Наука

Топлоизолационна система, окачена към основата от вътрешната страна на фасадните стени

Следвайки целта си да бъде максимално полезен на строителния бранш, през 2023 г. вестник „Строител“ стартира рубриката „Полезни съвети“. В нея веднъж месечно на страниците на изданието публикуваме материали, предоставени от секциите на Камарата на строителите в България и партньорски организации като Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС), които показват успешни практики от науката и практиката, свързани със строителни дейности. В брой 30 от 2023 г. на в. „Строител“ представихме пилотно материал на БАИС на тема „Как правилно да се залепват топлоизолационните плочи при контактна фасадна система“. Последваха материали от Асоциацията за: оформяне на някои специфични детайли при изпълнение на фасадна топлоизолация; топлоизолацията на цокъла; външната топлоизолационна комбинирана система с покритие от мазилка; топлоизолационната система, залепена към вътрешната повърхност на фасадната стена (ITICS); оформяне на топлоизолационната система около прозорците; топлоизолационна система при плосък покрив без въздушен слой и др. В настоящия брой може да получите полезни съвети за подготовката за изпълнението на топлоизолационна система, окачена към основата от вътрешната страна на фасадните стени.


Топлоизолационна система, окачена към основата от вътрешната страна на фасадните стени

Топлоизолационните системи (ТИС), окачени от вътрешната стена на фасадните стени, трябва да бъдат съобразени със спецификата на помещенията и тяхната експлоатация.

  1. Основните предимства на тези ТИС са:

♦ Добро решение са при изолиране на вътрешните стени на сгради с архитектурна стойност на фасадите, което не позволява полагането на топлоизолационна система отвън.

♦ Те се изпълняват също така и като допълнителна звукоизолация на фасадните стени за постигане на изискванията на нормативните документи и осигуряване защитата на помещенията от външен въздушен шум.

♦ Изпълнението на такъв тип вътрешни изолационни работи е лесно, бързо и без мокри процеси.

♦ Ремонтните работи са по-лесни за изпълнение и по-чисти.

♦ Това е един от основните начини за изграждане на вътрешни преградни стени между помещения с различно предназначение и с различен температурен режим.

  1. Системите имат и някои недостатъци:

♦ Основният недостатък на тези ТИС е, че при тях на практика много трудно се избягва образуването на конденз от вътрешната страна на външната стена в зоната на контакт между топлоизолационните плочи и стената.

Затова е много важно да се обърне внимание на полагането на пароизолация върху положения топлоизолационен материал от вътрешната му страна, за да се предотврати преминаването на водни пари, които да кондензират върху студената повърхност на външната стена и да предизвикат овлажняване на топлоизолацията, което влошава нейните параметри и може да предизвика натрупване на мухъл. Пароизолацията трябва да е добре застъпена и всички прорези или пробиви да са добре уплътнени.

♦ Всички връзки на топлоизолираната стена с тавана и съседните стени представляват топлинен мост, тъй като прекъсват топлоизолационния слой.

♦ Повишена остатъчна влажност на външната стена – не се топли от вътрешната топлина и изсъхва по-бавно. Тази влага я разрушава по-бързо през студения сезон.

♦ Наличието на флангова дифузия – контактът между пароизолацията и съседния на стената конструктивен елемент се изолира много трудно и от там преминават пари, които кондензират върху външната стена в тези зони.

♦ Липсата на топлинна инерция на стената означава, че стената, изолирана отвътре, не може да акумулира топлина, която да излъчва след спиране на топлоизточника.

  1. Топлоизолационната система, окачена към основата от вътрешната страна на фасадните стени, се проектира със следните елементи:

3.1. носеща конструкция;

3.2. топлоизолационен слой – плочи от минерална вата, плътно наредени;

3.3. конзолите за монтаж на носещите елементи на окачената конструкция преминават през топлоизолационния слой и са монтирани върху подложки за прекъсване на топлинния мост;

3.4. пароизолационна мембрана, положена върху топлоизолационните плочи;

3.5. уплътняващи ленти за пароизолационната мембрана в зоната на снаждане и при пробивите от носещите конзоли, както и при контакта със съседните конструктивни елементи;

3.6. крайно покритие от плоскости, монтирани към носещата конструкция.

  1. Особености:

4.1. При вътрешна изолация с минерална вата (MW) пародифузията от вътре навън трябва да бъде спряна чрез пароизолационна мембрана от вътрешната страна, за да не прониква влага в стената. Наличието на такава пароизолационна мембрана предпоставя и невъзможността за отвеждане на проникнала в конструкцията влага навътре в помещението. Това може да става само навън през слоевете на ограждащата конструкция (най-често зидария или бетон);

4.2. Връзките трябва да бъдат паронепропускливи и затова е необходима специална грижа за детайлите, като всички снадки, отвори, преминавания и други се залепват със специални ленти със същите свойства като мембраната;

4.3. Завършващият слой от гипсокартон, гипсофазер или др.п. изпълнява и ролята на защита на пароизолационната мембрана от механични увреждания;

4.4. При изискване за площно отопление, монтирано върху вътрешните стени, се предвижда полагане на отражателно фолио между топлоизолацията и елементите на площното отопление (тръбите) в зависимост от вида на площното отопление, за което в проекта се разработват детайли.

  1. Работни операции

Работните операции при изпълнението на система с окачена конструкция и топлоизолация от вътрешната страна на фасадните стени се извършват при спазване на следните изисквания:

5.1. монтиране на носещите конзоли за конструкцията върху специални подложки или изолационни ленти;

5.2. монтаж на топлоизолацията (конзолите преминават през топлоизолационните плочи). (Забележка: При топлоизолация от MW да се вземат мерки за осигуряване срещу свличане от собствено тегло чрез дюбелиране, чрез залепване или по друг начин.);

5.3. полагане на пароизолационно фолио, ако няма интегрирано такова в самите топлоизолационни плочи;

5.4. уплътняване на прорезите в пароизолационното фолио в зоната на носещите конзоли с подходящи залепващи ленти, предвидени в проекта;

5.5. монтиране на носещите профили към конзолите;

5.6. монтаж на крайно покритие – плочи (гипсокартон, други) към носещите профили, съгласно проекта.

ТИС при стени или подове, граничещи с почвата, при вградено площно отопление

  1. Топлоизолационната система при стени или подове, граничещи с почвата, при изискване за площно отопление се проектира както в случая на стени и подове, контактуващи с външен въздух или с неотопляеми помещения, които разгледахме по-рано тук. Да се предвиди полагане на отражателно фолио между топлоизолацията и елементите на площното отопление (тръбите) в зависимост от вида на площното отопление, за което в проекта да се разработят детайли.

За работните операции при изпълнение на топлоизолационни системи при стена или под, граничещи с почвата, при вградено площно отопление се прилагат същите изисквания, както при топлоизолационна система, разположена от страна на отопляемото пространство при стени и подове, граничещи с външен въздух или с неотопляеми помещения.

  1. Топлоизолационна система при стени с площно отопление.

Топлоизолационната система се проектира и изпълнява като окачена към основата от вътрешната страна на фасадните стени, както бе разгледано по-горе.