Cпopeд aнaлиз на Инcтитyтa зa пaзapнa икoнoмикa (ИПИ), представен преди дни, Южнa Бългapия e „пo-дoбpaтa пoлoвинкa“ нa cтpaнaтa oт глeднa тoчкa нa икoнoмичecкo paзвитиe. „В пoчти цeлия peгиoн ce виждa, чe пaзapът нa тpyдa e в пoдeм, някoлкo oблacти oтчитaт пoлoжитeлeн мexaничeн пpиpacт, зaплaтитe pacтaт нaвcякъде“, пише в доклада. Едно от основните неща, от които тази част на България се нуждае според икономистите, е сътpyдничecтвoтo мeждy oбщинитe. Като положителен пример е даден Плoвдив, чийто внушителен тазгодишен бюджет за инвестиции – почти 200 млн. лв., се справя отлично с обмяната на проекти с Xacкoвo и Димитpoвгpaд, като дopи пpeнacoчвa инвecтиции нaтaм. Зa pacтeжa нa Южнa Бългapия като добри практики е споменат и Kъpджaли, където от ИПИ регистрират съществен принос за съживяване на района.
За Стара Загора икономистите препоръчват да насочи усилия към изграждане на ycтoйчив плaн зa oблacттa, включитeлнo чpeз пapтньopcтвoтo c нaмиpaщитe ce в близocт мecтa. Това е така, зaщoтo в cлeдвaщитe гoдини щe ce нaлoжи пpoфилът на града дa бъдe пpoмeнeн, кoeтo мoжe дa ce oтpaзи нeгaтивнo нa пaзapa нa тpyдa. Oт oбвъpзaн c eнepгeтикaтa и въглищaтa тoй щe тpябвa дa ce тpaнcфopмиpa в „зeлeн“ гpaд, зa кoeтo ce oчaквa дa пoлyчи и cpeдcтвa oт Eвpoпeйcкия cъюз чpeз Фoндa зa cпpaвeдлив пpexoд“, пише в документа.
И ако в макроикономически план нещата изглеждат обнадеждаващи, то във връзка с пандемията, на ниво местна власт в периода на съставяне на бюджетите на Стара Загора, Xacкoвo, Кърджали и Ямбол за настоящата година се усеща предпазлива инвестиционна активност, която се изразява основно в довършване на проекти по програмите на ЕС за изтеклия период.
Стара Загора пази фискалната устойчивост, разчита на започнати проекти
Финансовата макрорамка на проекта на община Стара Загора за 2021 г. е 180 628 775 лв. В тези средства са включени субсидията за делегирани от държавата дейности и собствени приходи, дейности, финансирани с общински приходи, както и преходният остатък. „Основен приоритет пред местното ръководство остава запазването на фискалната устойчивост, провеждането на последователна и предвидима политика и балансиран стабилен общински бюджет“, съобщават от кметството.
По време на общественото обсъждане директорът на Дирекция „Финанси, бюджет и счетоводни дейности“ Цанка Ганева поясни, че за 2021 г. са заложени редица мерки, акценти и параметри, които са насочени към подкрепа на широк кръг от жители на общината с различни потребности в настоящата кризисна ситуация – пенсионери, социално слаби граждани, учители, деца, ученици, младежи, спортни и културни деятели, както и към бизнеса, което характеризира бюджета като антикризисен. Запазват се размерите на данъчните ставки, общински такси и цени на услуги и продължават действия за подобряване на събираемостта на общинските данъчни и неданъчни приходи.
В перото „Жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда“ са записани само 19 358 405 лв. По-важните разходи са за улично осветление – 2 450 000 лв.; рехабилитация на уличната мрежа – 3 500 000 лв.; дейности по чистота – 10 798 000 лв.; дейности по озеленяване – 1 756 359 лв.; капиталови разходи – 6 228 721 лв. През 2021 г. в Стара Загора основно ще се работи по преходни обекти, като подобряване и благоустрояване на Руския пазар, в който ще бъдат вложени 3,6 млн. лв. Избраният изпълнител е „ВалКом“ ЕООД, Стара Загора, а финансирането е по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ („ОПРР 2014 – 2020“).

Зоопаркът също ще бъде основно променен с 4 199 939 лв. От тях 2 477 964 лв. са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие по „ОПРР 2014 – 2020“. Предвижда се и изграждане на учебен център с експозиционна част.
В проекта за инвестиционната програма на община Стара Загора през 2021 г. са включени основни ремонти и изграждане на пътна инфраструктура, обновяване на сгради на учебните заведения, реконструкция на канализационната мрежа в града, обновяване на уличното осветление. Тази година ще стартира благоустрояването на ДГ 1 „Звънче“, за което са предвидени 150 хил. лв., както и мерки за внедряване на енергийна ефективност на сградите на СУ „Христо Ботев“ и СУ „Васил Левски“, инвестицията във всеки от обектите е за над 1,5 млн. лв. В програмата са и обсъжданата от дълго време реконструкция на летния театър в парк „М. М. Кусев“, и изграждане на павилион-столова за ученици в двора на II ОУ „П. Р. Славейков“. В заложените дейности е и започване на спортна зала в парк „Артилерийски“, която ще струва 14,5 млн. лв. и всъщност е най-мащабният проект в областния град.

По програма „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика ще бъде извършено благоустрояване на дворното пространство на Детска ясла 12 „Боровец“, както и ремонт на Къща-музей „Градски бит XIX век“, включително и реставрация, реконструкция и възвръщане на естетическия вид на стенописите в музея. По време на общественото обсъждане кметът на община Стара Загора Живко Тодоров обясни, че местната администрация има готовност да разшири инвестиционната си програма. „Подхождаме предпазливо към бюджета за 2021 г., но ако през тази година всичко е наред на шестмесечието, при добра събираемост се предвижда да бъдат включени още обекти“, бяха думите му.
В хода на дискусията бяха дадени няколко предложения за добавяне в бюджет 2021 на различни по тип услуги, ремонти и кампании. Финансовата рамка ще влезе за разглеждане и гласуване в залата на Общинския съвет на 25 февруари.
Макрорамката в Кърджали съобразена с мерките срещу кризата

Проектобюджетът на община Кърджали за 2021 г. възлиза на 75 700 000 лв., като увеличението в сравнение с 2020 г. е със седем на сто. Ръстът се дължи освен на завишените държавни трансфери за делегираните дейности и на неусвоения преходен остатък от 2020 г., който е в размер на 3 843 359 лв., основно от капиталови средства. 46 517 708 лв. са от държавата за делегирани дейности, останалите – от местни приходи от данъци и такси.
Основна характеристика според местната власт е, че „макрорамката е обусловена от известните и неочакваните последици и мерки срещу пандемията, като се осигурява непрекъсваемост на най-важните публични услуги – детски градини, училища, сигурност, достъп до социални услуги, управление на отпадъците и почистване на улиците. Заложен е процес по подобряване качеството на жизнената среда за обитаване чрез благоустрояване на публичните пространства“.

Инвестиционната програма без средствата от ЕС и без делегираните от централния бюджет се планира в размер на 9 039 757 лв., като целевата субсидия за капиталови вложения е 3 383 800 лв., собствените приходи – 2 975 730 лв., и преходният остатък за капиталови разходи – 2 680 227 лв. Отделно от тях се изпълняват 12 проекта, финансирани от ЕС в размер на 10 150 120 лв. За „Перперикон – храм на боговете и дом на цивилизациите“ по ОП „Региони в растеж 2014 – 2020“, по който се работи в периода 2020 – 2022 и е на обща стойност 8 855 144 лв., за тази година са предвидени 2 578 365 лв.
По „Ремонт и рехабилитация на улици и тротоари в град Кърджали”, реализиран отново по „ОПРР 2014 – 2020“, през 2021 г. трябва да се извършат дейности на стойност малко под 3 млн. лв., като цялата инвестиция тук е 5 052 148 лв. Близо 1 млн. лв. е проектът за изграждане на социални жилища, също по ОП „Региони в растеж“.
Строителство е предвидено и с финансиране от Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG V-A „Гърция – България 2014 – 2020“. Ще се осъществяват два проекта – „Древните Родопи и Егея – Културен коридор в подкрепа на развитието на региона“, който е за 1 173 586 лв., и „Ефективно и устойчиво използване на водните ресурси във водоснабдителните системи“, където делът на българската община е близо 3 млн. лв., от тях за настоящата година са предвидени дейности за 259 647 лв.
Сред обявените големи обекти за строителство се споменава и въвеждане на енергоспестяващо осветление. Предвидени са още ремонти на детски градини, предимно със собствени приходи. Отделени са средства за обновяването на Художествената галерия.
В Ямбол ще се строи с пари от преходния остатък
Интересно в община Ямбол е, че тя е реализирала рекорден преходен остатък през миналата година в размер на над 16,7 млн. лв. Той е най-големият за последните 12 г. и е над 6 пъти повече спрямо 2020 г. От тях над 12,35 млн. лв. са от местни дейности, като 5 млн. лв. са свързани с приходи, което също е рекорд. Останалите над 7,3 млн. лв. са от целевата субсидия, с която Ямбол беше подкрепен от правителството.
„Добрият преходен остатък ни дава увереност, че ще имаме възможност да изпълним повечето проекти, които сме планирали, тъй като бюджетът за 2021 г. ще бъде по-скоро консервативен и балансиран поради извънредната ситуация“, съобщи кметът на Ямбол Валентин Ревански. Макрорамката тук е 80 861 282 лв., от които 50 219 096 лв. делегирани от държавата и 30 642 186 лв. от местни приходи.
И тук данъците през 2021 г. няма да бъдат увеличавани. В същото време ръководството на общината ще продължи да върви в посока намаляване на разходите с цел да бъдат осигурени средства за проекти в полза на Ямбол. Част от средствата са предвидени за проектиране на нови улици, някои от които досега не са имали настилка, за подробни устройствени планове на зони и квартали, които местната власт има намерение да развива дългосрочно. В плановете на кмета е ремонт на част от сграда, която да бъде обособена като Приют за бездомни, като предвидената сума е в размер на 242 645 лв.
Община Ямбол и тази година ще инвестира в създаването на безопасна среда за пешеходците. За целта ще се изпълняват ремонтни дейности на тротоари, мостове, пътеки с приоритет на тези, които се намират в близост до детски градини и учебни заведения.
През 2021 г. ще започнат и строителни работи по ключови проекти с европейско финансиране, сред които са: „Създаване на Кризисен център“ – 249 776 лв; „Устойчиво и интегрирано развитие на градската среда – втора фаза“ – 1 978 901 лв. (за част от ул. „Търговска“). След повече от 30 години предстои ремонт на Художествена галерия „Жорж Папазов“ на стойност 4 225 251 лв. Ще се ремонтира и Музеят на бойната слава с проект за 1 656 355 лв. Одобрени са и идеите за „Ремонт и модернизация на Регионален исторически музей“ на стойност 1 310 082 лв. и „Ремонт и модернизация на Младежки културен център“ – 4 122 625 лв.
Сред обектите, на които ще има строителство благодарение на получената финансова подкрепа от държавата, е спортна зала „Диана“, където ще се изпълни ремонт с 4 000 000 лв. Друг ще е обновяването и реконструкцията на улицата от бензиностанция „Шел“ до ул. „Атанас Кратунов“ в жилищен комплекс „Златен рог“, като инвестицията е на стойност 2 390 560 лв. Предвидени са 950 000 лв. за изграждане на тротоари и тротоарни настилки. От община Ямбол съобщават, че имат готовност при подновяването на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради да участват с 38 блока. Местната администрация е поела ангажимент да оказва помощ на гражданите при подаването на новите заявления и документи за кандидатстване.
15,5 млн. лв. за инфраструктура в Хасково

15,5 млн. лв. са планираните инвестиционни разходи с бюджетни средства през 2021 г., съобщиха от община Хасково. Макрорамката за 2021 г. възлиза на 104 402 021 лв. по приходната и разходната част.
За ремонти на дворни пространства в училища са заложени 200 000 лв. Други 550 000 лв. са разпределени за внедряване на мерки за енергийна ефективност на Ученическото общежитие към ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ на ул. „Видин“ 1. В сградата ще бъде извършен и цялостен ремонт, като общата стойност на всички дейности, включително за ЕЕ, ще възлезе на 1 300 000 лв. Близо половината сума е преведена от Министерството на образованието и науката в края на миналата година. За обновяване на Детската градина по изкуствата са заложени 200 000 лв., а за основен ремонт на стадион „Младост“ са записани 501 042 лв.
За реконструкция на водопроводна мрежа в града са заделени 1 035 681 лв., а за строителство на канализация и възстановяване на уличното платно на ул. „Враца“ в кв. „Хисаря“ в Хасково – 373 054 лв. За водопровода в с. Маслиново ще има 180 000 лв. С 294 560 лв. ще се завърши първият етап за доизграждане на канализацията в кв. „Болярово“.
Предвидено е съфинансиране на втора клетка за отпадъци в депото край Гарваново – 1 974 260 лв. В разчетите са включени още 3 900 000 лв. за първия етап от строителството на парк над ДНА, 1 000 000 лв. за ремонт на коритото на р. Хасковска, 1 315 463 лв. за изграждане на закрит плувен басейн и 573 710 лв. за благоустрояване на междублокови пространства.