Предимства на Жълтата книга
Д-р инж. Адриана Спасова, зам.-председател на Комитета по договорите на FIDIC и член на УС на Българското общество по строително право:
Уважаеми читатели,
След като Ви запознахме с предимствата на най-дълго използваната по света и у нас Червена книга, сега ще изтъкнем предимствата на най-често използваната през последните години у нас Жълта книга.
Заедно с вестник „Строител“ продължаваме това пътешествие, за да Ви представим накратко най-използваните по целия свят строителни договори на FIDIC.
С подкрепата на КСБ, ентусиазма на работната група на БОСП и водещи възложители може да отбележим редица постижения в приложението на договорите на FIDIC у нас през 2024 г.:
-
„СОФ Кънект“ използва за първи път у нас Зелена книга 2021 г.
-
„ВиК“ - Хасково, и „ВиК“ - Габрово, обявиха първите обществени поръчки с Жълта книга, издание 2017 г., препечатка 2022 г.
-
КСБ финансира преводите на Зелена книга 2021 г. и Бяла книга 2017 г.
-
Работната група на БОСП подготви превода на Зелена книга 2021 г.
-
Проведе се първото обучение за Жълта книга 2017 г., препечатка 2022 г., и Зелена книга 2021 г., сертифицирано от FIDIC.
История
Договорните условия на Червената книга на FIDIC се оказват неподходящи за договори, при които основното оборудване се произвежда извън площадката. Това води до първото издание на Жълтата книга, публикувано през 1963 г. като Договорни условия за електромеханични работи. То съдържа подробни разпоредби за проби и процедури за въвеждане в експлоатация, по-подходящи за производство и монтаж на оборудване. Следва второ издание през 1980 г. и трето издание през 1987 г., съдържащо 51 клаузи. Инженерът има подобна роля като при Червената книга, но към надзора на строителството се добавя и контрол на проектирането.
През 1999 г. Червена, Жълта и Сребърна книга се унифицират с по 20 аналогични клаузи, различаващи се само по разпределението на риска между възложителя и изпълнителя. Новата Жълта книга вече не е предназначена само за електромеханични работи, а за всякакви обекти по проект на изпълнителя. Наименованието е променено на Договорни условия за технологично оборудване и проектиране-строителство за електро- и машинно-монтажни работи и за строителни и инженерни обекти, проектирани от изпълнителя.
Новата Жълта книга е преведена на български и издадена от БААИК. След 2002 г. Жълтата книга започва да се използва за пречиствателни станции и други технологични инсталации. След 2007 г. Жълтата книга, издание 1999 г., се използва на български за обществени поръчки с европейско съфинансиране, докато при проекти, финансирани чрез кредити от многостранни банки за развитие (например Световната банка, ЕБВР), както и при частни възложители, продължава да се използва на английски език. Издание 1999 г. се използва у нас за водни проекти, промишлени и енергийни обекти, участъци на автомагистрали, Дунав мост 2 Видин - Калафат, договори за управление на радиоактивни отпадъци с възложител ДП „РАО“, всички участъци на високоскоростната жп линия Пловдив – Свиленград – турска граница, Интермодален терминал Пловдив, Център за бежанци Пъстрогор, всички участъци на метрото в София. Наши консултантски и строителни компании работят по него в Черна гора, Украйна, Косово и други държави.
През декември 2017 г. излиза второто издание на Новата Жълта книга. То е с около 50% по-голям обем. Включва по-подробни процедури за управление на проекта и осигурява по-добър баланс между страните. През 2022 г. излиза препечатка на Жълтата книга, издание 2017 г., с изменения, коригиращи някои установени грешки и създаващи повече сигурност за ползвателите. Това издание е преведено на български и налично като електронно копие в книжарницата на FIDIC, а като печатно издание може да се купи от БААИК. Използва се от „ВиК“ – Хасково, и „ВиК“ – Габрово, за инженеринг на ВиК мрежи и пречиствателни станции.
FIDIC публикува през 2019 г. Договор за подизпълнение за проектиране-строителство (за Жълта книга 1999 г.). Работна група 9 към Комитета за договорите на FIDIC има задача да подготви договор за подизпълнение за Жълта книга 2017 г., препечатка 2022 г., който се очаква да е готов за преглед през февруари 2025 г. и да бъде готов за печат през 2026 г.
Съдържание на Жълта книга, издание 2017 г.
Съдържанието на Жълтата книга, издание 2017 г., е показано на Фигура 2. То е еднакво за трите книги за големи проекти: Червена, Жълта и Сребърна.
Структура на Общите условия
Жълта книга, издание 2017 г., съдържа двадесет и една клаузи, групирани, както е показано на Фигура 3. Както обяснихме в миналата порция, ползвателите трябва да познават логиката на подреждане на разпоредбите, така че да се ориентират по-лесно къде да търсят приложими клаузи, за да защитят аргументирано позицията си. Групите са аналогични на тези, показани в миналата порция за Червена книга 1999 г., със следните изключения:
– Основни разлики в клаузите между Червена и Жълта книга:
l При Жълтата книга изпълнителят проектира, затова клауза 5 се нарича „Проектиране“. При Червената книга няма нужда от такава клауза, тъй като възложителят предоставя готови проекти, но за да не се размести номерацията на следващите клаузи, които са едни и същи при двата договора, клауза 5 при Червената книга е запълнена с „Номинирани подизпълнители“, като тази разпоредба е в подклауза 4.5 на Жълтата книга;
l В Общите условия на Жълтата книга липсва клауза 12 „Измерване“, тъй като традиционно при договорите за инженеринг работите не се измерват; клауза 12 е „Проби след завършване“, които са приложими за много обекти, при които устойчивото поддържане на гарантираните параметри през периода за съобщаване на дефекти е от изключителна важност за възложителя.
– Основни разлики в клаузите между издания 1999 и 2017 г. на Жълтата книга:
l Правилно пренареждане на разпоредбите за управление на риска;
l Обединяване на исковете на страните в клауза 20 с едни и същи разпоредби, включително преклузивни срокове;
l Отделяне на споровете от исковете в нова клауза 21, за да не се заблуждават неопитните възложители, че исковете на изпълнителите са агресивен акт.
Докато в издание 1999 г. има 58 определени термина, в издание 2017 г. те са 90. Аналогично на Червената книга са добавени дефиниции за иск, спор, неустойка за забава, уведомление, уведомление за несъгласие, програма, ключов персонал и др. Въведени са абревиатури на някои дефиниции, като УНВ за удължаване на времето за завършване, ССД за срок за съобщаване на дефекти, СОП за сертификат за окончателно плащане, СМП за сертификат за междинно плащане, УНЗ за уведомление за несъгласие.
Приоритет на документите на договора
Подклауза 1.5 на издание 2017 г. определя приоритета на документите, формиращи договора:
(а) Договорното споразумение;
(b) Писмото за приемане;
(c) Писмото към офертата;
(d) Специфичните условия Част А – Договорни данни;
(e) Специфичните условия Част Б – Специални разпоредби;
(f) Общите условия;
(g) Изискванията на възложителя;
(h) Таблиците;
(i) Предложението на изпълнителя;
(j) Писмото-ангажимент на обединението (ако изпълнителят е обединение); и
(k) всички останали документи, формиращи част от договора.
Специфичните условия изменят Общите условия, затова са с по-висок приоритет от тях. Спецификациите и проектите на възложителя при Жълтата книга са събрани в изискванията на възложителя, които освен текстова част обикновено съдържат идеен, а понякога дори технически проект, който ще служи като задание за проектната разработка на изпълнителя. Към изискванията на възложителя е редно да се включат налични разрешителни и съгласувателни документи, които обикновено съдържат важни изисквания за проектирането, строителството и експлоатацията. Тук е редно да се включат и всички доклади, съдържащи сведения за площадката, условията за присъединяване към и пресичане на съществуваща инфраструктура.
Таблиците са документи, подготвени от възложителя, които се попълват от оферентите, например график за плащане, ценоразписи, времеви график, таблица с гарантирани параметри.
При противоречия между отделните документи, формиращи договора, инженерът трябва да даде необходимото пояснение или инструкция.
Проектирането е отговорност на изпълнителя
При Жълтата книга изпълнителят има много по-сериозни отговорности да проектира и изпълни работите така, че да бъдат годни за целите, за които са предназначени, за разлика от Червената книга, където изпълнителят трябва само да изпълнява проектите на възложителя и инструкциите на инженера. Изпълнителят се ангажира, че проектът, документите на изпълнителя, изпълнението на работите и завършените работи ще бъдат в съответствие със законите на държавата и договора.
Проектантите на изпълнителя следва да са инженери или професионалисти от други специалности с проектантска правоспособност, квалифицирани, опитни и компетентни по частите на проекта, за които отговарят. Съгласно ЗУТ изпълнителят е длъжен да сключи договор за авторски надзор. Съгласно подклауза 5.1 изпълнителят се ангажира, че проектантите и подизпълнителите за проектирането ще бъдат на разположение да присъстват на обсъждания с инженера и/или възложителя по всяко уместно време (на или извън площадката) до издаването на сертификата за изпълнение, което покрива и периода за съобщаване на дефекти, който започва след сертификата за приемане.
Както при Червената книга, съгласно клауза 3, възложителят трябва да назначи квалифициран инженер, който да управлява проекта и администрира договора. В случая на Жълтата книга инженерът оценява съответствието на всички документи на изпълнителя, включващи инвестиционни проекти, екзекутивна документация, ръководства за експлоатация. Възложителят трябва да възложи оценяване съответствието на инвестиционните проекти по ЗУТ и строителен надзор (ако тази услуга не е включена в договора на инженера). 21-дневният срок за преглед на документите на изпълнителя трябва да съвместява оценката за съответствие на инженера с оценката за съответствие на консултанта по ЗУТ, в случай, че са различни компании. Ако в проекта на изпълнителя и/или в документите на изпълнителя бъдат установени грешки, пропуски, неясноти, несъответствия или непълноти, те и работите следва да бъдат коригирани, дори и преди това инженерът да е издал уведомление за липса на възражение. Всички поправки на коригираните проекти ще бъдат на риск и за сметка на изпълнителя. Възложителят има право да претендира за компенсиране на разходите за повторен преглед на документите на изпълнителя чрез иск.
В случай на грешки в изискванията на възложителя подклауза 1.9 дава право на изпълнителя да претендира за удължаване на времето за завършване и/или компенсация, включваща разходи плюс печалба. Освен това, ако грешки в проект на възложителя или изискванията на възложителя предизвикат щети на обекта, изпълнителят ще има право на удължаване на времето за завършване и компенсация за направените разходи при изпълнението на инструкциите на инженера за отстраняването им.
Подробни процедури за проби
Издание 2017 г. разписва много по-подробно пробите при завършване в клауза 9. Изискванията на възложителя следва да описват пробите, които изпълнителят трябва да проведе, преди да има право на сертификат за приемане. Извършването им е обвързано с представянето на екзекутивната документация и ръководствата за експлоатация и поддръжка. Фигура 4 показва как се съвместяват процедурите на клауза 9 от Жълтата книга за пробите при завършване с изискванията на ЗУТ за въвеждане на строежа в експлоатация. За по-малко сложни проекти възложителят може да обмисли опростяването на условията за проби.
Клауза 12 определя процедурата за провеждане на проби след завършване, когато са необходими. Изискванията на възложителя следва да описват пробите, които възложителят ще проведе след приемане, за да потвърди, че работите изпълняват експлоатационните изисквания на възложителя. При много типове работи е съществено да се определят в таблица с гарантирани параметри експлоатационните параметри, които технологичното оборудване следва да постигне. Пробите се повтарят до успешното им преминаване. Ако в таблицата с гарантирани параметри има уговорени неустойки за неточно изпълнение, възложителят има право на плащане от изпълнителя на тези неустойки като пълно обезщетение за неизпълнението чрез иск, като при това намаление на договорната цена ще се счита, че успешно са преминали пробите след завършване.
Предимства за управление на качеството
При Жълтата книга, както при Червената се предвижда постоянен контрол на качеството от екипа на инженера и други представители на възложителя. В допълнение са изискванията на ЗУТ за обхвата на авторския надзор на проектанта и на строителния надзор. Все пак осигуряването на качеството е отговорност на изпълнителя, който съгласно Жълта книга 1999 г. е длъжен да въведе система за осигуряване на качеството, за да докаже съответствие с изискванията на договора. Издание 2017 г. изисква СУК и система за проверка на съответствието. Както при Червената книга, при установяване на несъответствия с изискванията по време на прегледи и инспекции:
l Инженерът има право да отхвърли материали, технологично оборудване и работи, несъответстващи на изискванията, и след поправката на дефектите или замяната на материали/оборудване да поиска повторни проби.
l При сертифицирането инженерът може временно да задържи стойността за ремонтни дейности по отстраняване на констатирани дефекти до тяхното отстраняване.
l При неизпълнение на нареждането за ремонтни работи възложителят има право да наеме други лица и да им плати, като чрез иск удържи сумата от изпълнителя.
l Възложителят може чрез иск да си възстанови допълнителни разходи, направени в резултат на отхвърлянето, новите инспекции и повторните проби.
Предимство на Жълтата книга за възложителя е, че той може да подготви предварително изискванията към функционирането на крайния продукт, като изпълнителят няма право да се отклонява от тях, без инженерът (в ролята на агент на възложителя) да нареди промяна. Възложителят получава гарантиран резултат, като изпълнителят отговаря за това как може да го постигне чрез проектирането и изпълнението на СМР. Гарантираните параметри често се обвързват с определени неустойки при неточно изпълнение в обхват, поносим за възложителя. В този случай възложителят получава допустими по-ниски от гарантираните параметри и намалява договорната цена с размера на договорените неустойки за такова отклонение в параметрите. Естествено, не може да става дума за неизпълнение на нормативни изисквания или други отклонения, недопустими според изискванията на възложителя. Подобно неизпълнение е неприемливо и Жълтата книга защитава добре правата на възложителя:
l Възложителят е обезпечен с гаранция за изпълнение и обикновено със задържани пари, които се натрупват чрез договорени удръжки от дължимите суми (например 10%), като половината от тях се държат по време на срока за съобщаване на дефекти.
l Ако изпълнителят не поправи дефекта или повредата към датата, посочена в уведомление по време на срока за съобщаване на дефекти, а работата по ремонта е следвало да бъде извършена за сметка на изпълнителя, възложителят има право:
✓да извърши работата сам или чрез други, като си възстанови чрез иск разумно направените разходи;
✓да приеме повредената или дефектна работа, като в този случай възложителят има право чрез иск да получи от изпълнителя плащане на неустойка за неточно изпълнение за обезщетение на вредите от неизпълнението на това задължение на изпълнителя; или да поиска намаление на договорната цена, ако по договора няма таблица с гарантирани параметри или не е уговорена неустойка за неточно неизпълнение;
✓да изиска от инженера да третира като отпадане всяка част от работите, която не може да се използва по предназначение заради това неизпълнение;
✓да прекрати като цяло договора с незабавен ефект, ако дефектът или повредата лишават възложителя по същество от цялата полза от работите. След това възложителят ще има право чрез иск да си възстанови от изпълнителя всички суми, платени за работите, заедно с дължимата лихва и всички разходи, свързани с разрушаването на работите, почистването на площадката и връщането на технологичното оборудване и материалите на изпълнителя.
Ценообразуването е риск на изпълнителя
Съгласно Общите условия на Жълтата книга договорната цена е общата приета договорна сума и подлежи на корекции, добавки и/или удръжки в съответствие с договора (процедирани като промени или искове или чрез уговорени корекционни данни за индексация на разходите). Обикновено договорът включва таблица-график за плащане. Графикът за плащане може да съдържа равни месечни проценти, като инженерът може да ги коригира, когато напредъкът изостава от плащанията. Все пак по-удачният начин е графикът за плащане да включва определени събития с ясно определени критерии, при изпълнението на които е дължимо плащане, например за промишлен обект (Таблица 1).
Това е голямо предимство за възложителя, тъй като изпълнителят носи риска за увеличение на количествата и увеличение на цената при непредвидими разходи.
Все пак много възложители на обществени поръчки вярват, че инженерът винаги трябва да измерва количества, дори и само за целите на месечното отчитане. Това не противоречи на Златните принципи на FIDIC. Ако възложителят предпочита някоя част или всички работи да бъдат заплатени съобразно доставени количества или изпълнена работа, условията за измерване и оценка следва да се предвидят в Специфичните условия. У нас често при обществените поръчки изпълнителят и инженерът се натоварват излишно с ненужно измерване, вместо да се плаща на завършени работни центрове:
l Това изисква допълнителни ресурси за измерване и отчитане на количества, и то при положение, че те не могат да съответстват на ориентировъчните количества, включени в тръжната документация, тъй като подробна количествена сметка може да се изготви от изпълнителя едва след завършване на проектирането;
l В случай че количествата надвишават тръжните ориентировъчни количества, това не може да се отрази на договорната цена, тъй като тя си остава базирана на неразбитата приета договорна сума;
l При договорите за инженеринг е важно отчитането на завършени функционални работни центрове, например канализация между две шахти, жп линия между две гари, без значение дали е с няколко метра по-дълга или по-къса.
Инженерът може да инструктира промени преди въвеждането в експлоатация. Инженерът е задължен да сертифицира за плащане изпълнените промени, независимо че за цената може все още да не е постигнато съгласие и да не е определена по реда на подклауза 3.7. За целта инженерът може да използва временни (провизорни) цени, които се коригират след договаряне/определяне на цената на наредената промяна. Изпълнителят може да поиска доказателства за осигурено финансиране и да намали темпа или да спре работа, ако такива не му бъдат представени от възложителя в 21-дневен срок.
Страните представят претенциите си за компенсация на допълнителни разходи при договорени обстоятелства, следвайки процедурата за искове.
Ако в договора е приложена таблица с корекционни параметри за индексация, тя става задължителна за възложителя, а не пожелателна, както в приетата „Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация“. Подклауза 13.8 [Корекции при промяна в Разходите] на издание 1999 г. на Жълтата книга включва конкретна формула, докато в издание 2017 г. съответната подклауза 13.7 оставя на страните да договорят начина на изчисление в таблица с индексация на разходите.
Разпределение на риска за непредвидими условия и непреодолима сила
Едно от най-важните предимства на Жълтата книга е справедливото разпределение на риска за непредвидими условия и непреодолима сила, аналогично на Червената книга.
Времето за завършване може да бъде удължено и приетата договорна сума подлежи на корекции, в случай че изпълнителят се натъкне на непредвидими подземни условия, като азбест, незаконна инфраструктура, по-неблагоприятни геоложки/хидроложки условия, археологически находки.
За изключително неблагоприятни климатични условия изпълнителят има право на допълнително време, но не и пари, освен ако не е понесъл загуби в резултат на непредвидими природни сили, срещу които един опитен изпълнител не би могъл да вземе мерки.
При забавени проби при завършване по вина на едната страна е уговорено как да продължат процедурите и как да бъдат защитени правата на другата страна.
При загуби и/или щети за работите, стоките или документите на изпълнителя, причинени от определени рискове на възложителя (освен природните сили включват непреодолима сила, като война, бунт и др., заемане на части от работите от възложителя, грешки в проектите на възложителя), изпълнителят следва незабавно да уведоми инженера. Изпълнителят трябва да поправи загубите и щетите съгласно инструкциите на инженера, като за изпълнението им ще има право на удължаване на времето за завършване и компенсация за направените разходи. В издание 1999 г. се прилага процедурата за иск на изпълнителя, докато в издание 2017 г. може да се използва процедурата за промяна.
При непреодолима сила изпълнителят има право на удължаване на времето за завършване за периода, през който не може да изпълнява задълженията си. Освен това изпълнителят може да претендира заплащане на допълнителни разходи, причинени от възпрепятстване на работата му при война, където и да е тя, а при други видове непреодолима сила, предизвикана от човешки действия, като бунт, тероризъм, само ако са в страната, където се изпълняват работите.
Първо сертифицирано обучение за Жълта книга 2017 г., препечатка 2022 г.
На 25 и 26 ноември в София бе проведено съвместно с БААИК първото обучение за Жълта книга 2017 г., препечатка 2022 г., и Зелена книга 2021 г. На обучението, сертифицирано от FIDIC, присъстваха над 40 представители на възложители, консултанти, строителни фирми и адвокатски дружества (Фигура 5).
Участниците в обучението получиха новите сертификати на FIDIC, подписани от президента и директора на Академията на FIDIC. След 10-годишна подготовка Академията на FIDIC получи независими акредитации и сертификатите вече се качват на платформа, където могат да са достъпни за проверка. Ако сканирате QR кода на сертификата на Фигура 6, можете да видите кратко описание на обучението.
През Новата 2025 г. очаквайте в „Месечна порция FIDIC“: Предимства на Сребърната книга. Всяка от следващите порции ще разглежда предимствата на една от другите стандартни форми на FIDIC за строителство: Изумрудена, Зелена, Златна, Синьо-зелена книга.
Бъдете здрави, успешни и много щастливи през Новата година!
Смело използвайте най-добрите практики и иновации, за да се наредите сред най-успешните в света!