Светослав Загорски
Наближаването на коледните празници разпалва пътешественическите страсти и мнозина поемат с колата извън България. Един прекрасен вариант е словенската столица Любляна, до която са малко над 900 км, ако тръгнете от София. Пътят е приятен и изцяло по магистрала след Ниш. А крайната точка ще ви заплени, защото Любляна напомня в мащабите и разположението на Прага, а в симетрията – на Залцбург. В същото време е строена и оформена като съвременна столица от австрийски архитекти и ще откриете нотки и от Виена, а лъкатушещата р. Любляница и разположението на сградите препраща директно към р. Сена и Париж.
Всичко обаче е в сладък умален размер, като покрай коледните празници тук е много красиво. Навсякъде по реката са разположени сергии със сувенири и с лакомства, купонът е безкраен и през нощта е светло като ден. Можете да се шляете безгрижно, да похапвате прочутата кранска наденица и да се наслаждавате на спокойствието. Можете да я комбинирате с известните щрукли – плитки от тесто, което се приготвя по различни начини с пълнеж от зеленчуци, месо или със сладко.
За да изпитате обаче истинска коледна топлинка, трябва да опитате местния ликьор, който има задължително място във всеки магазин или ресторант –
„Боровничек”.
Питието е подобно на нашата ракия, но направено от боровинки. Може да го опитате в два варианта – със и без плодове. За десерт хапнете традиционния словенски сладкиш потица. Това е орехов сладкиш, завит на руло.
Любляна е разположена почти в идеалния център на Словения. Тя е оптимален изходен пункт и за по-голямо пътешествие с кола из Европа. Ако свърнете на юг, ще минете през Постойна и влизате в Италия. Ако тръгнете на запад през Марибор, ще влезете в Австрия, а оттам – и в Германия.
Със своите около 330 хил. жители тя е една от най-малките и нови европейски столици. Разположена е между Алпите и Адриатическо море, в басейна, където р. Любляница се влива в р. Сава.
В околностите на града има много културни забележителности, които свидетелстват за динамичната му история. Към тях водят множество туристически маршрути, по които може да усетите наследството на кръстосалите се тук през вековете славянски, латински и германски култури. От Средновековието до 1918 г. и селището, и реката са носили името Лайбах.
От векове Любляна стои на кръстопътя между Централна и Южна Европа. Историческите извори свидетелстват за първото споменаване на града като словенско селище през 1144 г. Но в зората на новата ера тук е съществувала
римската колония Емона,
за което говорят открити археологически доказателства от I – IV в.
След изключително бурно историческо минало днес Любляна е навярно една от най-спокойните и дружелюбни столици по света. Фасадите на старите къщи из града греят в топли цветове от оранжево, бежово и охра, а яркочервените им покриви прибавят допълнително очарование.
След голямо земетресение през XIX в. голяма част от градската архитектура е възстановена благодарение на австрийския архитект Йозеф Плечник. Главен маркер за ориентиране в селището е р. Любляница, която минава през централната му част. По двата й бряга се редят вълнуващи бароковите сгради, над които доминират укрепленията на старинния замък на хълма.
Старата част на Любляна заема предимно източния бряг, докато новата се разпростира по западното крайбрежие. Мостовете над реката са една от забележителностите на града. Най-известните от тях са
Тройният мост
и Драконовият мост.
Първият е проектиран от Йозеф Плечник и се състои от три живописни моста, разположени един до друг. Съседният площад „Прешерен“ със статуята на най-известния словенски поет Франце Прешерен пък е едно от най-популярните места в центъра. Оттам, ако пресечете реката и завиете наляво, ще отидете на Открития пазар и Драконовия мост, а ако продължите направо и след това надясно, ще намерите Стария град. Той е сгушен между хълма на замъка и р. Любляница. В Стария град можете да посетите градския площад с фонтана „Роба”, кметството зад него и Горния площад. В добре запазените средновековни здания сега се помещават бутици, както и известни кафенета и ресторанти. Въпреки че изглеждат зловещи, тесните улички отвеждат до очарователни площадчета с малки сгради.
Драконовският мост е проектиран от хърватина Юрий Зайнович и е завършен през 1901 г. Украсен е с четири красиви статуи на драконите от герба на Любляна. Също така ще ви направят впечатление украсите с мотив на митичното създание из целия град. Когато сте в района на моста, внимавайте, защото през него минава главен път и често туристите, излезли извън пешеходната зона, за малко се разминават с инциденти.
Най-красивата гледка към града се разкрива от
средновековния замък,
кацнал на хълма над Любляна. Също така при ясно време може да видите р. Сава и планините над град Камник. Към атракцията е включен и 3D филм за историята на Словения – като се започне от праисторически времена, премине се през Римската империя, та до днес.
Площадът на републиката е култовото място в Любляна. Там са се събрали хората, когато Словения обявява независимостта си от Югославия през 1991 г. Площадът заема значително място в историята на страната. Той е бил сцена на важни обществени събития и демонстрации в миналото. От другата страна на улицата е парламентът на Словения. Фасадата му е украсена със статуи на словенци в моменти на работа и почивка. На площада също се намира и Международният бизнес център.
На съвсем близко разстояние западно от центъра са римските градски стени, където може да видите много останали колони, както и входа към селището.
В западния край е и основният градски парк „Тиволи”, който е различен от увеселителния „Тиволи” в Дания.
Интересен за посещение е и „Метелкова”, разположен на около 5 минути от централната градска гара. Той е нещо като самопровъзгласил се културен център. Това е средище на алтернативните културни творци с Любляна, любимо е на много младежи. Тук има доста барове и нощни клубове, заемащи сградите на бивши военни казарми.
Сред забележителните исторически постройки на Любляна са също така катедралата „Свети Николас“, храмът „Свети Петър“, Францисканската църква „Благовещение“, която е построена през XVII в.
Ако сте в Любляна през лятото, то истинско удоволствие ще ви даде разходката с лодка по реката. Корабчетата тръгват от Тройния мост и се движат бавно покрай сградите и веселите улички. Особено красива е нощната разходка, когато Любляна е осветена от фенери.