1190 малки острова съчетават изумителната красота на коралите и изумрудената вода
Малдивските острови, подобно на бисери, са разпръснати из необятния Индийски океан. Палмите, изумрудените лагуни, белоснежните плажове, великолепните коралови рифове с екзотичните си морски обитатели карат туристите да почувстват тропическия рай.
За да се преселиш в рая, трябва да се заредиш с търпение, защото единственият начин да се стигне дотук е със самолет с няколко прекачвания. Може да е през Франкфурт или през Атина, но с престоите пътуването понякога стига и до 20 часа. Усещането за син безкрай обаче се появява още с приземяването на самолета на изумителното летище в столицата Мале. Ако гледаш отстрани, ще останеш с впечатлението, че самолетите кацат направо в лазурните води или излитат от тях. Това е така, защото летището е направено на брега на Мале, навътре в океана и има една-единствена писта, която е на
Два метра надморска
височина
Малдивите се смятат за най-ниската държава в света, чиято официална максимална височина е до 2,3 м, а на места се намират и пясъчни дюни, които стигат до 3 м.
Другата характерна особеност на азиатската държава е силната й разпокъсаност, което е типично за архипелазите. Малдивите отгоре буквално наподобяват изящна дантела, захвърлена в океана. Страната е съставена от 1190 малки острова, някои от които с диаметър 100 м. Те са разположени на обща площ от 90 000 кв. км и са обединени в 26 атола. На голяма част от островите има само по един хотел, а над 90% от населението е съсредоточено в столицата Мале.
В действителност Малдивите са подходящи за почивка най-вече за търсещите романтика и уединение. Неслучайно островите са предпочитана дестинация на младоженците и на любителите на дайвинга.
За влюбените
На Малдивите можеш с часове да се разхождаш по плажовете и да се наслаждаваш на кристалната вода, която ти разкрива подводния безкрай. Лазурносиньото се слива с хоризонта и дава възможност да се наблюдават изумителни залези и изгреви. Контрастът между огненото слънце и водата е любимо занимание на фотографите, а на влюбените дава усещане за зараждането на нещо прекрасно.
Неповторимото усещане се подсилва от факта, че на островите обикновено няма никаква шумотевица от атракциони и дискотеки и неподправената природа е единственият източник на забавления и преживявания. А трябва да повярвате, че на Малдивите природата е дала много. Страната буквално „живее под водата”. Красотата на подводния свят може да се наблюдава с просто око, а при гмуркане с акваланг видимостта е прекрасна и на 50 м надолу. Именно затова дайвингът е едно от любимите забавления на Малдивските острови, защото освен в небето контрастът между синьо и червено се наблюдава и под водата, където е
пълно с коралови рифове
И тук обаче важи правилото „гледай, без да пипаш”, защото ловът на корали се смята за престъпление, а подводният лов на Младивите e абсолютно забранен. Не e разрешено да се изваждат от дъното мъртви или живи корали, раковини. Нарушенията се наказват с жестоки глоби. В страната се намира най-големият пазар в света за продажба на миди, раковини, корали и други екзотични морски обитатели, затова можете да се сдобиете с ценен екземпляр, без да нарушавате законите.
Най-разпространеният спорт отново е подводното гмуркане. На Малдивите има школи, които предлагат необходимото оборудване и висококвалифицирани инструктори. Ако решите да наемете акваланг за едно потапяне, ще платите около 35 долара. Отделно се дават под наем маски, шнорхел, като за ден цената е 3 долара.
За своеобразна атракция тук се счита и официалният транспорт. Това са бързоходните катери, които осъществяват връзката в архипелага. Можете да наемете катер или лодка, като за ден заплащането е между 100 и 400 долара. Придвижването между съседни острови с
традиционните лодки „дони”,
направени от кокосови палми и с извити носове, може да ви излезе 20 долара за близка дестинация и 70 долара за най-отдалечената.
Друг начин на придвижване между островите са хидропланерите и вертолетите. Но трябва да имате предвид, че обществен транспорт няма. Хидроавиацията обслужва всички атоли, а в страната действат два превозвача - Maldivian Air Taxi и Hummingbird Island Airways. Цените са доста високи, като малко по-евтино ще ви излезе, ако наемете самолет чрез хотела или туроператора. Все пак авиокомпаниите предлагат обзорни полети и еднодневни екскурзии с пикник на необитаем остров. Цената на това приключение е около 250 долара на човек, като е разрешено да вземете със себе си безплатно до 25 кг багаж.
Наши туристически агенции също предлагат Малдивските острови като дестинация за почивка. Седемдневен отдих, включващ самолетен билет, трансфер, 7 нощувки със закуски излиза около 1700 евро на човек.
На Малдивите „звездната” класификация на хотелите не съществува, като местното министерство на туризма ги е категоризирало по следния начин: Deluxe, Superior и Standard, които в известна степен съответстват на нашите 5-, 4- и 3-звездни. Тази класификация е наложена поради спецификата на местните хотели - те са разположени на малки острови с ограничена инфраструктура, съответстваща на размерите им.
В действителност на Малдивите масово ще ви предлагат нощувка в типичното крайбрежно бунгало или вила, не по-висока от 2 етажа. Идвайки тук, трябва да знаете, че хотелите не предлагат анимационни програми, а и вечерните забавления също са рядкост.
Историята
на Малдивите
е не по-малко интересна и вълнуваща от географските им дадености. Архипелагът е бил заселен преди повече от 2000 години. Първоначално жителите му са били будисти, които дошли още по времето на великия Ашока - около III век преди новата ера. Араби и персийци започват да се заселват в района около V-VI век. Значително по-късно обаче ислямът навлиза на островите като основна религия. Това се случва едва през 1153 г. Проповедникът на исляма се самопровъзгласява за султан и основава династия, която просъществува няколко века.
Малдивските острови не са подминати и от големите колониални процеси през средните векове. Първоначално те стават португалски протекторат, попадайки под тяхното владичество през 1558 г. Около век по-късно португалското владение става холандско. Значително по-късно - през 1887 г., Малдивите стават доброволен протекторат на Великобритания, като плащат определен данък, а срещу това империята осигурява защитата на островите. Малдивите стават независима държава едва през 1965 г., а 3 години по-късно чрез избори са провъзгласени за президентска република.
Извън приказните острови и накацалите по тях курорти и хотелчета единственият град на Малдивите е
столицата Мале,
който е основан от португалците като търговски пост. Градът е изключително гъсто населен и е пълен с контрасти - от големи и красиви сгради до бедни квартали с грозни къщи. Независимо от това е добре да отделите няколко часа за разходка из Мале на път към някое от островните райски кътчета.
Тук си заслужава да видите джамията „Хукуру Миский” (петъчната джамия), която е една от най-древните и красиво изрисувани. Построена е през 1658 г., предимно с камък от корали. Минарето на джамията също е от коралов камък.
В центъра на града е разположен и Националният музей, който е единствената оцеляла сграда от някогашния Султански дворец. Тук може да се види колекция от символи на кралската власт и стари фотографии.
Неминуемо ще минете и през „Площадът на независимостта”. Това е и главният площад в столицата, който се отличава с огромния малдивски флаг.
Най-известната архитектурна забележителност в Мале обаче е Ислямският център. Комплексът приютява най-голямата джамия на Малдивите, покрита със златен купол.