Бижутерийната индустрия представя часовник чудо
Автор Асен Начев
Нова швейцарска часовникарска компания се кани да изненада гостите на най-голямото изложение в областта на часовникарската и бижутерийната индустрия - Baselworld, което се провежда всяка година в Базел, Швейцария. Името на компанията е HYT Watches (от Hydro Mechanical Horologists), а основател е Винсънт Перяр - бивш изпълнителен директор на швейцарските брандове TechnoMarine, Concord Watches и на американския Hamilton, който е част от швейцарската Swatch group. Той и екипът му са разработили часовника HYT - H1.
Модернистичната му концепция включва кръгообразна тръбичка, пълна с фосфоресцираща течност, която ще показва часовете на циферблата. Тя ще се движи благодарение на два минимеха, които се задвижват от бутала.
Когато единият от тях се надуе, другият се свива и това задвижва течността. Зеленият й цвят идва от фосфора
в нея, което я прави опасна при поглъщане. Ето защо часовникът има надеждна противошокова защита, която гарантира, че системите му са защитени добре. За допълнителен естетически ефект хидромеханизмът се вижда както от предното стъкло, така и от прозрачния гръб на корпуса.
За механичното отчитане на минутите H1 има отделен малък субциферблат в средата на основния циферблат. Вляво от него мини „водна” турбина пък отчита секундите, а вдясно е разположен индикаторът за оставащото време на работа от последното ръчно навиване. Времевият му резерв е с максимална продължителност от 65 часа.
Часовникът ще се предлага в три версии на корпуса: титан, титан с DLC черно покритие и 18-каратово червено злато. DLC е технологията за покриване на метал с черен цвят с най-висока издръжливост и най-трудна за надраскване. Тя се постига, като високовъглеродна сплав бързо се охлади върху метална повърхност. Процесът много прилича на този на създаването на синтетични диаманти. Ето защо DLC покритието има сходни свойства и прави метала много по-траен.
Трите версии на корпуса са диаметър от 49 мм и масивна дебелина от 18 мм, което всъщност са доста малки размери, като се има предвид системата с минимеховете. Корпусът е допълнително защитен от гумирана корона и протектор. Механизмът на HYT е с 28 800 вибрации в час. Отвън Н1 е инкрустиран с 35 скъпоценни камъка, а вътрешният му механизъм е от ръчно изработени метални плоскости с Côtes de Genève декорация. Това е метод за ръчно гравиране на метал, известен още и като Geneva Stripes, в превод „женевски ивици”. Състои се от вълнообразни линии и се използва за украсяването на суперкачествени механични механизми за часовници. Стъклото е от кристал и има антиотразяващо покритие, а основният циферблат е покрит със сребрист опалин със сатенен завършек. Каишката е от ръчно ушита кожа и се закопчава с катарама.
Часовник с подобна конструкция не е правен никога досега. HYT твърдят, че само за този модел са подали документация за запазване на седем патента. За да създаде уникалния задвижващ механизъм, производителят е работил с много консултанти. Сред тях са имената на компании като Preciflex и Chronode, както и елитна група швейцарски инженери на часовници.
Като се има предвид сложността на хидросистемата, цената на часовника не е ултрависока, но в никакъв случай не и достъпна за неплатежоспособни клиенти. Тя започва от 45 000 долара за версията с титанов корпус. Цената на модела с корпус от 18-каратово червено злато още не е известна. Тези, които си го позволят обаче, могат да бъдат сигурни, че той ще се забелязва добре на китката им както заради големината си, така и заради уникалния си дизайн.