В Малайзия тръгна проект за изграждането на острови
Генералният план обхваща 4,6 км обществени плажове, 2400 дка парк, 25 км крайбрежна ивица и нова транспортна мрежа
Международният конкурс, организиран от правителството на Малайзия, за разработване на генерален план за нови острови в южната част на Пенанг е спечелен от тамошните архитектурни студиа Bjarke Ingels Group (BIG) и Hijjas & Ramboll. Наречен BiodiverCity Penang, проектът е част от по-обща визия „Пенанг 2030“ с ясен акцент върху насърчаване на социалното и икономическо приобщаване на района чрез устойчиво строителство.
Генералният план, състоящ се от три различни острова, обхваща приблизително 4,6 км обществени плажове, 2400 дка паркова зона, 25 км крайбрежна ивица и нова транспортна мрежа. Така хора и природа ще съжителстват на едно от най-биоразнообразните места на планетата. Новите площи суша ще обединят райони със смесено предназначение с между 15 000 и 18 000 жители на територии от 200 до 2000 дка и непрекъснат буфер от 50 до 100 м около всеки район.
The Channels, първият остров от BiodiverCity, ще бъде изграден на три етапа, като ще се започне със създаването на технологичен парк и басейн с изкуствено създадени вълни. Във втората фаза ще бъдат построени сградите на институциите за управление и институтите за изследвания в зоната. В третата фаза ще бъдат създадени зоните за култура в съответствие с наследството и жизнената творческа енергия на Джорджтаун в Пенанг. Технологичният парк, сърцевината на The Channels, ще се простира на площ от 2000 дка и ще включва зони за изследвания и бизнес инкубатори.
Вторият остров - The Mangroves, ще бъде централният в проекта, отдаден на бизнеса. Той ще бъде организиран около мрежа от защитени влажни зони, създавайки подходяща среда за едноименните мангрови гори – важна природна инфраструктура, която улавя четири пъти повече въглерод от обикновените гори. В центъра му ще бъде изграден „Бамбуковият фар“ – бъдещ домакин на срещи, конференции и големи събития, които ще информират света за постиженията и знанията, придобити в BiodiverCity.
Най-западният остров на BiodiverCity, Laguna, e оазис за екологично живеене, организиран около централна марина. Осем по-малки острова образуват миниатюрен архипелаг, където плаващи, повдигнати на подпори и терасовидни къщи се възползват от естествената среда на Tanjung Gertak Sanggul. BiodiverCity ще разполага с автономен воден, въздушен и сухопътен обществен транспорт в опит да създаде среда без автомобили, в която улиците ще се използват безопасно от велосипедисти и пешеходци.