Свят и иновации

Милано - световната столица на модата, привлича с история и култура

В църквата „Санта Мария деле Грацие“ се пази най-известната картина на Леонардо да Винчи - „Тайната вечеря“

Светослав Загорски Само преди броени дни в Милано завърши поредната седмица на модата, на която Донатела Версаче показа колекцията си есен/зима 2013-2014 г. Изключителна, с определено пънк внушение, тя ни върна в славните за марката години в края на 90-те. Всички фенове на красивите тоалети бяха в Милано.

Това е градът, който мами милиони туристи със стотиците бутици на всички световни марки. Il quadrilatero della moda или Модният квадрат е цял квартал с бутици на знаменити дизайнери. Това са улиците „Монтенаполеоне”, „Спига”, „Мандзони”, бул. „Венеция”, „Сант Андреа”, „Боргоспесо”, „Санто Спирито”, „Джезу”. Тук се намират магазините на Dolce&Gabbana, Gianfranco Ferre, Armani, Valentino, Moschino и много други дизайнери.

Почитателите на шопинга задължително трябва да влязат и в галерията „Виктор Емануeл II”. Това е едно от най-интересните места за разходка и най-старият в света търговски пасаж. Изграден е под формата на кръст. Тук ще намерите множество малки магазинчета и ресторантчета.

В съседство до галерията е разположена Ла Скала - може би най-известният оперен театър в света. Гениалният Джузепе Верди прекарва тук последните си години, като живее в хотел в непосредствена близост, където се играят великите му опери.

Разбира се, Седмицата на модата може да бъде само повод, за да посетите втория по големина и значимост град в Италия. Милано е столица на областта Ломбардия и е най-големият делови център на Ботуша. Освен това да не забравяме, че градът е с богата история и култура, прекрасна архитектура, а музеите и театрите ще бъдат оценени по достойнство от почитателите на изкуството. Градът е известен още с традиционния коледен козунак Panettone, колите „Алфа Ромео” и производството на коприна.

 

Историята

 

Стратегическото разположение на Милано и изобщо областта Ломбардия като врата към континентална Италия са били причината за изключителния интерес към региона в продължение на векове. Келти, римляни, готи, испанци и австрийци са го контролирали в различни етапи на историята му. В действителност Милано е основан през VI-V в. пр.н.е. от галите. През 223 г. пр.н.е. градът е завоюван от римляните и е добавен към пределите на Римската империя. Наречен е Медиоланум, което означава „Среден”.

В указ от 313 г. император Константин I гарантира свобода на религията за християните. Градът е обсаден от вестготите през 402 г. и императорската резиденция е преместена в Равена. Петдесет години по-късно (през 452 г.), хуните превземат града. През 539 г. остготите разрушават Милано в хода на т. нар. „готска война“ срещу византийския император Юстиниан I. През лятото на 569 г. става владение на ломбардите (от които произтича името на италианския регион Ломбардия). Някои римски структури остават действащи. Милано се предава на франките през 774 г. и Карл Велики приема титлата „Крал на ломбардите“. Впоследствие става част от Свещената Римска империя.

Доста са забележителностите, които си заслужава днес да се видят. На първо място това е Piazza del Duomo или Катедралният площад, който е и главният площад на града. В центъра му се издига паметник на крал Виктор Емануил II, баща на нашата царица Йоанна, съпруга на цар Борис III и майка на бившия ни премиер Симеон Сакскобургготски. Паметникът е посветен на влизането на пиемонтската войска заедно със съюзниците французи в Милано.

 

Миланската катедрала

 

е четвъртата по големина в света. Строена е от XIV до XIX в. В храма се намира златната статуя на покровителката на Милано - La Madonnina. Миланската катедрала е забележителна готическа постройка, уникална по своята архитектура и размери. „Дуомо ди Милано” се счита за една от най-високите в света, като максималната й височина достига внушителните 108,50 м.

Освен с размерите си Миланската катедрала впечатлява и с извънредно сложната си архитектура. Тя е построена на мястото на древен религиозен храм от V в., в който бил кръстен Свети Августин. Тази ранна катедрала е била частично разрушена от пожар през 1075 г. Основите на сегашната са положени през 1386 г., а окончателно тя е завършена едва през 1805 г.

Първоначално с проекта по издигането на внушителния храм се заели архитектите Марко Солари и Джовани Солари да Карона. Сложната архитектура на катедралата е изградена от бял мрамор. Тя съдържа елементи от различните стилове, които са били на мода в течение на няколкото столетия, през които Миланската катедрала непрекъснато се доизгражда. В резултат на това днес тя е подчертано готическа постройка, но съдържа и доста елементи от барока, неокласиката до неоготиката.

Катедрала е забележителна със своите 135 шпила, осеяни с красиви скулптури, каменни чудовища и легендарни герои. Особено впечатление прави централният й шпил, който достига височина от 109 м. и е увенчан с 4-метрова позлатена бронзова статуя на Мадоната.

Днес посетителите имат възможността да се изкачват до покрива. Има два варианта - асансьор или стълби. Първият струва 6 евро, вторият е 4 евро.

 

Базиликата „Сан Амброджо”

 

е вторият по значимост храм в града след Миланската катедрала. В библиотеката Ambrosiana могат да се видят графики и тетрадки на Леонардо да Винчи, както и платна на Ботичели, Тициан, Караваджо и много други майстори.

В църквата „Санта Мария деле Грацие” (Santa Maria delle Gracie) се съхранява една от най-известните картини на Леонардо да Винчи „Тайната вечеря”. За да можете да я видите, трябва да резервирате билет по интернет няколко месеца по-рано. Самата църква датира от епохата на Възраждането. В периода от 1466 до 1490 г. над създаването й работи архитект Джуинфорте Солари, а от 1492 до 1497 г. - Донато Браманте.

За придвижване в Милано най-удобно е метрото. То има три линии, а влаковете идват на всеки 5 минути. Работи от 6.30 до 0.30 часа. Градските автобуси и трамваи са оцветени в оранжево, а туристическите - в зелено. Трамваите и автобусите се движат строго по график. Трамваите спират на всички спирки, а автобусите само по желание. За целта, преди да слезете, трябва да натиснете червения бутон до вратата.

Разстоянието София - Милано е 1410 км и с кола може да се измине за около 14 часа. Разбира се, Милано може да бъде крайна точка и на една малко по-дълга екскурзия с автомобил, като по пътя са други забележителни италиански градове - Триест, Венеция, Падуа и Верона.