През 2021 г. централната власт осигури в държавния бюджет най-големия финансов ресурс за градовете за последните 12 години. Както вече в. „Строител“ информира, целият размер на средствата е 4,934 млрд. лв., а общото увеличение е със 731,7 млн. лв. То, разбира се, води до повишаване на всички стандарти за делегираните от държавата дейности – образование, здравеопазване, социално подпомагане, култура. С 55 млн. лв. повече са и трансферите за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища, а целевата субсидия за капиталови разходи е увеличена с 25 млн. лв.
След като в миналия брой Ви представихме макрорамката за настоящата година за морските ни центрове Варна и Бургас, сега отделяме внимание и на Пловдив. Оптимизмът и тук надделява, тъй като сумата, която е планирана да се вложи в инвестиции и строителство, е равна на близо 50% от общата стойност на бюджета. Анализът на намеренията на Града под тепетата за 2021 г. е доказателство, че дори след претърпени много сериозни финансови загуби от намалението на планираните приходи по различни причини във връзка с пандемията най-сигурният изход от кризата е да се влагат средства в строителство, което гарантира работни места и икономически растеж.

През 2021 г. община Пловдив ще разполага с бюджет в размер на 418 млн. лв., като от тях държавно делегираните са 226 млн. лв., а 192 млн. лв. са местни приходи. С 40 млн. лв. са увеличени парите от държавната хазна спрямо тези през миналата година. За районните кметства са предвидени общо 80 млн. лв. От тях 17,549 млн. лв. са от местния бюджет, в това число са и 5,431 млн. лв. за ремонти и благоустрояване на кварталите. Така зам.- кметът на Пловдив по „Финанси и стопански дейности“ Величко Родопски обобщи числата по време на публичното обсъждане, което заради пандемичната обстановка се проведе онлайн.
Обявената стойност на средствата в капиталовата програма е много обнадеждаваща за строителния бранш – 198 млн. лв. От тях 121 млн. лв. са безвъзмездните средства, които са привлечени от европейски програми, а 77 млн. лв. са собствен принос, включващ и 45 млн. лв. от държавния бюджет. Очаква се размерът на разходите по всички проекти, които ще бъдат разплатени в календарния период, да е 130 376 906 лв.
С инвестиции са свързани и основните приоритети на Пловдив, дори когато водещ е социалният акцент в тях. Те са в няколко направления – модернизация на образователната инфраструктура с цел увеличаване на местата в детски ясли, градини и училища и благоустрояване на кварталите. Предвидени са и повече средства за култура и археология.

Над 50 млн. лв. за по-добра околна среда
За подобряване на качеството на въздуха и чистотата в града са отделени 33 млн. лв., а за озеленяване – близо 5,5 млн. лв. Тази година ще стартира изпълнението на големия проект за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови екологични уреди за отопление. Предвидените средства са 13,8 млн. лв. Общината има спечелен проект за енергоспестяващо и екологично осветление на стойност 1,1 млн. лв. и неговата реализация вече започва. 540 000 лв. ще бъдат отделени за компостиращата инсталация, която ще помогне 15 000 тона по-малко зелени отпадъци да бъдат депонирани на сметището в с. Цалапица, което ще увеличи неговата експлоатация за следващите 5 – 8 години.
За строителство на детски градини и ясли се залагат 22 млн. лв.
По втория приоритет – осигуряване на нови места в детски градини и ясли, са заделени 22 млн. лв. От тях 5,3 млн. са за основни ремонти и 16,8 млн. лв. – за ново строителство и реконструкция, в това число оборудване и обзавеждане. Ще се изпълнят 7 обекта – в район „Южен“ за 6 групи, в р-н „Тракия“ за 8 групи, нова пристройка на ДЯ „Веселушка“ за 2 групи, ДГ „Буратино“ за допълнителни три групи и физкултурен салон, ДГ „Чучулига“ – с две групи и физкултурен салон. 3 млн. лв. от капиталовата програма са отделени за ремонт и реконструкция на забавачница на бул. „Александър Стамболийски“ и 1 млн. лв. за сградата на ДГ „Майчина грижа“. Освен за изграждане средства се залагат и за проектиране на обекти, които ще бъдат включени в строителната програма през 2023 г.
Пловдив има нужда и от три нови училища, за да се реши проблемът с двусменния режим, като очакванията са тази година да бъде завършено поне едно. Планира се нова сграда на ОУ „Княз Александър I“ и реконструкция на корпус на СУ „Константин Величков“.
80 млн. лв. са средствата по ОП „Околна среда 2014 – 2020“ за водния цикъл.
Тук са включени няколко подобекта: на изток и на запад от моста на „Герджика“, реконструкция на Колектор 7 в южното платно на бул. „Дунав“, изграждане на големия канализационен колектор в северното платно на бул. „Дунав“, строителство на пречиствателната станция за отпадни води, което ще се реализира и през следващата година.
С европейски пари се планира и подмяна на ВиК мрежа в район „Северен“, която започна миналата година, и старт на реконструкцията на Пречиствателна станция за питейна вода, очакваща само избор на надзорна фирма.
Община Пловдив продължава работата си по укрепване и развитие на досегашната организация за събиране и транспорт на битовите отпадъци. Разширяване на възможностите за депониране и обработка на битовата смет в районните депа, гарантиране на безопасността от екологични бедствия и аварии, ограничаване и ликвидиране на незаконните сметища, актуализиране на наредбата за управление на отпадъците, развитие на разделното събиране и ангажиране на населението за опазване на околната среда са само част от целите на администрацията.

И градската среда е приоритет.
По Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ са заложени 38 млн. лв., които са по проекти за подобряване на градската среда и развитие на икономическата зона в кв. „Гладно поле“, както и за изграждане на социални жилища и за още две нови детски градини („Зорница“ и „Каменица“) и саниране на 5 блока.
Благодарение на финансова подкрепа от държавата ще бъде приключено строителството на двата футболни стадиона – „Христо Ботев“ и „Локомотив“, и ще започне изграждането на спортна зала с басейн на СУ „Любен Каравелов“. Предвижда се и завършване на втората сграда на училището, както и на тези на ДГ „Перуника“ и новата детска градина на ул. „Богомил“. За нова пътна инфраструктура като акцент в бюджета са заделени 35 млн. лв. Част от тях са за три възлови обекта за Пловдив – пробива „Модър-Царевец“ (5 млн. лв.), реконструкцията на ул. „Даме Груев“ (3 млн. лв.) и „ Кукленско шосе “ (3 млн. лв.) в частта от ул. „Скопие“ до бул. „Александър Стамболийски“, строителство на ул. „Владая“ (2,8 млн. лв.). Общата инвестиция в културно съдържание е 4 512 000 лв. Други 10 млн. лв. са отделени за развитието на културна инфраструктура – Небет тепе и Форум „Север“ на площад „Централен“. Привлечените средства за тези обекти са 4,5 пъти повече от собствения принос. Започва и вторият етап от ремонта на сградата на Градската художествена галерия, който включва облагородяване на средата около зданието. В бюджета са заложени 500 000 лв. за това и 28 688 лв. за алеята, която ще направи галерията най-достъпния проект в Стария град за хора с увреждания.
