Дъблин - Мистичната столица на Ирландия
Анна Радева
Пътуването до Дъблин, столицата на Ирландия, е истинско предизвикателство за всеки, който мечтае да се потопи в интригуваща приказка от митове, легенди, грегорианска архитектура, исторически ценности и природни красоти. Градът, чието име в превод означава „черната локва“, е разположен в източната част на страната при вливането на река Лифи в Ирландско море. Това е родното място на цяло съзвездие от световноизвестни писатели и драматурзи, като Самюел Бекет, Оскар Уайлд, Джордж Бърнард Шоу и Джонатан Суифт.
Най-подходящото време да се планира пътешествие до Дъблин е от юни до средата на септември, когато времето е меко, а дните дълги. През пролетта и есента има много дъждовни периоди.
Един от символите на града е мостът Ха'пени, който е построен през 1816 г. Той е получил името си от таксата, която навремето е била събирана от преминаващите по него. Друга емблема за
Дъблин е статуята на Моли Малоун, местна красавица от XIX в. Задължителна за посещение
е катедралата „Свети Патрик“,
която е най-голямата в страната.
Построена е между 1200 и 1270 г. в чест на покровителя на Ирландия. Постоянна изложба в обителта представя подробно житието на св. Патрик. През годините конструкцията на катедралата е била нарушавана многократно. Масивната й Западна кула датира от 1370 г. и притежава една от най-големите камбанарии в страната. През 1432 г. към църквата е създадено Хоровото училище.
Един от най-добрите университети в света е разположен имено в ирландската столица - „Тринити колидж“. Той е основан през 1592 г. от кралица Елизабет I. Колежът се гордее с библиотеката си, която е строена в периода между 1712 г. и 1732 г. и съдържа повече от 200 000 заглавия. Богатствата й се увеличават непрекъснато, тъй като през 1801 г. е бил приет закон, който задължава издателите във Великобритания и Ирландия да даряват безвъзмездно всяка излязла от печат книга. „Тринити колидж“ пази и свещената за ирландците Книга на Келс.
В сърцето на града се извисява дворецът Дъблин.
Построен е през 1204 г. по заповед на крал Джон, първият лорд на Ирландия, като защитен бастион. Той е обграден от всички страни с масивни крепостни стени, а на всеки ъгъл са издигнати кръгли кули и изкопани дълбоки ровове. Дворецът многократно е доизграждан, реставриран и променян. Най-интересното допълнение е прословутата и внушителна с вида си Голяма зала, за която са използвани предимно камък и дърво. Просторният и изискан салон се е използвал както за парламентарни заседания, така и за балове и банкети. През 1673 г. значителна част от Голямата зала е унищожена при пожар. От някогашния вид на крепостта е останала само югоизточната кула, която по време на управлението на Тюдорите е била използвана за затвор. В нея се помещава библиотеката Честър бийти, която е едновременно и музей на изкуството, в който се съхраняват архивите на замъка. Тук могат да се открият редки книги, миниатюри, ръкописи.
Туристите, които искат да се запознаят с историята на Ирландия, трябва да посетят
Археологическия и Националния исторически музей.
В първия се пазят 2 милиона артефакти, като в него могат да се открият дори ценности от 7 хиляди години преди новата ера. Колекциите от миналото са на разположение на посетителите в седем галерии и една от най-интересните е „Златната изложба“, показваща най-известните богатства в Европа. Националният исторически музей разкрива факти за града от 1500 г. до сега. Поместен в бившите армейски бараки Коноли, той се простира на три етажа в четири крила на сградата. Сред експонатите има автентични военни униформи, оръжия и картини за размирната история на острова. От особен интерес за посетителите са колекциите от ирландски дрехи и мебели от XVII до XX в., както и от китайски и японски артефакти от Средновековието.
Къщата-музей на Оскар Уайлд
също привлича много туристи. Тя се намира на площад „Мериън“, където е издигнат паметник на твореца. Световноизвестният писател и семейството му са се преместили да живеят в нея през 1855 г. От 1994 г. тя се управлява от Американския колеж в Дъблин, който я възстановява и превръща в музей на Оскар Уайлд.
Дъблин се слави и със своите прекрасни паркове, като един от най-известните е „Свети Стивън“. Разположен е в центъра на ирландската столица. В него могат да се видят петнадесет статуи и паметници на исторически личности. Вторият по големина парк се нарича „Свети Ан“, който е обичано място за почивка и спорт както от местните, така и от гостите на града. В „Свети Ан“ има тридесет и пет различни игрища за футбол и голф, осемнадесет тенис корта, както и впечатляваща остъклена градина. „Финикс парк“ е приютил зоологическата градина с десетките й видове обитатели. Сред богатата зелена растителност спокойно се разхождат цели стада диви елени, които могат да бъдат нахранени от посетителите.
Друг обект в Дъблин, който се радва на голям интерес, е
Пивоварната „Гинес“.
Още през 1886 г. е била обявена за най-голямата в света. Днес е преустроена в музей, който е най-популярната туристическа атракция в Дъблин. Сградата е седеметажна, като всяко ниво е свързано с историята й. На последното има бар, от който се открива страхотна гледка към града.
Множеството кокетни ресторанти и пъбове са неизменна част от неповторимия чар на Дъблин. Ирландците, известни със своята гостоприемност, посрещат гостите си с прословутия си пай, който се приготвя от телешко месо с различни видове зеленчуци – моркови, грах, лук и домати. Към ястието се прибавят яйца и картофено пюре. В Ирландия традиционно се предлагат и много морски деликатеси. Част от местната кухня са и вкусните сладкиши с моркови и боровинки.