава на терена от приятели и колеги.
Неслучайно най-великият футболен треньор на България за всички времена - Димитър Пенев, е един от големите почитатели на БСФЛ. Той следи изявите на отборите и почти всяка година е наш гост на церемониите по награждаване.
А призовете са много и разнообразни. Близо 400 индивидуални и отборни отличия са връчени до момента. Стремим се да поощряваме всяка интересна изява на терена и извън него. Разбира се, спазваме и определени традиции. Всяка година даваме голяма награда за шампиона – почивка в 5-звезден комплекс на българското Черноморие. Считаме, че с този заслужен отдих тиймбилдингът за отборът победител на съответната фирма е гарантиран.
Разполагаме с перфектна платформа за статистика, която всички компании с внимание следят. След всеки кръг (обикновено вторник вечер) се публикуват над 100 фотоса, които с нетърпение се разглеждат в десетки офиси всяка сряда сутрин. Медийната подкрепа на вестник „Строител“ пък е професионалното отражение на всичко, което правим, за което трудно можем да се отблагодарим.
Опитваме се да надграждаме всяка година по нещо, със съзнанието, че футболът все пак не е основна дейност за нашите състезатели. Той трябва да е катализатор, да е мотив за отпускане на напрежение и в никакъв случай - самоцел и допълнително физическо и психическо натоварване след тежък работен ден. Можем да се гордеем, че организационният процес е на високо професионално ниво – правила, база, терени, рефери, статистика. Смятам, че всеки един участник може да потвърди това.
Ще продължаваме да работим и заедно с Вашата подкрепа, и под егидата на КСБ БСФЛ ще е неразделна част от живота на строителния бранш.