СО планира да увеличи използването на енергия от възобновяеми източници в следващите три години
Мерките ще бъдат насочени към 700 здания общинска собственост
[caption id="attachment_229511" align="alignleft" width="400"] 15 ОУ "Адам Мицкевич" ще използва минерална вода за отопление[/caption]
След три години Столичната община ще използва 30 GWh годишно по-малко конвенционална енергия и така ще спестява по 4 хил. т въглеродни емисии на година. Това са очакваните резултати от изпълнението на Краткосрочната програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми енергийни източници и биогорива за периода 2020 – 2022 г. Водещата стратегическа цел, която е поставена, е да се създаде устойчив модел за управление и развитие на енергийната инфраструктура за производство и потребление. При разработването на плана експертите са направили изследване на потенциала. Възможности за оползотворяване са открили по отношение на
биомасата, слънчевата и геотермалната енергия.
Според детайлно проучване на общинските сгради котлите могат повсеместно да бъдат сменени с високоефективни съоръжения на пелети. Препоръчва се, преди да се започне с конкретни проекти обаче, да се подготвят необходимите технико-икономически разчети за съответния обект, които да покажат дали е целесъобразно мерките да бъдат реализирани - включително с осигуряване на горивно стопанство и на процеса на автоматизация.
По отношение на геотермалната енергия има правени изследвания за отделни обекти, но и необходимост от допълнителни за други сгради. Анализът за ефективността и потенциала на слънцето трябва да обхваща всички здания, както и да инвентаризира изпълнените соларни инсталации за производство на топлинна и електрическа енергия в общински обекти, да обобщи техническите характеристики и да обоснове необходимостта от инвестиране в измерване и мониторинг. Освен това проучването се очаква да предложи подходящи решения за насърчаване на гражданите да инвестират в такива инсталации. За постигане на заложената цел в програмата общината ще изследва възможностите за създаване на
енергийни кооперативи между общински структури и граждани
на основата на групи от съседни сгради, в които могат да се приложат подходящите съвременни технологии за производство, потребление, съхранение и продажба на енергия от ВЕИ и за намаляване на емисиите на парникови газове и на вредните местни замърсители на въздуха. Тъй като централизираното топлоснабдяване се прилага в голям брой обекти на територията на общината, увеличаването на дела на енергията от възобновяеми източници може да има съществен принос за постигането на стратегическите дългосрочни цели на тази програма. В съчетание с изискването за преобладаващо използване на ВЕИ в новите сгради с близко до нулево потребление на енергия се налага „Топлофикация София“ ЕАД активно да участва в намирането на решения. Например за локални отоплителни мощности в рамките на централизираното топлоснабдяване или в съчетание с него.
В програмата са формулирани 12 мерки,
[caption id="attachment_229512" align="alignleft" width="400"]
които да се осъществят в краткосрочен план. Те са условно разделени в четири категории. Първата група са административни и целят да създадат благоприятни условия за изпълнение на конкретни дейности. Планирани са три стъпки, първата е надграждане на институционалния капацитет на Столичната община, за да се подпомогне изпълнението на проекти и дейности за насърчаване. Втората е свързана с повишаване на знанията и уменията на общинските експерти, а третата – с подобряване на информираността на гражданите за възможностите за използване на енергия от ВИ. За да постигне заложените резултати, СО е разписала и поредица от регулаторни мерки. Те ще бъдат необходими за създаване на вътрешната институционална рамка, която да осигури условията за изпълнение на поставените цели. Предстои създаване на общински нормативи за насърчаване на гражданите за реализиране на дейности. Администрацията трябва да подготви вътрешни правила за повишаване на ефективността на планиране на проекти, покриващи дейността на различни звена на общината, и отчитане на ефекта от изпълнението им във всички засегнати области. Третата група мерки за постигане на положителен ефект от програмата, са техническите. Тяхното реализиране ще доведе до конкретното изпълнение на проекти и дейности за производство на енергия от ВИ.
Планирани са следните четири технически норми. Първата е за предпроектни проучвания в конкретни подходящи общински обекти. Втората е за техническия потенциал за използване на енергия от ВИ във връзка с новата нормативна рамка. Третата е свързана с изпълнение на проекти за замяна на конвенционална енергия с такава от възобновяеми източници. А с четвъртата техническа норма в Столичната община ще бъдат създадени и условия за по-ефективно планиране и отчитане на документите в областта на енергията и климата. И последната група мерки са финансовите.
[caption id="attachment_229513" align="alignright" width="400"]
За да се реализира програмата до 2022 г., ще е необходимо и привличането на финансов ресурс.
Във времето на действие на плана се предвижда участието на СО в международни проекти в областта на енергията и климата с външно финансиране. Експертите ще се запознаят с възможностите за активно участие в либерализирания енергиен пазар както като потребител, така и като производител на енергия. Ще се мисли и за инвестиции чрез публично-частни партньорства по новаторски организационни и финансови схеми, като енергийни кооперативи и договори с гарантиран резултат.
Мерките, заложени в документа, ще бъдат насочени към сградите общинска собственост. На територията на Столичната община има над 700 здания, стопанисвани от местната власт, в т.ч. 174 училища, 202 детски градини, 70 сгради на здравеопазването (детски ясли, кухни за детско хранене, банка с майчина кърма, диагностично-консултативни центрове за доболнично лечение, многопрофилни болници за активно лечение, специализирани здравни и акушеро-гинекологични здравни заведения, специализирани болници за продължително лечение и рехабилитация), 66 постройки, в които се предоставят услуги в социалната сфера, административни сгради и др.
Какво е направено досега?
В периода от 2017 до 2019 г. администрацията вече е реализирала редица проекти, свързани с увеличаване на дела на използваната енергия от възобновяеми източници. В 4 детски градини има изградени соларни инсталации за гореща вода. В 3 общински обекта вече са монтирани котли на пелети. Има изпълнени проекти за повишаване на енергийната ефективност в общински сгради като инсталации за отопление на течни горива са заменени с автоматизирани котли, работещи с дървесни пелети. В район „Кремиковци” са поставени термопомпи „земя-въздух“ за нуждите на отоплението на три общински обекта и др.
В новата програма е планирано да се извърши и проектиране на инсталация за производство на пелети от биомаса. За целта за 2020 г. са предвидени 125 883 лв. До 2022 г. съоръжението трябва да бъде изградено и въведено в експлоатация. Главният архитект на общината арх. Здравков е предложил и вече се изработва проект на ПУП - изменение на улична регулация и план за регулация и застрояване за избрания терен по кадастралната карта и кадастралния регистър на недвижимите имоти. Допълнително ще бъде направено предпроектно проучване на възможността за построяването на покривна фотоволтаична инсталация за нуждите на Центъра за биомаса. Предвижда се зарядна колонка за електрически превозни средства и акумулаторна система за съхранение на електроенергията от фотоволтаична инсталация. По отношение на оползотворяването на слънчевата енергия са подготвени проекти за обособяване на соларни инсталации за производство на енергия в 5 детски градини. В това направление тази година ще бъдат инвестирани 319 975 лв. За да се построи геотермална инсталация за климатизация на сградата - ДЯ №23 в район „Лозенец, ще се реализира предпроектно хидрогеоложко проучване на сондаж С-34хг в района и ще бъде изготвен идеен проект за построяване на минерален водопровод.
През следващите три години СО ще инвестира 50 хил. лв. в проучването на актуалното състояние на съществуващи сондажни кладенци за минерална вода.
[caption id="attachment_229514" align="alignleft" width="400"]
Целта е да бъдат използвани затоплените подземни води за климатизация на общински сгради. Това ще се случи чрез изграждане на геотермални инсталации, първата от които е предвидено да бъде в Дом за стари хора в район „Възраждане”. 60 хил. лв. ще бъдат вложени в специализирани възстановителни дейности за включване на сондаж № С-6хг в климатизацията на 15-о СУ „Адам Мицкевич”. Реализирането на този проект е започнало в периода 2017 – 2019 г. и е планирано да приключи до 2022 г. За цялостното изследване за ефективно използване на слънчевата енергия в общински сгради ще се отделят 50 000 лв. в следващите три години. В рамките на същия период ще се извърши смяна на горивна база на 2 училища и преминаването им на дървесни пелети. Това ще се изпълни чрез инвестиция от 140 000 лв. 65 хил. лв. пък ще се вложат в изграждане на соларни инсталации за производство на енергия за ДГ №92 „Мечта”, ДГ №148 „Слънце” и ДГ №173 „Звънче” в район „Подуяне”. Предвижда се 4 административни звена в район „Нови Искър” да монтират соларни инсталации и за целта ще бъдат отделени 11 000 лв.
За периода до 2019 г. основен източник на средства са били оперативните програми на ЕС. Тези парични потоци са изгодни за общините, тъй като предлагат висок процент на безвъзмездна помощ. Но за времето на изпълнение на настоящата програма те няма да могат да се използват със същата интензивност, защото както е известно, се навлиза в нов период и предстои условията да бъдат преформулирани и реално средства могат да достигнат до бенефициентите най-рано през 2022 г.
В настоящия план се предлагат много дейности, свързани с административни, регулаторни и финансови мерки. За изпълнението им предвид тяхната същност и необходимостта от относително по-малко средства най-подходящо е да бъдат използвани пари от собствения бюджет на СО. Различните проучвателни дейности за прилагане на технологии до този момент са осигурявани основно по този начин. Според експертите администрацията може да работи за привличане на пари от международни програми предимно в областта на климата или на чистотата на въздуха.
Безвъзмездни средства може да се осигурят и чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМЕИП). През 2020 г. организацията ще отвори процедура за общински проекти за сгради с близко до нулево потребление на енергия, за които ще се предоставят 100% безвъзмездна помощ. Частично средства за енергийна ефективност на общини, в които могат да се изпълняват и мерки за ВЕИ, предоставя и Националният доверителен Екофонд (НДЕФ) в рамките на „Инвестиционна програма за климата – енергийна ефективност“. Помощта там варира между 20 и 70% в зависимост от проекта. В плановете с най-добри показатели може да се инвестира със заеми, например от Фонда за енергийна ефективност и възобновяеми източници (ФЕЕВИ) или чрез договори с гарантиран резултат с компания за енергийни услуги (ЕСКО). ФЕЕВИ предлага преференциално целево кредитиране за проекти за енергийна ефективност и ВЕИ, подпомагане при подготовката им, както и гаранции по кредити.
За жилищните сгради се планира широка информационна кампания.
Според най-актуалните данни на НСИ към 2018 г. в област София-град са преброени общо 610 087 жилища. Въведени в експлоатация са 97 сгради с 318 апартамента с обща полезна площ 31 939 кв. м. В рамките на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните сгради бяха сключени договори за 288 сгради на територията на Столичната община, като за някои от тях строителните работи все още не са приключили. От 2013 г. общината разполага с изготвени типови проекти за обновяване за едропанелните блокове. Те са за петте вида номенклатури, изграждани в София, и включват над 80 проекта за отделните секции в тях. Предвид необходимостта от постигане на по-амбициозни равнища на енергийна ефективност тези проекти се нуждаят от актуализация.