Светослав Загорски
Обичате ли свободата, кънтри музиката и Jack Daniel’s? Ако отговорът е „да”, то пресечната точка на тази любов е Нешвил – столицата на американския щат Тенеси.
Градът предлага страхотно изживяване на хората със свободен дух и толерантност. Тук отвсякъде се чува музика, буквално от всеки ъгъл – от концертните зали, кънтри клубовете, караоке баровете и дори от църквите. Музиката е абсолютният бог на Нешвил. Неслучайно всеки американец го нарича Музикалния град. Това обаче става през ноември 1925 г., след първите излъчвания на легендарното радиошоу Grand Ole Opry. Този кънтри спектакъл, който първоначално се е излъчвал по един час всяка събота, а впоследствие стига до 4-часово шоу, излъчвано и по CBS, печели новата слава на Нешвил, превръщайки го в „царството на кънтри музиката”. Много скоро шоуто излиза от малкото си студио и се мести в различни заведения из Нешвил, докато през 1943 г. не получава собствена сграда, която сега е част от атракциите на града.
Ryman Auditorium
Тук през далечната 1954 г. провъзгласеният по-късно за крал на рокендрола Елвис Пресли прави своето първо представяне. Публиката е учтива, но определено не харесва революционното за тогавашните години звучене на стила рокабили. След шоуто мениджърът Джим Дени посъветвал Елвис да се върне в Мемфис и да възобнови кариерата си на шофьор на камион. Слава богу, че Кралят не го е послушал!
Тридесет години по-късно, през 1974 г., шоуто се премества в сегашния си дом – арената Grand Ole Opry House. Днес обиколката на музикалната арена се счита за една от основните атракции на Нешвил. Отворена е за посещения от февруари до октомври. Годишно тя е разглеждана от милиони туристи от САЩ и целия свят, което я превръща в една от иконите на Америка. Сградата на Залата на славата на кънтри музиката е и хранилище на безброй вещи – от кадилака на Елвис от 1960 г. от 24-каратово злато до сламената шапка на Мини Пърл с провесено етикетче с цената. Могат да се видят гуменките на Уили Нелсън и други свято пазени реликви на кънтри и рок легендите от САЩ. В една от залите пък се прожектират и клипове на най-големите изпълнители.
Музикалната индустрия е била водеща за развитието и имиджа на града десетилетия наред. Дори железниците на Нешвил носят имена като „Градската музикална звезда”.
Естествено, кънтри можете да чуете във всеки един бар на
булевард „Бродуей”
или в някоя от пресечките му. Влизате, поръчвате си едно малко питие и можете спокойно да запеете „Уиски ривър” на Уили Нелсън. Това е песента, с която кънтри иконата всеки път открива концертите си в Нешвил. И никой в бара няма да ви се смее, а само ще приглася. Въобще кънтри легендите тук са на голяма почит. Доли Партън, Уили Нелсън и Джони Кеш гледат от всеки един сувенир. Особено Джони Кеш, който почина в Нешвил през 2003 г. и е особено любим на местните.
А легендарните кънтри барове в Нешвил са много и отдавна са се превърнали в част от туристическите забележителности на града. Всеки уикенд модерни имена и ветерани изпълняват традиционно кънтри, блуграс, госпъл, хонки-тонк и рокабили. Такова място в Нешвил е миниатюрното кафене „Блубърд”, в което представят стари и нови таланти в едно от най-прочутите свърталища на града.
Ако сте минала оттам, то продължете по ярката и бликаща от енергия клубна отсечка на „Лоуър Бродуей”, намираща се от другата страна на Ryman Auditorium, и спрете първо в семплия „Тутсис Оркид Лаундж”. Там предлагат музика на живо от 1960 г. След това можете да се смесите с най-големите и най-добрите в кафене „Лъвлис”, прочуто най-вече със звездите от Grand Ole Opry, които са го превърнали в любимо свое свърталище от над 40 години насам. В това кънтри кафене, докато слушате някоя от тукашните знаменитости, непременно си поръчайте и най-вкусното местно ястие. Това е закуската от бекон и яйца, комбинирана с леки като перце бисквити със суроватка.
Или, ако наистина сте непоправим фен на музиката, елате през юни, когато меломаните се стичат в Нешвил за четиридневното парти на музикалните маниаци, наречено Международен панаир на феновете на кънтри музиката.
Нешвил по един нетрадиционен начин е свързан и с България. В легендарното студио RCA Victor Studios в града 20-годишната Силви Вартан се запознава с Елвис Пресли и работи с продуцента му Чат Аткинс по третия си албум – „Силви в Нешвил”. Само преди година легендарната певица с български произход записа в града на кънтрито римейк на този прочут албум.
Музикалната натура на Нешвил не се ограничава само в залите и клубовете. Традиция е в църквите по време на служби всички да участват в госпълите. Справка показва, че в района на
Нешвил има над 6000 църкви.
Оказва се, че буквално на почти на всеки ъгъл има красиви храмове, където хората, пеейки, се молят.
И за да изчерпаме темата с музиката в Нешвил, ако въобще това е възможно, трябва да вмъкнем и един необичаен контраст. В тази Мека на кънтрито е родена една от най-скандалните днешни звезди на попа – Майли Сайърс.
Иначе Нешвил предлага на туристите и друг вид изживяване, освен музиката. Градът е известен като Атина на Юга. Това е така, защото през далечната 1840 г. е реализирана идеята Нешвил да развие местното образование в посока класическо гръцко обучение, включващо детайлно изучаване на философия и латински. Освен това дизайнът на голяма част от публичните сгради е подчинен на древногръцките архитектурни закони.
Днес в известния Centennial Park се намира една от емблемите на града –
Партенонът.
Архитектурният шедьовър е копие на Партенона в Атина, построен през 438 г. пр.Хр. Този в Нешвил е построен през 1897 г. по повод на местно архитектурно изложение. Днес в него се намира Музеят на изкуствата. Партенонът е отворен за посетители всеки ден без понеделник, а таксата за достъп е между 4 и 6 долара.
Градската архитектура на американския град също е вълнуваща. Първият издигнат небостъргач в Нешвил е Life & Casualty Tower. Висок е над 150 м, изграден е от гранит, а отличителната му черта са светлозелените прозорци. След тази сграда през 1957 г. в Нешвил започва разрастването на т.нар. високо строителство. Сред най-атрактивните небостъргачи е и AT & T Building, наричана от местните Сградата на Батман поради интересния си дизайн. 188-метровата сграда се смята за най-високата в града.
Сред забележителните сгради в града е още мястото, където се помещават областните служби – Tennessee State Capitol. Красивата бяла постройка много наподобява древногръцкия класически стил. Тя е една от малкото окръжни управи, които нямат купол на върха си.
Повече за историята на Нешвил, щата Тенеси, можете да научите в местния музей. Градът е основан през 1779 г. Носи името на героя от Американската война за независимост Франсис Неш, а селището възниква около водите на река Къмбърленд. Историята на Нешвил е тясно свързана и с един от пионерите на обединението на САЩ и седми президент – Андрю Джаксън. През 1801 г. той се установява тук, където основава масонска ложа. През същата година полковник Джаксън става главнокомандващ на полицията на Тенеси, което може да се счита за началото на военната му кариера.
Въобще има какво да правите в столицата на кънтрито, но каквото и да изберете да включите в маршрута си, не забравяйте да изпиете поне един малък Jack Daniel’s. А защо точно Jack Daniel’s свързваме с кънтри клубовете на Нешвил? Ами защото това е най-близката дестилерия до музикалния град. Уискито се прави на 50 – 60 мили на юг, в градчето Линчбърг. Местните настояват, че не е бърбън, а tennessee whiskey, но и то се приготвя от 80% царевица, останалото – ръж и малциран ечемик. И все пак по-внимателно, когато слушате парчето на Джон Лий Хукър „Уан бърбън, уан скоч, уан биър” – тази комбинация не се препоръчва в реалния живот. Тя е само за кънтри легендите!