Светослав Загорски
Винаги съм си мислел колко много му липсва морето на Рим, но има град, който можем да приемем като умалено копие на италианската столица и едновременно с това е един от най-красивите курорти на Адриатическо море. Той обаче не е на Апенинския полуостров, макар да има почти същия Колизеум. Разположен е на хърватския полуостров Истрия. Градът е Пула – най-южната и приказна точка на този полуостров.
До града може да се стигне само за ден от София с кола, което го прави доста предпочитана дестинация за родните почитатели на Адриатическо море. Пътят е около 1050 км, като след Загреб се тръгва по магистралата за Опатия – друго красиво хърватско градче. Когато стигнете до него, до Пула остават около 90 км и можете да минете бързо през средата на полуострова или да се насладите на гледките от пътя покрай морето. Изборът е ваш, но крайната точка е една и съща – едно от най-древните селища в света, където можете да видите свидетелства за Homo erectus (изправения човек) отпреди 1 млн. години, открити в близката пещера Сандаля.
Условно Пула може да бъде разделен на две – древния град, за който ще разкажем после, и курортната му зона. Тя се нарича Punta Verudela, като плажовете са предимно разположени на скалите или на бетонирани платформи. В залива можете да намерите малки каменни плажове, които са доста удобни, с прекрасни гледки към морето, лъхащи на романтика. Някои от тях са окупирани от нудисти, а други части от скалите са се превърнали в царство за рибарите.
Много българи идват тук за риболов, като комбинират плажа с това удоволствие. Мераклиите трябва да са наясно обаче, че за целта ще им е необходим официален билет. Продава се за 150 куни (около 20 евро) в центъра на града. След това остава само да направите стръв от сардини и тесто и да мятате въдицата. Можете да хванете много вкусните морски кефали.
Рибата е и основен специалитет на местната кухня. Ще хапнете прекрасно в някое от малките ресторантчета по крайбрежието или из тесните централни улички. Попитайте за прословутата яхния, която се прави от филе от различни видове риба. Ще я преглътнете без проблем и с удоволствие, ако опитате от местното бяло вино, което горчи съвсем леко, но е с прекрасен плодов аромат.
Иначе туристическите комплекси на Пула се простират по 30-километровото крайбрежие. Това са миникомплекси, включващи хотели от 2 до 5 звезди, повечето с апартаменти тип студио с оборудвана кухня в тях.
Първият модерен
хотел „Ривиера“
е открит през 1908 г. След това отварят врати и Miramare, Bologna, Milano и Centrale. Малко по-късно в града се ражда и най-прочутата му жителка – известната актриса Алида Вали. Че е италианка, не бива да ни учудва, защото по това време – двайсетте години на миналия век, Пула е бил под управлението на Рим.
Първата организирана туристическа група в Пула е от началото на XIX в., когато Джовани Карара – реставратор на антики, прави през 1828 г. тур за хора с различни интереси. Четири години по-късно лично австрийският император Фердинанд I посещава града.
Пула се гордее и с друга известна личност – писателя Джеймс Джойс. През 1904 – 1905 г. той живее тук, като преподава английски език в училище „Берлиц” на военноморски офицери от Австро-Унгария, настанени в местната корабостроителница. Докато е в града, организира разпространяването на своята сатирична балада за Уилям Бътлър Иейтс и Джордж Ръсел.
Ако сте за по-дълго време, може да вземете ферибота и да отидете на островите Бриони. Те са само на 6 км от Пула. Известни са с лятната резиденция на Тито – сега тя е на хърватския президент. На Брионския архипелаг можете да се любувате на останки от римски дворци, антични храмове и пищна растителност.
Пула обаче е направо Мека на древноримските останки. Разходката из Стария град напомня изключително много на разходка из Рим и в никакъв случай не трябва да пропускате това изживяване. Най-прочутата сграда тук безспорно е Колизеумът от I в., който е сред шестте най-големи оцелели арени в света. Построен е по времето на император Веспасиан и още тогава хората са го наричали „по-малкия брат на Колизеума в Рим“. Тази древноримска арена побира около 23 хил. души. Стената й откъм морето достига 34 м, а най-широкият й диаметър е 135 м. Могат да се видят 72 арки, които са успели да се запазят в дъждове и бури за последните 2000 години. Около 404 г. гладиаторските игри са забранени, след което амфитеатърът в Пула е бил използван като пазар. Днес Колизеумът все още е действащ, като на арената се провеждат опери, театри и рок концерти. Тук е свирил дори и Стинг, гастролирали са Лучано Павароти, Хосе Карерас, Ерос Рамацоти. По време на Втората световна война италианската фашистка администрация е замисляла арената да бъде демонтирана камък по камък, за да се пренесе в Италия. Начинанието е изоставено, след като се разбира цената за осъществяването му.
Други две забележителни и добре запазени останки от римско време са триумфалната арка от I в. – Арката на Сергий, и Храмът на Август от същата епоха, който е ситуиран на форума при управлението на император Август. Площадът е изграден през I в. пр.Хр. в близост до морския бряг. Около него са били разположени храмовете на Юпитер, Юнона и Миневра. Търговският и административен център на града остава главен площад на класическа и средновековна Пула. Той е сърцето на селището и в наши дни заедно с издигащия се в северозападния му край Храм на Август. Останки от религиозния дом на Юнона са вградени в задната фасада на построената през XIII в. сграда на кметството. Тук, на
площада на Август,
има прекрасни сгради във венециански стил и кокетни малки заведения и кафененца, където можете да опитате много разнообразна храна.
Два римски театъра в Пула също устояват на разрухата на времето. По-малкият – с диаметър на кръга 50 м, от II в., се намира близо до центъра, а по-големият – с диаметър на кръга 100 м, от I в., е в южния край на града.
Централната улица на Стария град е „Сириус“. Тя се изкачва именно до римския площад при Храма на Август, а по нея се излиза през Арката на Сергий. На близката улица „Флациусова“ пък се намира базиликата „Санта Мария Формоза“ – паметен храм от VI в. Била е грандиозна базилика, но в момента е разрушена. Нейните подпорни мраморни колони и орнаменти са използвани при строежа на църквата „Сан Марко“ във Венеция.
Както можете да се досетите, историята на Пула започва отпреди римско време. Тя съществува от 3 хилядолетия и създаването й е свързано с легендата за Аргонавтите и Златното руно. Според нея Колхидите, преследвали Язон в Северна Адриатика, изправени пред невъзможността да го хванат, се заселили на това място, наричайки го Полай, което означава Град на убежището.
Полуостров Истрия
е завладян от римляните през 177 г. пр.Хр., започвайки период на романизацията му. Пула е издигнат в ранг на колония през 46 – 45 г. пр.Хр., по времето на Юлий Цезар, като десети регион от Римската империя. По време на гражданската война от 42 г. пр.Хр между триумвирата Октавиан, Марк Антоний и Лепид срещу убийците на Юлий Цезар – Брут и Касий, градът взема страната на Касий. След победата на Октавиан Пула е разрушен, но скоро след това е издигнат наново по искане на дъщеря му Лулия. Извършено е мащабно строителство. Изгражда се канализация и водоснабдяване.
Пула е укрепен с крепостна стена с 10 порти. В римската крепостна стена се е влизало през два централни входа – през вратата на Херкулес, датираща към I в. пр.Хр., и през портата близнак, строена през II в. Херкулесовата врата е увенчана с главата на митичния герой.
Цялата тази красота можете да видите и днес, ако отидете на море в Пула.