Конференцията Inspire to Higher акцентира върху качеството и устойчивостта на жилищния пазар в България
Председателят на ОП Пловдив Пламен Иванов и главният редактор на в. „Строител“ Ренета Николова бяха съмодератори на панел „Пловдив, градим бъдеще върху миналото в сърцето на България“
Мирослав Еленков
Ренета Николова
Юбилейното десето издание на конференцията Inspire to Higher, организирана от Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ), беше посветено на актуалните тенденции и предизвикателства на имотния пазар в България. Събитието бе под надслов „Бъдещето на имотите – очаквайте неочакваното“. То събра на едно място членове на НСНИ, професионалисти в сферата, инвеститори, строителни предприемачи, експерти от индустрията и представители на местни власти, които обсъдиха промяната в потребителските нагласи и развитието на устойчиви решения в строителния сектор. Основният фокус на форума беше насочен към промяната в търсенето – българинът вече избира жилище с ясна цел за лично ползване и качеството на живот е приоритет. Inspire to Higher се проведе на 1 ноември в зала „Москва“ на „Гранд Хотел Пловдив”. Традиционно конференцията бе организирана по повод Професионалния ден на брокера, който се отбелязва ежегодно на 30 октомври. Вестник „Строител“ бе медиен партньор на събитието.
Официални гости бяха арх. Владимир Милков, председател на УС на Камарата на архитектите в България, Борис Гиздаков, член на УС на Камарата на независимите оценители в България, нотариус Лидия Кавалджиева, зам.-председател на Съвета на нотариусите на Нотариалната камара на България, доц. д-р. инж. Нели Бенишка, ръковидител на катедра „Организация и икономика на строителството“ в УАСГ, Александър Александров, председател на Асоциацията на кредитните посредници в България, Гена Събева, председател на Асоциацията на интериорните дизайнери в България, инж. Марияна Павлова, председател на Националната агенция за професионално образование и обучение, Добринка Проданова, председател на Търговско-промишлена камара – град Пловдив, Георги Баев, председател на Адвокатска колегия – Пловдив, Пламен Иванов, председател на ОП на КСБ в Пловдив и член на УС на КСБ, и прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
Началото на събитието даде председателят на УС на НСНИ Александър Бочев. „За мен е огромна чест и привилегия да Ви приветствам на десетата юбилейна конференция на НСНИ. След 32 г. от създаването на организацията - години на усилена работа, споделени успехи и преодолени предизвикателства, ние се събираме, за да отпразнуваме нашето общо постижение и да погледнем с увереност към бъдещето“, каза Бочев и изтъкна, че изминалото време е било изпълнено с динамика, промени и растеж. „Нашият сектор се разви, адаптира се към новите реалности и нужди на пазара. Ние като сдружение се гордеем с ролята, която изиграхме в този процес от поддържане на високи професионални стандарти до защита на интересите на нашите членове и клиенти. Искам да изкажа своите благодарности към членовете на НСНИ, на нашите партньори и на всички, които са допринесли за успеха ни“, посочи той. „На конференцията имаме възможност да разменим идеи, да обсъдим предизвикателствата, пред които сме изправени, и да начертаем пътя напред. Убеден съм, че заедно ще намерим нови и иновативни решения, които ще продължат да ни водят към нашия успех“, завърши речта си Александър Бочев и даде думата на Габриела Иванова, председател на регионалната структура на НСНИ в Пловдив.
„Благодаря, че избрахте да сте част от нашето събитие. Благодарение на дългогодишната работа на инвеститори и собственици на индустриални зони, на местните власти
регионът на Пловдив се превърна в най-големия индустриален център в България.
Пловдив получи престижно признание от Financial Times и бе отличен сред 10-те най-добри средноголеми градове на бъдещето в глобалната им класация. Той попада в две от бизнес класациите на престижното издание за стратегическо привличане на инвестиции и за ефективност на разходите. БВП на Пловдив възлиза на над 6 млрд. евро на година. В местната икономика се наблюдава стабилен ръст на БВП от 6,6%. Той съставлява малко над 8% от икономиката на България, което прави Пловдив втория най-голям град по приходи след София. Близо 7500 са новозаселилите се и регистрирани жители през 2023 г.“, подчерта Габриела Иванова.
В началото на събитието бяха прочетени поздравителни адреси – от кмета на община Пловдив, от Българската стопанска камара, от Камарата на архитектите в България и от Камарата на строителите в България.
„От името на Управителния съвет на КСБ и от свое име имам удоволствието да отправя нашите най-сърдечни поздравления по повод провеждането на Десетото юбилейно издание на Националната конференция Inspire to Higher.
Използвам случая да Ви честитя професионалния Ден на брокера – 30 октомври. Позволете ми да изразя моите адмирации, че НСНИ за пореден път събира експерти от всички сегменти на недвижимите имоти, заинтересовани лица, партньорски браншови организации, държавни и местни институции, медии. През годините форумът се утвърди като трибуна, на която се поставят проблемите на имотния пазар и се търси тяхното решение. Убеден съм, че Inspire to Higher ще очертае важните тенденции за бъдещото развитие на сектора на недвижимостите, който е тясно свързан със строителния отрасъл. НСНИ и КСБ винаги са имали ползотворно сътрудничество и добър диалог. Вестник „Строител“, изданието на Камарата, традиционно е медиен партньор на конференцията. Уверявам Ви, че в лицето на КСБ и в. „Строител“ и в бъдеще ще продължите да имате отговорни и надеждни партньори. Убеден съм, че заедно можем да допринасяме за просперитета на браншовете ни и на нашата страна“, се посочва в поздравителния адрес от инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ.
Форумът бе разделен на пет тематични панела. Първият беше озаглавен
„Пловдив, градим бъдеще върху миналото в сърцето на България“.
В него участваха кметът на район „Централен“ в Пловдив Георги Стаменов, арх. Атанас Недевски, главен архитект на община Родопи, кметът на с. Марково Десислава Терзиева, Владислав Кънчев, главен проджект мениджър на „Сиенит Холдинг“ АД и част от екипа на Тракия икономическа зона (ТИЗ), отговарящ за преговорите с нови клиенти. Модератори на панела бяха Ренета Николова и Пламен Иванов.
„Бих искала да благодаря на организаторите за поканата и да изразя моите, на Съвета на директорите и екипа на в. „Строител“ поздрави по случай професионалния празник на брокерите и агентите на недвижими имоти, както и да Ви пожелая много успехи. Темите, по които ще разговаряме в първия панел, са свързани с инвестициите, градоустройството, строителството, съхраняването на недвижимото културно наследство и тяхната връзка с пазара на недвижими имоти. Надявам се, че дискусиите ще бъдат изключително полезни за всички участници“, каза в началото Николова.
„На пръв поглед Inspire to Higher засяга една част от строителството – сегмента, с който Вие се занимавате – продажбата на недвижими имоти – жилищни, офисни, търговски, промишлени и т.н. Всички съзнаваме, че тези сделки няма как да се случват без останалите сегменти на строителството, без добра инфраструктура и обезпеченост. Затова поставеният в панела акцент върху Пловдив, който е пример за град с успешно и балансирано развитие, е много интересен и си струва да бъде представен“, изтъкна от своя страна Пламен Иванов.
Десислава Терзиева се спря на
развитието на с. Марково и предизвикателствата пред инфраструктурата на населеното място.
„Марково е най-бързо развиващото се село в община Родопи и е на второ място по издадени разрешения за строеж след София“, каза Терзиева. Тя посочи, че само за две години броят на населението се е повишил с 1300 души, което е довело до интензивно строителство на големи жилищни комплекси. „Увеличението на хората в Марково поставя редица предизвикателства пред инфраструктурата на селото“, каза тя. По думите й липсата на адекватна транспортна и водоснабдителна мрежа, както и недостигът на места в детските градини и училищата са основни пречки да бъде осигурена достатъчно качествена жизнена среда.
„За да се справи с нарастващите нужди, кметството в с. Марково търси иновативни решения, сред които въвеждане на контролирано водоподаване и изграждане на нова инфраструктура в сътрудничество с местните и държавните институции. Освен това е планирано строителството на близо 60 нови къщи, частни инвестиции, което се приема с ентусиазъм от жителите на селото. Те виждат в тези проекти нови възможности за растеж и подобрение на условията за живот“, обясни Десислава Терзиева.
След това главният архитект на община Родопи насочи вниманието към
урбанизацията на бивши земеделски земи.
Арх. Атанас Недевски подчерта значимостта на сътрудничеството между брокерите и местните институции, за да се използва експертният опит на общинските структури при планирането на проекти. Той коментира, че има необратими промени, които произтичат от урбанизирането на земеделски земи около Пловдив, което изисква да се спазват по-високи екологични стандарти. Арх. Недевски отбеляза, че въпреки регулациите интензивното строителство в тези територии продължава и процесът е необратим. „В същото време в община Родопи няма дори пречиствателна станция“, изтъкна още арх. Недевски.
Нарастващи цени и намаляващи парцели
Георги Стаменов прогнозира, че цените на имотите в централните райони на Пловдив ще продължат да нарастват. „Увеличаващото се търсене и ограниченото предлагане на парцели в центъра на града водят до интензивно преустройство на старите нискоетажни сгради, които все по-често биват заменяни с по-високи постройки на 5 или 6 нива. Тази тенденция отразява промяната в нуждите на модерните градски зони и все по-големите изисквания на обитателите към жилищната площ“, каза кметът на район „Централен“. Стаменов сподели и друг любопитен факт – инвеститори имат интерес да купуват цели сгради вместо отделни апартаменти.
Друг акцент в дискусиите в панела бе
двигателят на икономическия растеж в региона на Пловдив - Тракия икономическа зона.
Владислав Кънчев разказа, че зоната се утвърждава като един от най-значимите икономически центрове в страната. „ТИЗ предлага благоприятни условия за нови инвеститори, като стимулира местната икономика и създава работни места. С развитието на ТИЗ районът около Пловдив продължава да привлича интереса на компании, които се стремят да инвестират в нови проекти и съоръжения“, изтъкна Кънчев.
В края на панела Пламен Иванов представи разработеното от Камарата на строителите в България ръководство „Пътна карта за осъществяване на инвестиционна идея“. „Документът съдържа всички стъпки от възникването на идеята до въвеждането в експлоатация на готовото строителство. В него се дава и пример на гражданите как трябва да изглежда светлият бизнес. В края са представени три примерни договора, които могат да послужат, но не императивно, а по желание на тези, които искат да ги използват. Единият е типов договор за строителство, другият е за ремонт, третият е за ремонт на покрив. Автор на Пътната карта е Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“ в КСБ и един от най-големите капацитети в сферата“, посочи Иванов.
Последва интересна дискусия по коментираните теми, а заключението, което модераторите и участниците в панела направиха, е, че в Пловдив и областта предстои много работа за заетите в сферата на търговията с недвижими имоти, както и за строителния бранш.
Вторият панел на конференцията Inspire to Higher разгледа кредитите на банките като стълб в макроикономиката или подводен камък? Третият панел постави темата за евентуалното въвеждане на еврото като официална разплащателна валута и влиянието й върху пазара на недвижимите имоти. Последните два панела бяха посветени на професията брокер и ChatGPT – невидимия партньор на всеки успешен посредник.