Небе в офиса
Да работиш под открито небе, често се асоциира с нещо хубаво, носещо усещането за пространство и свобода, и то особено за хората на бюро пред компютър. Екип учени от клоновете на германския Институт за индустриално инженерство Fraunhofer в Щутгарт впрегнаха съвременните технологии и създадоха луминесцентен таван, който вкарва небето в офиса и дори създава ефект на минаващи през него облачета. Докато те препускат, гонени от вятъра, светлината не прекъсва и така се създава усещането, което изпитваме, когато сме сред природата.
Иновационният таван, разработен съвместно с компанията LEiDs GmbH, се състои от плочки 50 х 50 см. „Всяка една от тях има LED панел с 288 светлодиода. Панелите се монтират на тавана. После на около 30 см от тях се поставя бял матов дифузионен слой, който слива светлината от диодите и тя изглежда като от един източник. Така дифузионният филм създава хомогенно осветление в цялото помещение”, обяснява д-р Матияс Бус, ръководител на проекта.
За да създадат целия спектър на светлината, учените използвали червени, сини, зелени и бели светлодиоди. Комбинациите от тези основни цветове могат да създадат над 16 милиона нюанса. Белите диоди са много по-енергоспестяващи от цветните, което намалява допълнителните разходи за осветление.
Виртуалното небе симулира естествената светлина на облачен ден. За да постигнат това, учените направили проучване, за да разберат как и колко бързо се променя светлинният спектър, когато през небето минават облаци. „LED диодите позволяват да се симулират онези динамични промени в осветлението, които са неуловими с невъоръжено око. Иначе светлината може да разсейва хората по време на работа. За да предизвиква концентрация и будност, тя трябва и да е достатъчно променяща се”, уточнява Бус.
Резултатите от предварителните тестове показали, че работещите в офис намират динамичната светлина за особено приятна. В проучването са участвали доброволци, които в продължение на 4 дни работили на осветление от LED панел с размери 30 х 60 см. През първия ден светлината останала статична. На втория тя започнала леко да се променя, а на третия измененията били по-резки. В последния ден от тестовете участниците трябвало да изберат кой тип осветление предпочитат и 80% от тях посочили най-динамично променящото се.
Учените вече създават прототип на виртуално небе с 34 560 светлодиода и площ от 34 кв. м. На пълна мощност то ще „свети” с повече от 3000 лукса, като за създаването на комфортно ниво на осветеност са нужни не повече от 500 до 1000 лукса. Виртуалното ще бъде представено за първи път пред публика на най-голямото технологично изложение в света CeBIT в Хановер, което тази година ще се проведе от 6 до 10 март.
Вече има заявки за купуване на съоръжението, основно за конферентни зали. В момента цената на 1 кв. м е около 1000 евро, но тя ще падне, когато производството стане по-масово.