Светослав Загорски
В днешни дни можем да си представим колко голяма и значима всъщност е била Римската империя, оставяйки своя отпечатък в цяла Европа, в Азия и в Африка. Тези страни, в които тя се е разпростирала, сега печелят милиони от артефактите й, които са основни туристически атракции.
Една от най-облагодетелстваните държави в това отношение е Хърватия и особено градовете по Адриатическо море. Слизайки надолу към известния Дубровник, туристите задължително трябва да спрат за няколко дни в Сплит – втория по големина град в страната. Тук преди близо две хилядолетия е бил истинският център на Римската империя, макар и за кратко. Тогава, през далечната 295 г., оттеглящият се от властта император Диоклециан издига внушителен дворцов комплекс, който впоследствие става основата на днешен Сплит.
С кола от София до него са около 990 км, като, честно казано, пътят не е от най-приятните, но крайната цел определено си заслужава.
Градът е разположен на източните брегове на Адриатическо море и е един от най-старите в района. Затова оттук тръгват редица туристически кораби към многобройните заобикалящи го острови, както и до Апенинския полуостров.
Традиционно се смята, че първото строителство в областта датира от времето на Диоклециан, въпреки че археологическите изследвания доказват, че градът е бил гръцка колония на Аспалатос векове преди Римската империя.
От 1420 г. като част от Венецианската империя Сплит претърпява нечуван просперитет, най-вече заради търговското си пристанище. Днес корабостроителницата „Бродосплит” е най-голямата в Хърватия. В нея работят около 4000 души, които са изградили над 350 плавателни съда, повечето от които се изнасят в чужбина.
Стъпвайки в Сплит през XIV в., към съществуващите римски и ренесансови постройки през следващите 400 г. венецианците са добавили пищни готически дворци и храмове. Крайният резултат е, че днес Сплит е прекрасно градче с тесни улички и малки площадчета. Наоколо се редуват приятни кафенета, ресторанти, художествени галерии и антикварни магазини. През 1979 г. старата част на Сплит бе добавена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Градът има четири порти. Във вътрешността му се пазят не един или два исторически архитектурни паметници. Впечатление правят широките улици с аркади, които извеждат до четирите порти.
Безспорният център на всяка една разходка из Сплит е
императорският комплекс на Диоклециан.
Разположението на двореца е изключително стратегическо – той се намира в непосредствена близост до морския бряг и се простира на цели 38 хил. кв. м. Десет години императорът наблюдавал добиването на камък от кариерите и строителството на сградата.
Дворецът е изключително добре запазен. Построен е през III – IV в. и до днес продължава да бъде уникален със своята архитектура. В нея се забелязват наченки за раннохристиянското и ранносредновековното изкуство. Широчината на палата е 180 м, а неговата дължина – около 220 м. Изграден е също с четири порти – по една на всяка стена, чиято височина е 26 м. Бронзовата порта е най-красивата и същевременно е главният вход към мавзолея на Диоклециан.
Посещавайки двореца, имате уникалната възможност да се запознаете с паметници на културата, характерни за римската цивилизация. В южната част на сградата някога са се намирали покоите на императора, а в северната имало фабрика за вълнени униформи. Като всеки голям римски дворец и тук има изграден акведукт, който е бил дълъг около 4 км.
Особен интерес предизвиква отлично запазеният триъгълен храм на Юпитер. Тук са още храмовете на Венера и Кибела. Разбира се, най-голямо впечатление прави статуята на сфинкс, разположена пред храма на Юпитер.
През VII в. местното население намира в неизползваемия вече дворец убежище при варварските нашествия. Така той става център на жилищната и търговската част на града, какъвто е и до днес. В рамките на неговите стени са издигнати много нови здания, които включват части от императорския дворец и съвсем объркват очертанията на неговите основи.
Днес в императорския мавзолей се помещава
една от най-старите катедрали в света.
Отпред има уникални дървени порти, които датират от XII в. и върху които има гравирани сцени от битието на Христос. Останалата част от катедралата е изградена главно от материалите, останали от древния мавзолей на Диоклециан. Храмът е посветен на свети Дуйе, който е сред любимите пазители на хърватите и е обявен за патрон на града. Наред с двореца тя е сред най-посещаваните забележителности в града. Истинска ирония на съдбата е, че св. Дуйе е измъчван и умъртвен по заповед именно на император Диоклециан, а впоследствие осмоъгълната сграда на мавзолея, наподобяваща поразително Римския пантеон, се превръща в храм в негова чест.
Сводестият скелет на катедралата притежава 8 колони и амвон от XIII в. – шедьовър на каменната пластика. От камбанарията се откриват красиви гледки във всички посоки, но изкачването на стълбите й е уморително.
Освен останките от двореца на Диоклециан вътре в комплекса могат да се видят два интересни музея. Първият от тях е Градският музей – прекрасен образец на венецианско-готическата архитектура, построен като
дворец на семейство Папалич
през XV в. С поредица от скици, гербове, оръжия, мебели, монети и документи е проследена историята на града. Той е любимо място за снимки на повечето туристи в Сплит.
В западната част на старинния град е разположен т.нар. Народни тръг, или Народният площад, на който в някогашно готическо здание се помещава Археологическият музей. В него се намират интересни произведения от римския и раннохристиянския период, както и релефи с илирийски митологични фигури. Този музей, основан през 1820 г., е най-старият в Хърватия, а повечето от неговите експонати по произход са от Централна Далмация. Тук можете да видите и древногръцка керамика, римско стъкло и богата колекция от антични монети.
Третият интересен дворец е този на фамилията Местрович. Днес в него се помещава галерията „Местрович”, която съхранява много от творбите на Иван Местрович – един от най-известните скулптори на XX в.
Най-красивото място за туристите след императорския комплекс е брегът на Адриатическо море. Яхтеното пристанище е едно от най-внушителните по цялото Адриатическо крайбрежие. Между морето и Стария град минава променадата „Рива” с дежурните палми – любимо място за разходка и почивка на туристи и за местните жители. Полуостровът завършва с гористия хълм Мариян. Противно на очакванията, на него няма хотелски комплекси. Той е превърнат във великолепен парк с красиви алеи, а тук-там са разположени и приятни вили, издържани в стила на града.