Обогатяват с „Дървена корона“ силуета на Гьотеброг
Амбицията на архитектите да постигнат LEED платинен сертификат за устойчивост е видима на всички фази на проекта
Елица Илчева
Многофункционална сграда, описана от архитектите като „Дървена корона“, ще има на крайбрежната алея в Гьотеборг. Международният конкурс за проект е спечелен от датското студио Dorte Mandrup заедно с Bisgaard Landscape и Ramboll. Новото здание ще е със застроена площ от 37 500 кв. м и ще се състои от офиси, апартаменти и зали за провеждането на различни културни събития. Основата ще бъде прозрачна и открита. Предложението на групата се базира на амбиции за въглероден неутралитет и определени ключови елементи в дизайна, като дървесина, рециклирани материали и биоразнообразие.
„Гордея се, че успяхме да внесем скулптурно качество в голям обем и да създадем устойчиво строителство, което позволява гъвкавост във времето. Амбициите на организаторите на конкурса (Vasakronan AB в колаборация с кметството на Гьотеборг и Асоциацията на архитектите в Швеция) ни позволиха да проектираме сграда, ориентирана към бъдещето, която в същото време има висока архитектурна стойност“, споделя Дорте Мандруп, основател и креативен директор на студио Dorte Mandrup.
Чрез прозрачната си основа конструкцията динамично ще свързва различните нива на околните градски пространства – кея, улицата и моста. На нивото на шосето ще има много нишови магазини, споделени офисни пространства, сервиз за ремонт на велосипеди, ресторанти и може би дори театър и хотел, които ще създадат оживена атмосфера. Алеите и улиците ще минават както около сградата, така и през нея, чрез което авторите на проекта гарантират, че обществените комуникации няма да бъдат блокирани, дори през нощта.
В горната част над отворената основа екипът проектира ясно отличима дървена корона. Там ще са офиси, собствени и наети апартаменти, студентски и споделени жилища. По цялата фасада ще има балкони с вградени саксии с буйна растителност от местни видове, съобразени с микроклимата на съответните етажи. Събраната дъждовна вода на покрива ще се интегрира в системата за напояване.
Амбицията на архитектите да постигнат LEED платинен сертификат за устойчивост е видима на всички фази на проекта. Бетонът от съществуващата сграда, която ще бъде разрушена, за да освободи парцела, ще се раздроби на място и ще се използва повторно за основата. Стъклата ще бъдат рециклирани и ще получат нов живот под формата на терацо настилка върху бетонната повърхност. Останалата част ще бъде построена от масивна дървесина.