Тема

До края на ноември трябва да бъде сформирана новата Европейска комисия

От България се очаква да обяви две номинации до 30 август

След последните избори за Европейски парламент, които се проведоха от 6 до 9 юни 2024 г., Съюзът навлезе в нов етап на своята работа. Резултатите от вота определиха новата конфигурация на законодателния орган на ЕС с формирането на нови парламентарни групи. Европейският съвет се събра и предложи Урсула фон дер Лайен за втори мандат като председател на Европейската комисия (ЕК). Тя успя да си осигури нов петгодишен такъв с 401 „за“, 284 „против“, 15 въздържали се и 7 невалидни гласа.

След като ЕК има своя нов ръководител, следващата стъпка за Фон дер Лайен е изборът на нови 27 еврокомисари, които да се справят с предизвикателствата в ЕС.

Всяка държава членка ще получи един пост в новосформираната Комисия, като за момента е ясно името на заместника на Урсула фон дер Лайен, който също така ще е и нов върховен представител на ЕС по външните работи и политиката на сигур­ност­та – Кая Калас от Естония.

Фон дер Лайен обяви, че ще поиска от властите на страните от Съюза по две кандидатури

за еврокомисар – на мъж и на жена.

След като държавите представят своите номинации за членове на Комисията, те ще преминат през интервю с председателя на ЕК. На базата на представянето им Урсула фон дер Лайен ще определи най-подходящите кандидати, както и съответните ресори, за които да отговарят.

Одобрените от Фон дер Лайен лица за еврокомисари преминават през процес на изслушване пред Европейския парламент. По време на тези срещи кандидатите отговарят на въпроси, свързани с техния опит, виждания и намерения за управление на съответния портфейл. Беседите имат за цел да гарантират, че номинираните за еврокомисари разбират важността на своите роли и че притежават необходимите качества за тяхното изпълнение.

След приключване на изслушванията Европарламентът пристъпва към гласуване на целия състав на ЕК. Това е ключов момент, тъй като евродепутатите могат да откажат одобрение, ако сметнат, че някои кандидати не са подходящи. Ако съответно съставът бъде приет от ЕП, Комисията започва своя петгодишен мандат. Очаква се това да се случи до края на ноември.

Традиционно водещите държави на Съюза получават ключовите постове в ЕК. За следващата Комисия Франция и Италия очакват ресорите, свързани с икономиката и производството на Съюза. Ирландия и Люксембург се интересуват от финансовата сфера, докато прибалтийските държави и Полша се надяват на постовете, свързани с разширението на ЕС, тъй като това би поставило основа за преговорите на Украйна и Молдова за присъединяване към общностите.

Важен ще е постът и на еврокомисаря, чийто ресор ще включва конкурентоспособността. Позицията се очертава да бъде ключова поради обещанието на председателя на ЕК за нов подход по отношение на политиката на конкурентоспособността и целената икономическа автономия на ЕС. Интересен ще бъде и подходът от ЕК спрямо регулирането на изкуствения интелект и дигитализацията, като този пост се очаква да пожелаят доста кандидат-комисари.

Ще има и нови ресори в Европейската комисия

В обръщението си към ЕП преди преизбирането си начело на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че жилищното настаняване ще бъде приоритетен въпрос за следващата Комисия. Наред с другите мерки тя се ангажира да назначи първия в историята на ЕС комисар по въпросите за достъпа до жилища, както и да представи план за увеличаване на публичните и частните инвестиции в жилищното строителство в ЕС.

В речта си Фон дер Лайен призна, че жилищата „обикновено“ не се разглеждат като проблем на Брюксел. Договорите на ЕС не споменават темата, а страните членки не са предоставили на Комисията правомощия за пряка намеса в сектора.

Важна ще бъде и позицията на новия еврокомисар по отбраната. Той ще бъде нагърбен с отговорността да координира действията на държавите членки по отношение на отбраната. Постът може да се окаже ключов за евентуалното създаване на европейски отбранителен блок.

Българският еврокомисар

България все още не е обявила какъв ресор иска в новата ЕК и предложенията си за еврокомисар. През юли в официално писмо до София Урсула фон дер Лайен настоя до 30 август страната ни да посочи двама кандидати. Беше внесено и предложение Народното събрание да изслуша кандидатите, посочени от правителството, и със свое решение да потвърждава или отхвърля номинациите, а не както досега – да се избират от Министерския съвет.

В интервюта за вестник „Строител“ евродепутатите Цветелина Пенкова и Андрей Новаков коментираха темата за избора на нов български еврокомисар. Пенкова счита, че трябва да заложим като стратегически и национален приоритет България да има комисар по енергетика в следващия 5-годишен мандат на Европейската комисия. Според нея това ще даде огромни възможности за България и за ЕС - сътрудничество за развиване на силна индустрия и стабилна енергийна система.

От своя страна Андрей Новаков изтъкна, че страната ни разполага с опит и експертиза да излъчи кандидат за абсолютно всеки ресор. Той коментира и идеята за еврокомисар по въпросите за достъпа до жилища. Новаков посочи, че темата за достъпни жилища е важна, но водещи в нея са предимно държавите членки, а ЕС помага с финансиране и елементи от политиката. „Трябва да разберем повече за набора от инструменти, с които ще разполага такъв комисар, както и за политиките и конкретните идеи за европейско законодателство“, заяви Андрей Новаков.

Коментар по темата направи и настоящият ни еврокомисар Илиана Иванова с ресор „Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“. Пред журналисти тя каза, че е много важно фигурата, която ще ни представлява, да получи широка подкрепа от цялата общественост. Тя посочи, че е добре България да има номинация в срока, който е поставен от председателя на Европейската комисия, и да не се губи време, тъй като ресорите започват да се обсъждат.

Досега страната ни е отговаряла за потребителите, хуманитарната помощ, бюджета, цифровата икономика, иновациите и образованието.

С оглед на предизвикателствата пред ЕС, като климатичните промени, дигиталната трансформация и геополитическите напрежения, изборът на компетентен и опитен състав на Европейската комисия е от критично значение за бъдещето на Съюза. Вестник „Строител“ ще продължи да следи развитието на темата.