Елица Илчева
Животът под земята днес не е израз на бедност. Това е желание да изразиш своята екстравагантност или демонстрация на грижа за природата. При всички случаи къщата под земята може да е отлична алтернатива на конвенционалния дом.
И обитаването на подобно пространство винаги е уникално преживяване. Невероятните „землянки“, които привличат интереса на архитекти и строители и се превръщат в произведения на изкуството, никнат ден след oek в съвременния свят. Ето някои от последните предложения на дизайнери авангардисти.
Къщата на Гари Невил
Специално за британската футболна звезда Гари Невил архитектите от студио Make Architects проектират дом, който е отличен пример за успешна комбинация от красив дизайн и функционалност. Разгърнат е на един етаж и около 8000 кв. м. Една от основните цели при проектирането е била да се създаде сграда, в която консумацията на енергия да е сведена до минимум.
Това става възможно с традиционните методи на строителство и естествени материали. Термопомпа осигурява отоплението, докато фотоволтаични панели и вятърни турбини генерират енергия.
Сградата е разположена на хълм и това позволява лесно да се интегрира в околната среда. Външно прилича на цвете с листенца, като стаите са организирани около централна кухня. През нощта къщата изглежда просто вълшебно.
Намира се в швейцарското село Vals и трудно бихте я открили, ако не сте в самолет и не наблюдавате мястото от птичи поглед.
Дизайнерът Матео Тюн и неговият Bella Vista
Напоследък има много проекти за околната среда и екохотел Bella Vista не прави изключение. В Италия можете да намерите невероятното изпълнение на дизайнера Матео Тюн. Проектът представлява 11 отделни общежития, гладко вградени в склона. Строителството започва през 2009 г. и само след 3 години Bella Vista е факт.
Сградите са със самостоятелни екологични отоплителни и охладителни системи, а в строителството са използвани местни ресурси и материали от околните райони.
Структурата и дизайнът на къщичките са също силно повлияни от местната култура. Акцентът е поставен върху създаването на силната връзка с природата, като същевременно се комбинират естествени и изкуствени елементи, които се съчетават по хармоничен начин и не влизат в антагонистичен сблъсък.
В скалите на Мисури
За повечето подземни домове се избира хълм. Но да се реализира подобна идея е възможно и в пещера и това решение изглежда много логично и просто. Прекрасен пример е странният градеж, разположен във Фест, Мисури, в пещера пясъчник.
Дизайнерите Кърт и Дебора Слипер го превръщат в свой уютен дом. Интериорът е модерен, използвани са уникални текстури, като недовършени пясъчни стени, които дават на къщата неповторимо очарование.
Не само избраното място е необикновено и приказно, но има и други детайли, които правят проекта чудесен пример.
И, разбира се, това пак е нискоенергийна къща, оборудвана с геотермално отопление и умен дизайн, който елиминира нуждата от климатизация. Пещерата къща разполага с три спални, всички с недовършени стени, и в известен смисъл прилича по-скоро на музей, отколкото на жилище.
Землянките на Петър Вец
В Швейцария може да откриете и необичайните подземни къщи, чиято реализация е пример за нова и оригинална концепция, която свързва природата с прогресивния човешки свят и новата архитектура. Своеобразното миниселище се състои от девет сгради с различен брой стаи. Представата, която се създава обаче, е за доста повече постройки. Дизайнерът Петър Вец, който е автор на проекта, обяснява, че окото се лъже, защото вижда многото бели петънца, които се показват навсякъде изпод трева и земя. Да, къщите сякаш изникват от нищото, почти напълно покрити с пръст и трева. Това е изолационното „одеяло“, което не само осигурява защита срещу топлина и студ, но и срещу вятър и дъжд. Органичните форми на тези структури им позволяват да се интегрират естествено в заобикалящата среда и да станат част от пейзажа. Групирани са ефектно около малък язовир.
Malator на Уелското крайбрежие
Къщата Malator, разположена на равния бряг на Уелс, не е изключение от правилото да е построена на хълм, за да осигурява видими входове. Проектът е дело на компанията Future Systems. Авторите първо вдигнали изкуствена могила, а после „скрили“ в нея къщата. Да, тя много трудно може да се намери, ако не се знаят точните й координати. Защото почти изчезва в земята. Разположението обаче предлага невероятна гледка към брега на Уелс.
Aloni House се слива с пейзажа на Цикладските острови.
Тук са използвани само материали, намерени в зоната на строителството. Това, разбира се, е интересен начин сградата да се интегрира в околния пейзаж и просто да се разтвори в него.
Aloni House се намира на Цикладските острови. Идеята е била да отговори на насипите на ландшафта в земеделските райони. Изборът на строителните материали има много слабо въздействие върху околната среда, а и те изолират сградата ефективно. Тя е разположена върху 240 кв. м на едно ниво.
Глинени стени регулират температурата, зелен покрив осигурява допълнителна изолация и помага за разлива й в околния пейзаж.