Светослав Загорски
Из Европа има много туристически маршрути, но най-дългият и безспорно най-красивият е по Средиземноморското крайбрежие. Една от последните точки от него е великолепният испански град Валенсия. Разстоянието от София до там е 2700 км, а от Барселона – само 350 км. Ако не сте с кола, можете да включите Валенсия в екскурзията си като част от морска почивка в Палма де Майорка или в Ибиса.
Тук слънцето ви топли с лъчите си поне 9 месеца в годината, правят най-хубавата паеля, а следобедната сиеста е най-сладка. Така твърдят местните жители. Латинското име на града е Valentia, което означава „сила“, „мощ“, „енергия“. Кръстен е на император Валент, по чиято заповед е основана новата колония в Испания, за която се грижи по-късно император Теодосий I. По време на настъпването на мюсюлманите по тези територии градът се е наричал Балансия (на арабски).
През 1094 г. е превзет от арагонски войски, водени от Ел Сид, но през 1102 г. алморавидите си я връщат. Крал Хайме I Арагонски я превзема отново през 1238 г. и я включва в новосъздаденото Кралство Валенсия.
През XV – XVI в. градът е важно пристанище на Средиземно море. Именно валенсианските банкери отпускат заеми на кралица Исабела I, за да финансира пътуването на Христофор Колумб през 1492 г. По време на Испанската гражданска война след падането на Мадрид столицата на републиката е преместена за кратко във Валенсия.
Това място може да бъде определено като едно от скритите съкровища на страната. Многото му лица предоставят впечатляващ контраст между готическата архитектура и сградите в стария рибарски квартал Ел Кабанял. Той е в края на града откъм морето и едновременно с това дава началото на дългите и красиви плажове Лас Аренас и Ла Малвароса.
Контрастите се срещат на всяка крачка и вътре в града. На мястото на днешната катедрала преди е имало джамия, а на ул. „Алмирантес“ в старата част и досега е запазена турска баня.
Ако сте почитатели на красивите сгради и разходките ви носят най-голямо удоволствие, то трябва да знаете, че златният период от историята на Валенсия, когато градът е един от основните икономически и културни центрове на Европа, силно е повлиял на архитектурата й – основно в готически стил. Затова, ако сте за кратко във Валенсия и имате време да видите само една забележителност, това трябва да е
Ла Лоня – старата
копринена борса.
Тя е сред най-значителните готически постройки на Стария континент, а през 1996 г. влезе в Списъка на ЮНЕСКО на защитените исторически забележителности. Самият пазар е с размер на катедрала, покриващ почти 2000 кв. м.
Ла Лоня де ла Седа е борса от XV в., където се е осъществявала търговията с коприна. По външните й стени има фигури на горгони, а вътрешните са украсени с флорални мотиви и детайлни изображения на животни и хора.
Много от забележителностите на Валенсия са концентрирани в район, познат като Ла Сеу. Той се намира между два големи площада – Пласа де Рейна и Пласа Вирген. Там може да видите осмоъгълната часовникова кула „Мигелете”, както и красивия фонтан „Турия”.
Централно място на това своеобразно средище между двата площада заема катедралата „Санта Мария”. Тя е интересна смесица от римски, готически и бароков стил. В нея се съхраняват произведения на изкуството, сред които няколко картини на Франсиско Гоя. Известна е и като хранилище на може би най-признатия от учени от цял свят кандидат да бъде автентичният Свети Граал, донесен във Валенсия през XV в. Построена е между 1262 и 1356 г. В катедралата има спираловидни стълби, които водят до тераса с изглед към града и морето.
Още една великолепна сграда, която си заслужава да посетите, е Националният музей на керамиката. Той се помещава в стар дворец, известен с огромната си входна порта от изящни мраморни фигури. Сградата съществува от XV в. Съхранява колекция от керамични изделия от праисторически времена до наши дни. На първия етаж има огромна бална зала, дневна и още много стаи. Ще видите автентична кухня, характерна за Валенсия, изградена изцяло от украсени плочки, с типични съдове и прибори.
Но както казахме в самото начало, Валенсия не е обичайният туристически град, в който хората обикалят само по музеи и катедрали. Той се слави със страхотните си паркове и резервати. На 28 февруари 2008 г. отвори врати
най-модерният зоопарк
в цяла Европа.
Тук оградите на практика са невидими и животните се чувстват като в естествената си среда. Биопаркът покрива площ от 100 хил. кв. м. Ще бъдете сред лъвове, тигри, антилопи, зебри, жирафи, носорози, шимпанзета. Ще наблюдавате отблизо огромни крокодили, алигатори и хипопотами в естествени блата.
Ако огладнеете, то най-добрият вариант е да се разходите до природния парк Албуфера, където е най-голямото езеро в Испания. Изгревът и залезът рисуват незабравима картина над него, а можете да я наблюдавате, хапвайки превъзходна паеля в някое от ресторантчетата наоколо. Много са разновидностите на това традиционно ястие, но съставките, които винаги присъстват, са ориз, шафран и зехтин. Може да се гарнира с различни видове месо, зеленчуци и морски дарове. Моят съвет е да опитате черната паеля с миди и сос от сепия. Вкусът е уникален – все пак не забравяйте, че ястието е измислено именно в този град.
Днешна модерна Валенсия съжителства прекрасно с останалото от някогашното селище. Това е видно от впечатляващия комплекс La Ciudad de las Artes y las Ciencias –
Града на изкуствата
и науките.
Световноизвестните архитекти Сантяго Калатрава и Феликс Кандела са създали футуристичен пейзаж с музеи и атракции. Заема площ от 350 хил. кв. м. На територията му има пет сгради с уникална архитектура. Най-голямата е Научният музей „Принц Филип”– триетажна постройка, оформена като скелет на кит. Вижте и киното „Хемисферик” с екран във формата на полусферичен купол от 900 кв. м, озеленения наблюдателен пункт „Умбракъл”, както и Двореца на изкуствата „Кралица София”, където се изнасят оперни концерти.
Специално внимание трябва да отделите на петата сграда в комплекса – това е най-големият аквариумен комплекс в Европа с около 40 хил. животни („Океанографик”). Ще видите тюлени, делфини, пингвини, водни костенурки, акули и още много други. Ако желаете, имате възможност да се грижите за животните за един ден и да научите доста за тях или да се гмуркате с акулите. Ще видите незабравимо шоу с делфини.
Най-хубавото, което може да ви се случи обаче при престоя ви във Валенсия, е да попаднете на един от фестивалите „Лас Фаяс”. Той е посветен на фойерверките – невероятно огнено и пиротехническо шоу, превърнало се в традиция. Провежда се на различни дати всяка година. Този обичай се е зародил в миналото, когато хората горели отпадъците от пролетното си почистване.
Днес продължава цяла седмица, в която всяка от местните общности изработва огромни скулптури от леснозапалими материали, като дърво и папиемаше, и в последната вечер от фестивала всички биват изгаряни. Зрелището е грандиозно и червените пламъци прекрасно се комбинират със залеза над Средиземно море.