Свят и иновации

Хайделберг - перлата на бароковата архитектура

В германския град се намира единственият университет с 9 нобелисти

Светослав Загорски Хайделберг е едновременно символ на романтиката и на знанието. Германският град е известен с непокътната барокова архитектура в старата си част, която привлича милиони туристи всяка година. Там се намира и може би най-популярното висше училище в света „Рупрехт - Карлс университет“, познато повече като Хайделбергския университет.

Той е кръстен на двама велики херцози - Руп­рехт I, княз на областта Пфалц и великия херцог Карл-Фридрих от Баден, и е основан в далечната 1386 г. Няколко пъти е бил преместван в различни сгради, като през 1711 г. е построено съществуващото и до днес университетско здание в стария град. И докато сградите са се сменяли през Средновековието, то значението на Хайделбергския университет за световната наука си остава константна величина - няма друго учебно заведение, което може да се похвали с 9 нобелисти.

За българите е любопитно, че към университета съществува и Славянски институт, един от малкото в Германия, в който се преподава българистика. А навремето тук са получавали образованието си много наши възрожденци, сред които Петър Берон и Васил Радославов. В града дори има паметна плоча с лика на Петър Берон.

Разбира се, университетът не е основната туристическа атракция. Хайделберг спокойно може да бъде част от една автомобилна обиколка на Германия. С кола от София е на 1650 км, които се изминават за 2 дни. Река Некар  прекосява цялото селище в посока изток-запад, а след 20-ина километра се влива в Рейн. Близо е до Франкфурт на Майн и Щутгарт.

Историята на Хайделберг започва доста преди официалното му основаване. Градът носи това име още от 1196 г., като в историята му се вплитат келти, франки, римляни. Векове наред той е бил столица на князете от Курпфалц, които същевременно с това са били и императори на Свещената Римска империя.

През късното Средновековие градът и регионът са в центъра на бойните действия по време на войната за пфалцкото наследство. Войната започва на 24 септември 1688 г., когато се изостря въпросът за наследството на Курпфалц.

В съвременната история за Хайделберг е много важен фактът, че по време на Втората световна война той оцелява, без да е засегнат от сражения и без никакви разрушения.

Безспорно най-голямата забележителност на градчето е

замъкът „Хайделберг”. Той е и една от най-известните и посещавани забележителности в югозападната част на Германия. Издига се величествено със своите отблясъци в пастелни тонове между старите квартали на града и хълма.

За първи път замъкът се споменава през 1225 г. в днешния си вид той носи белезите на няколко архитектурни епохи. Разрушаван е многократно, като след последния погром от французите по време на Деветгодишната война през 1693 г. е изоставен. Архитектурата на замъка е странна смесица от стилове и епохи между XIII и XVII в., като основната част от двореца е построена в духа на немския Ренесанс.

Впоследствие е възстановена кралската сграда (залата и дворцовата капела), които и до днес служат за празнични тържества и изложби. В сутерена се намира огромна бъчва, която събира точно 221 726 литра вино.

Днес има два начина да стигнете до двореца. Единият е, като ползвате лифта, който тръгва от стария град и отива до телевизионната кула, а другият е пеша по тясната живописна пътечка. В нейното начало ще видите табела с надпис, който гласи, че до двореца ви остават 1035 стъпала. Изкачването е уморително, но гледката към замъка и града от просторните тераси си струва усилието.

За да оцените достойнствата на двореца, повървете бавно по Философската алея, гориста пътека покрай хълма над река Некар върху срещуположния (северен) бряг,

където са се разхождали Гьоте и Хегел, или по залез слънце минете с корабче по река Некар и се насладете на знаменития пейзаж, който разкрива гледка към замъците „Хорнберг” и „Гутенберг”. В старата част на града се намира една от най-дългите пешеходни зони в Европа - 1,6 км. На нея са разположени много от забележителностите, музеи, магазини, кафенета и барове. Картини и други произведения на изкуството от XV век до нашата съвременност могат да се видят в известния Музей на Курпфалц. Сред по-известните произведения са олтар от Тилман Рименшнайдер и картини от Емил Нолде. Съвременно изкуство може да се види както в няколко частни галерии, така и в изложбената зала на Хайделбергското художествено дружество, което е основано през 1869 г. и се смята за едно от най-големите в Германия.