Определиха за архитектурно чудо новата сграда на парламента на Индия
Проектът за 2,4 млрд. долара надви критиката, за да стане част от бъдещето на страната
Само преди месец председателят на Народното събрание Росен Желязков бе посрещнат пред новата сграда на индийския парламент в Делхи с огромни почести. Макар и построен след много спорове за целесъобразността при избора на архитект и огромната стойност на строителството (2,4 млрд. долара), обектът бе един от най-чаканите през 2023 г. в Индия.
Но това не е всичко, защото малко след откриването зданието, което е част от голям проект за преустройство на административния център на столицата, бе определено за архитектурно чудо от гилдията на архитектите. То е дело на местното студио HCP Design, което бе застигнато от признанието, въпреки - или може би именно - защото определят проекта като сграда, която представлява дублирано масивно разширение и преработка на съществуващия емблематичен парламент – Сансад Бхаван. Кръглата постройка е от колониалната епоха, дело на британските архитекти сър Едуин Лутиенс и Хърбърт Бейкър. Построяването й е отнело шест години (1921-1927 г.), след като столицата се мести от Калкута в Ню Делхи. През 1956 г. са добавени два етажа, за да се отговори на нуждата от повече пространство, което в последното десетилетие се оказва недостатъчно.
Веранди, декоративни орнаменти, резбовани ленти, тавани с двойна височина, осветяващи пространства и емблеми от фасадния дизайн – всичко това е прехвърлено и върху новото здание, което допълва старата кръгла визия със своята грандиозна триъгълна форма.
Проектирането включва най-съвременна инфраструктура и технологии за подпомагане на функциите на институцията. Обзавеждането в залите включва смарт дисплеи и биометрични данни за улеснение при гласуване с интуитивен графичен интерфейс, инфраструктура за цифрово езиково тълкуване и запис за създаване на метаданни в реално време - с всичко това се прави гигантски скок в обществената инфраструктура в Индия.
Капацитетът на големите зали за двете камари – Лок Сабха и Раджа Сабха, е съответно 768 и 396 места. Залата на Лок Сабха има допълнителен капацитет за разширяване до 1132 места за провеждане на съвместни сесии.
Наред с основните пространства съществуват и зали за комисии, големи офиси на Министерството на парламентарните въпроси, секретариатите на Лок Сабха и на Раджа Сабха. Включени са и няколко публично достъпни галерии и музейни експонати.
В своята архитектурна орнаментика сградата отразява класическите народни и племенни изкуства и занаяти на Индия. Облицовката от червен и бял пясък на фасадата символизира величието и великолепието на структурата. Художествените и декоративни тавани, пана, мотиви по проходите и кардиналните точки са всъщност различни елементи от индийската култура и наследство, което с проекта се прехвърля от миналото в бъдещето.