Строителен рекорд на моста „Моранди“ в Генуа
За 18 месеца Италия изгради съоръжение с дължина 1067 м
Две години след като част от моста „Моранди“ в Генуа се срути, убивайки 43 души, в пристанищния италиански град тържествено откриха новото съоръжение. То е по проект на родения в Генуа прочут архитект Ренцо Пиано, носи името „Сен Джорджо“ и заменя стария виадукт, построен през 60-те години на миналия век, който се срина на 14 август 2018 г. при един от най-тежките инциденти в Италия от десетилетия.
Поставено под тежък натиск да се справи с небрежността, причинила катастрофата, правителството прие извънреден указ за заобикаляне на бюрокрацията. Така между разрушаването на останките от старата структура през февруари 2019 г. и откриването на новата конструкция от стомана и бетон изминаха едва 18 месеца - спираща дъха скорост за строителство.
За Марко Бучи, кмета на Генуа, който е определен от правителството да следи възстановяването на моста, случаят е едновременно пример за дългогодишните пропуски в транспортната инфраструктура на Италия и демонстрация какво може да постигне страната. В самата Генуа, обградена от скалисти хълмове, които ограничават шосейния транспорт, с десетилетия се бави проект за магистрален обход.
Специално за откриването 18-те виадукта на съоръжението са боядисани в цветовете на италианския национален флаг. Мостът е дълъг 1067 метра, издига се на 40 метра височина и е почти двойно по-широк от предишния. Той свързва отново двете части на Генуа и магистрала А 10 към Франция.
Освен шокиращата човешка цена срутването на моста „Моранди“ нанесе тежък икономически удар на града, оценяван на 6 млн. евро дневно загубени приходи и допълнителни разходи, тъй като прекъсна товарните превози за месеци, казва Бучи.