КСБ – Хроника на събитията 2024
Традиционно в края на годината в. „Строител“ прави преглед на най-важното от дейността на Камарата на строителите в България (КСБ), от изпълняваните политики, взаимодействието с институциите, търсенето на решения на проблемите в сектора, инициативите, срещите, международната дейност, организирането и участията в събития през изминалите 12 месеца. С подбраните материали в Хрониката за 2024 г. всеки може да види свършеното от браншовата организация, положените усилия в защита на строителите, които през изминалата година бяха с фокус индексация, за дигитализацията на отрасъла, подобряването на конкурентоспособността на фирмите и на бизнес средата.
Представената информация на страниците на в. „Строител” показва колко натоварена е била годината за Камарата, че организацията е търсена за експертиза и е важен фактор за органите на управление на държавата. От прегледа на 2024 г. се вижда и че строителите следват заветите на Кольо Фичето и не само градят със сърце и душа, но и подкрепят благородни инициативи.
Хрониката показва още, че в. „Строител” неизменно присъства на всяко важно мероприятие на КСБ, като често е инициатор и организатор на събитията на Камарата и нейните структури. Изданието не само отразява и популяризира дейността на браншовата организация, но и записва за бъдещето историята на КСБ.
Януари
- Ръководството на КСБ проведе работна среща с кмета на Столичната община (СО) Васил Терзиев и неговия екип. Тя бе първата за 2024 г. и четвърта от поредицата срещи между КСБ и представителите на местните власти за мандат 2023-2027 г., инициирани и организирани от в. „Строител“ съвместно с ОП на КСБ. От страна на КСБ в събитието в СО участваха председателят на УС на Камарата инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС инж. Иван Моллов и инж. Живко Недев, членовете на ИБ и УС на КСБ инж. Стефан Тотев и инж. Егмонт Якимов, председателят на УС на „Европейски цифров и иновационен хъб в сектор строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД Любомир Пейновски, зам.-председателят на ОП на КСБ – София, инж. Петьо Димитров, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
Срещата откри Васил Терзиев, който бе категоричен, че ръководството на СО няма да позволи строителството в града да спре. „Нашите амбиции са в София да се строи повече, по-бързо и по-качествено. Смятаме да работим активно със строителния бранш, за да постигнем това. В лицето на Столичната община имате партньор“, подчерта той. „И пред нас, и пред Вас има много предизвикателства. Надявам се с общи усилия да ги преодоляваме и София да става все по-красива и по-добра за живот и за правене на бизнес“, каза инж. Илиян Терзиев.
Сред важните теми, поставени за дискусия от КСБ, бяха бюджетът на столицата за 2024 г., инвестициите и проектите, които ще се реализират с него, одобрените проекти на СО за финансиране от държавния бюджет, проектите за енергийна ефективност по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), индексацията на строителните договори, проблемът с отчужденията на имоти, дигитализацията, намаляването на административната тежест, развитието на ВиК инфраструктурата на София и възможностите за разширяване на сътрудничеството между Камарата и СО. В хода на разговорите бе коментирана и темата за липсата на кадри.
- През януари браншовата организация разпространи от страниците на официалното си издание Устава на КСБ, изменен от редовно Общо събрание на Камарата, проведено на 30.11.2023 г. Вестник „Строител“ публикува документа като приложение, за да може да се използва лесно и удобно от членовете на КСБ. Същия месец в изданието бе публикуван и Кодексът за професионална етика на строителя.
- Камарата на строителите в България и Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) сключиха Меморандум за сътрудничество. Документът бе подписан от председателя на УС на КБС инж. Илиян Терзиев и ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров. Събитието се състоя на 24 януари в Ректората на УНСС. От страна на Камарата присъстваха инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ, председател на ОП на КСБ – София, и вицепрезидент на CICA, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика (КПЕ) на КСБ, Димитър Копаров, директор Дирекция „Организационна политика, международна дейност и управление на проекти“ в Камарата, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“. УНСС бе представен от проф. д-р Цветана Стоянова, вр.и.д. зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики, и проф. д.н. Кирил Стойчев, помощник-ректор.
„Щастлив съм, че подписваме Меморандум за сътрудничество с КСБ. Набелязали сме посоки за съвместни проекти, за обучение на студенти, за взаимна помощ по всички теми от обща полза. Връзката висше образование и бизнес е много важна за нас“, сподели проф. Димитров. „Благодаря за възможността да си партнираме с УНСС. Считам, че това е началото на едно прекрасно сътрудничество, и съм убеден, че ще си бъдем взаимно полезни“, заяви инж. Терзиев.
Февруари
- КСБ и Столичната община проведоха първата от поредицата регулярни работни срещи, за които двете страни се договориха през януари по предложение на столичния кмет Васил Терзиев. На нея от страна на СО участваха зам.-кметът по направление „Обществено строителство“ Иван Матов и главният архитект на София Здравко Здравков. Камарата бе представена от зам.-председателите на УС инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, инж. Живко Недев и инж. Иван Моллов, инж. Егмонт Якимов, член на ИБ и УС, арх. Иван Несторов, изп. директор на КСБ, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
На срещата бяха обсъдени бюджетът на София за 2024 г., индексацията на договорите в строителството, използването на договорите по FIDIC в обществените поръчки, въвеждането на BIM в строителството, както и намеренията на СО да даде по-висока степен на самостоятелност на районните администрации. Във фокуса бе и дигитализирането на процеса за издаване на разрешения за строеж.
- В Габрово се проведе петата от поредицата срещи на КСБ с местните власти за мандат 2023-2027 г. Тя бе организирана от ОП на КСБ в Габрово и в. „Строител“, който е инициатор и медиен партньор на събитията. Срещата се състоя в сградата на общината. Домакини на проявата бяха председателят на ОП на КСБ – Габрово, Пламен Петров и кметът на общината Таня Христова. В нея участваха областният управител на Габрово Мария Башева, председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, председателят на УС на НКСВ инж. Виктор Шарков, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова и представители на фирми членове на местната структура на КСБ. В събитието се включиха и инж. Деян Дончев, зам.-кмет на Габрово по „Строителство, инфраструктура и екология“, главният архитект на Габрово арх. Люция Декова и директорите на дирекции в общината - Марияна Костадинова на „Инфраструктура и екология“, Янка Здравкова на „Обществени поръчки и концесии“ и Соня Корназова на „Устройство на територията“.
На събитието бе представена инвестиционната програма на Габрово за 2024. Бяха коментирани важни въпроси и за двете страни, сред които индексацията на строителните договори, проблемът със застраховките в строителството и възможностите, които предоставят договорите по FIDIC. В рамките на срещата КСБ и община Габрово се договориха за подобряване на комуникацията и засилване на сътрудничеството си.
- На 29 февруари Камарата на строителите в България проведе първия за годината Разширен управителен съвет в централния офис на браншовата организация в София. Заседанието се състоя в хибриден формат – присъствено и онлайн. Гости на събитието бяха Илия Караниколов, член на УС и изп. директор на Българската банка за развитие (ББР), и Веселин Халачев, председател на Обединени бизнес клубове и председател на УС на Българо-узбекската търговска камара. Заседанието откри председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, който поздрави колегите си и приветства с добре дошли гостите. „Изключително важно е, че на Разширения управителен съвет провеждаме среща с ББР. Очакваме финансовата институция да ни запознае с възможностите, които предлага Програмата за оборотно финансиране на фирми със сключени договори за изпълнение на СМР с контрагенти, спечелили безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проекти“, заяви инж. Терзиев.
Караниколов обясни, че ББР предлага оборотно финансиране за строителни фирми със сключен договор за изпълнение на СМР с контрагенти, страна по договор за получаване на безвъзмездна финансова помощ по национални и европейски програми, в две направления: за проекти по НПВУ и по Европейските структурни и инвестиционни фондове; и за проекти по Мярка 7.6 „Проучване и инвестиции, свързани с поддържане, възстановяване на културното и подобряване на природното наследство на селата“ на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Март
- Във Велико Търново се проведе шестата от поредицата срещи на КСБ с местните власти за мандат 2023-2027 г. Тя бе организирана от ОП Велико Търново и в. „Строител“ като инициатор и медиен партньор на събитията бе. Домакини на проявата бяха председателят на ОП на КСБ - Велико Търново, Венцислав Дончев, инж. Любомир Шербетов, член на ИБ и на УС на КСБ, и кметът на общината инж. Даниел Панов, който е и председател на УС на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). КСБ е първата организация, с която инж. Панов се срещна след преизбирането му за трети мандат за председател на УС на НСОРБ. В събитието се включиха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС на Камарата инж. Живко Недев и инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, председателят на КПЕ инж. Благой Козарев, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“, както и представители на фирми членове на КСБ от областта. От страна на местните власти участие взеха кметовете на Павликени инж. Емануил Манолов, на Стражица Йордан Цонев, на Лясковец Васил Христов, както и зам.-кметовете на Полски Тръмбеш Росен Русанов и на Златарица Мариян Паскалев.
Срещата бе открита от инж. Панов, който поздрави участниците в събитието. „До 2026 г. общините ще трябва да усвоят финансов ресурс от 8,5 млрд. лв. Техен източник са европейските програми и НПВУ. Така че в следващите години ще трябва да работим много активно заедно”, каза той и акцентира върху проблема с липсата на работна ръка в сектор „Строителство“. Инж. Терзиев поздрави инж. Панов за преизбирането му за кмет на Велико Търново и за председател на УС на НСОРБ. „Респект към Вашата работа и най-искрени пожелания за много нови успехи!“, заяви инж. Терзиев. Председателят на УС на КСБ поздрави и всички останали присъстващи кметове и им пожела успешен мандат. „Сигурен съм, че заедно можем да направим много за подобряването на инфраструктурата и градската среда във Вашите общини“, бе категоричен той.
- Камарата на строителите в България и Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) проведоха работна среща. Тя беше организирана по инициатива на УС на КСБ и се състоя в офиса на АБЗ. Камарата бе представена от зам.-председателя на УС инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ - София, и вицепрезидент на CICA, арх. Иван Несторов, изп. директор на Камарата, и инж. Александър Ваклин, член на КПЕ. От страна на АБЗ участваха Пламен Шинов, зам.-председател на УС и председател на комисия „Отговорности“ в АБЗ, и Виктор Тошев, юрист. На срещата бяха обсъдени теми от взаимен интерес, сред които застраховките „Професионална отговорност“. Коментирано бе, че последните промени в Закона за обществени поръчки, касаещи застраховките като гаранции в процедури и договори по ЗОП, очаквано ще създадат затруднения за строителния бранш да участва в търгове, тъй като прагът на този вид гаранции е ограничен до относително нисък лимит.
- КСБ подписа договор и с Министерството на иновациите и растежа (МИР) за изграждане на хъб за дигитализация в строителството. Браншовата организация е инициатор и координатор по проект „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“, който беше одобрен от ЕК през 2022 г. и получи от нея 50% финансиране за дейността си. Със сключения договор с МИР са гарантирани останалите 50% от средствата по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. EЦИХ в сектор „Строителство“ започна подготовка по разработване на услуги, насочени към бизнеса, веднага след одобрението му от ЕК. Партньори в него са КСБ, Камарата на архитектите в България, Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Институтът по механика на БАН, ВСУ „Любен Каравелов“, „Клийнтех България“ ООД, „Геострой“ АД, „Планекс“ ЕООД, Българската асоциация по управление на проекти в строителството, „Баумит България“ и „ЕСРИ България“.
- В Силистра се проведе седмата от поредицата срещи на КСБ с местните власти за мандат 2023-2027 г. Събитието бе организирано от ОП на КСБ – Силистра, и в. „Строител“. Изданието е инициатор и медиен партньор на инициативата. Срещата се състоя в сградата на общината. Нейни домакини бяха председателят на ОП в Силистра инж. Ивелин Лозев, инж. Цанка Атанасова, член на УС на КСБ, и зам.-кметът по „Устройство на територията“ инж. Евгени Георгиев. От страна на КСБ участваха председателят на УС инж. Илиян Терзиев, председателят на ОП Бургас и изп. директор на Фондация „Български строител“ инж. Николай Николов, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. От общината се включиха главният архитект на Силистра арх. Марин Неделчев и инж. Весела Тодорова, директор на Дирекция „Устройство на територията“.
Срещата бе открита от инж. Георгиев. „Искам да благодаря за организирането на тази проява. Въпросите, които ще дискутираме, са важни както за Вас, така и за нас. Приветствам Ви с добре дошли в община Силистра“, заяви той. Инж. Лозев благодари на представителите на ръководството на Камарата и на общината, както и на екипа на в. „Строител“. „Радвам се, че инж. Евгени Георгиев е един от нас. Той е запознат с проблемите на строителите на местно ниво и очакваме с общи усилия да ги решаваме в кратък срок“, каза инж. Атанасова. В своето приветствие инж. Терзиев отправи поздрави към кмета на Силистра за избора му, както и към целия екип на общината и пожела успешен мандат. Страните се договориха инициативата да се провежда редовно и в бъдеще.
Април
- На 3 април в. „Строител“ – официалното издание на КСБ, отбеляза своя петнадесети рожден ден с тържество в „София Балкан палас“. Домакини на събитието бяха инж. Пламен Пергелов, председател на СД на „Вестник Строител“ ЕАД, инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП София, инж. Благой Козарев, председател на КПЕ на КСБ, и прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. Сред гостите бяха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, зам.-министрите на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов и Ангелина Бонева, зам.-министърът на транспорта и съобщенията Димитър Недялков, Илия Караниколов, член на УС и изп. директор на Българската банка за развитие, председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Ясен Йорданов, Йорданка Фандъкова, кмет на София в периода 2009-2023 г. Заедно с екипа на изданието годишнината отпразнуваха членове на ръководството на Камарата, председатели на ОП на КСБ, представители на работодателските, синдикалните и браншовите организации, на строителните фирми, на научната общност, партньори и рекламодатели.
„Приемете най-искрени поздрави от УС на КСБ и лично от мен по повод 15-годишнината от създаването на вестник „Строител“! Искам да Ви благодаря за огромните усилия, които полагате, и за всичко, което вестникът прави за Камарата. Продължавайте в същия дух, не спирайте да се развивате и да търсите нови предизвикателства. Вие сте нашият глас и ние не можем без Вас“, изтъкна инж. Терзиев.
- В Интер Експо Център в София беше открито 24-тото издание на Строително-архитектурна седмица, на която КСБ традиционно е съорганизатор. Председателят на Управителния съвет на КСБ инж. Илиян Терзиев, зам.-председателят на УС на Камарата инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, и изп. директор арх. Иван Несторов бяха гости на изложението, обединяващо компаниите в бранша. „Нека си пожелаем бизнесът да има добри възможности да инвестира в нова техника и нови технологии, да се радва на стабилна и предвидима инвестиционна среда”, каза при откриването инж. Качамаков.
В рамките на изложението се проведе форум, организиран от КСБ и „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство”. На него бяха представени възможностите, които ЕЦИХ предоставя на бизнеса, и каталог с над 40 обучения.
- На 9 април в морската столица се проведе осмата от поредицата срещи на КСБ с местните власти за мандат 2023-2027 г., инициирани от в. „Строител“. Изданието организира събитието съвместно с Областното представителство на КСБ във Варна. Срещата се състоя в сградата на общината. Нейни домакини бяха председателят на ОП Варна инж. Пенко Стоянов, кметът на Варна Благомир Коцев и инж. Христо Димитров, председател на Общински съвет - Варна, и на КС на КСБ. От страна на Камарата участваха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, инж. Стамат Стаматов, член на УС на КСБ, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, инж. Виктор Шарков, председател на УС на НКСВ, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова, представители на строителни компании от областта. В събитието се включиха зам.-кметът на Варна инж. Пламен Китипов и директори на дирекции в общината.
Инж. Стоянов припомни, че целта на срещата е браншът да се запознае с инвестиционните намерения на общината за 2024 г.
„Благодаря на в. „Строител” и КСБ за организираната среща. За нас е изключително важно да провеждаме регулярни дискусии с браншовите организации”, каза Коцев.
Инж. Илиян Терзиев поздрави Благомир Коцев за избирането му за кмет и пожела успешен мандат. „В лицето на КСБ имате надежден партньор. Можете да разчитате на експертния потенциал на Камарата”, посочи инж. Терзиев.
Двете страни се договориха да работят заедно за реализиране на мащабната инвестиционна програма на общината.
- Управителният съвет и Съветът на настоятелите (СН) на Фондация „Български строител“ проведоха първото си заседание за 2024 г. Събитието се състоя в централния офис на КСБ. На него присъстваха членовете на СН инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, инж. Благой Козарев, председател на КПЕ на КСБ, д-р ик.н. Николай Иванов, председател на УС на ББА „Пътна безопасност“ и член на КС на КСБ, изп. директор на Фондацията инж. Николай Николов, който е и председател на ОП на КСБ – Бургас, и членовете на УС на Фондацията инж. Любомир Шербетов – член на ИБ и УС на КСБ, инж. Цанка Атанасова – член на УС на КСБ, инж. Розета Маринова – член на КПЕ на КСБ, инж. Любка Денева – началник-отдел „Дигитализация в строителството“ в КСБ, и Ренета Николова – прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
На заседанието членовете на УС обсъдиха и одобриха доклад за дейността на Фондацията през 2023 г., който бе представен от инж. Николай Николов. „Всичко изпълнено от нас през изминалата година бе отразено подробно на страниците на в. „Строител“, отбеляза инж. Николов.
В следваща точка от дневния ред бе гласуван Годишен финансов отчет за 2023 г., след което се разгледаха постъпили искания за дарения.
- В Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) се проведе инициативата „Hydrohacks: Бъдещето на водата“. Събитието представи безграничните възможности във водния сектор пред студенти от УАСГ, които имаха шанса да обменят идеи и да се вдъхновяват от водещи експерти в отрасъла. Програмата включи интерактивни лекции, състезания и панелни дискусии. Представена бе и информация за проектирането и управлението на ВиК мрежи и пречиствателни станции. Форумът бе организиран от Фондацията за развитие на водния сектор, а в. „Строител“ бе медиен партньор. Създателят на Фондацията инж. Благой Козарев, който е и председател на КПЕ на КСБ, бе домакин на Hydrohacks. Официални гости бяха инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, инж. Иван Моллов, зам.-председател на УС на КСБ, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, инж. Лозко Лозев, председател на УС и изп. директор на „Български ВиК холдинг“ ЕАД.
- Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова проведе работна среща с ръководството на КСБ. На нея бяха обсъдени актуалните предизвикателства пред бранша, на които в диалог да бъдат потърсени възможни решения в краткосрочен план. От МРРБ в срещата се включиха Кирил Габеров, началник на кабинета на министър Коритарова, и инж. Йордан Вълчев, и.д. председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“.
КСБ бе представена от председателя на Управителния съвет инж. Илиян Терзиев и зам.-председателите на УС инж. Живко Недев и инж. Иван Моллов, инж. Стефан Тотев, член на ИБ и на УС на КСБ, Любомир Пейновски, председател на УС на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, изп. директор на КСБ арх. Иван Несторов и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
„Това е първата среща, която провеждам с браншова организация. Строителството е основен сектор за икономиката на страната, както и за МРРБ. Считам, че сме с обща визия и цели“, заяви министър Коритарова. Тя посочи, че е важно да бъдат довършени спешните задачи, и допълни, че винаги е по-добре да има обсъждане с бранша, преди да се вземат решения.
След като КСБ запозна министър Коритарова с трудностите, пред които са изправени строителите, тя се ангажира да се проведат работни срещи по всички набелязани проблеми.
- Ръководството на КСБ проведе работна среща с представители на сръбския строителен бранш. Тя се състоя в централния офис на КСБ. От страна на Камарата в нея участваха председателят на УС инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП София, и инж. Живко Недев, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, Димитър Копаров, директор Дирекция „Организационна политика, международна дейност и управление на проекти“ в КСБ, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
Гостите от Сърбия бяха Тихомир Кръстич от Центъра за подкрепа на бизнеса и иновациите в сферата на строителството, Горан Игич, член на президиума на Сръбската партия Заветници, съветник за международното сътрудничество, Нинослав Чирич, президент на групата на гражданите в Пирот и общински съветник, Милан Петрович, представител на град Пирот, и Мариян Николич, директор на компания VAGRES, Ниш.
Двете страни бяха категорични, че проблемите на строителния бранш в България и Сърбия са много близки. Сред най-големите предизвикателства са липсата на квалифицирани кадри и непрекъснатото нарастване на цените на строителните материали. Гостите подчертаха, че строителният сектор в Сърбия се сблъсква с недостиг на цимент и на други материали.
Бяха обсъдени още възможностите за реализиране на общи проекти и дейности в рамките на Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег VI-А ИПП „България – Сърбия 2021-2027“, както и партньорството при изграждането на важни инфраструктурни обекти, обмен на добри практики и др.
В края на събитието ръководството на КСБ получи покана от своите колеги следващата работна среща между браншовите организации да се проведе в Сърбия.
- „Българското общество по строително право (БОСП) и КСБ заедно започват проект, в рамките на който ще се направят преводи на новите издания на Зелената и на Бялата книга на FIDIC.“ Това съобщи д-р инж. Адриана Спасова, зам.-председател на Комитета по договорите на FIDIC и член на УС на БОСП, на обучителен семинар на ОП на КСБ – Бургас. Събитието, което се проведе в Поморие, бе открито от председателя на ОП на КСБ – Бургас, инж. Николай Николов, който е и изп. директор на Фондация „Български строител“. Сред гостите бяха инж. Тодор Андонов, член на ИБ и УС на КСБ, изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, председателите на ОП на КСБ – Ямбол, инж. Красимир Инджов и на ОП на КСБ – Варна, инж. Пенко Стоянов, инж. Николай Георгиев, член на Комисията за ЦПРС и член на Областния съвет на ОП Ямбол, Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
Програмата на семинара включи две основни теми – „Новата кратка форма на FIDIC – Зелена книга“ и „Възможности пред строителните компании в областта на дигитализацията и професионалната квалификация: „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ и „Строителна квалификация“ ЕАД.
- КСБ бе домакин на заседание на Секторния съвет за умения в професионално направление „Архитектура и строителство“ към Министерството на образованието и науката. То се проведе в заседателната зала на централния офис на КСБ. Секторният съвет е създаден в рамките на проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, изпълняван от МОН. Това е изцяло нов инструмент за България и е част от цялостната политика на министерството за модернизация на професионалното образование и обучение. В състава му влизат представители на различни институции и организации, сред които са КСБ и „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“.
„Основната цел на нашите срещи е да постигнем съответствие между квалификациите и търсените на пазара на труда умения. Затова ще дискутираме създаването на нов списък на професиите за професионално образование и обучение”. Това заяви в началото Мартина Кръстева, началник-отдел „Професионална квалификация” в КСБ. В дискусията участваха и инж. Йордан Николов, изп. директор на Българската асоциация за изолации в строителството и председател на секция „Изолации“ към КСБ, инж. Любка Денева, началник-отдел „Дигитализация в строителството” в КСБ.
- КСБ, ОП Видин и строителни фирми членове на Камарата от региона проведоха среща с кметове на общини от Северозападна България. Тя се състоя на 29 април в Белоградчик и бе деветата от поредицата срещи на КСБ с местните власти за мандат 2023-2027 г. Събитието бе на тема „Инвестиционни перспективи и предизвикателства пред общините в Северозападна България за периода 2021-2027“ и бе организирано от ОП на КСБ – Видин, и в. „Строител”. Негови домакини бяха председателят на ОП на КСБ – Видин, Орлин Бишков и кметът на Белоградчик Боян Минков. Специален гост на срещата беше зам.-председателят на 49-ото Народно събрание Росица Кирова, която направи ключово изказване. В дискусията участваха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, инж. Данка Кирилова, член на УС на Камарата, изп. директор на КСБ арх. Иван Несторов, инж. Тони Петров – председател на ОП на КСБ – Враца, Николина Филипова – бивш председател на ОП Монтана и бивш член на УС на КСБ, прокуристът и главен редактор на в. „Строител” Ренета Николова.
В събитието се включиха зам. областният управител на Видин Ани Арутюнян, кметовете на Враца Калин Каменов, който е и член на УС на НСОРБ, на Лом - Цветан Цветанов, на Ружинци - Александър Александров, и на Чупрене - Мария Тодорова.
„Северозападна България често остава извън плановете на управляващите. Трябва с общи усилия да се опитаме да променим това и да работим за постигането на конструктивен диалог между общините и строителните фирми“, посочи Росица Кирова. По думите й изграждането на инфраструктурата в Северозападна България е от изключителна важност за развитието на региона.
Май
- Столичната община и КСБ се договориха да инициират провеждането на съвместна среща с министерствата на регионалното развитие и благоустройството и на финансите, на която да бъдат поставени проблемите, свързани с индексацията, с които се сблъскват възложителите и изпълнителите. Това се случи на работна среща в СО, на която обсъдиха и проектите, които ще се реализират в София през 2024 г. с финансиране от различни източници – капиталовата програма на СО, Инвестиционната програма за общински проекти, изпълнявана със средства от държавния бюджет, НПВУ и Програма „Развитие на регионите 2021-2027“. Сред дискутираните теми бяха и облекчаването на процедурите за провеждане на обществени поръчки за избор на изпълнители, и подобряването на условията за бизнес и инвестиции в столичните райони.
В срещата от страна на СО участваха кметът на София Васил Терзиев, зам.-кметовете по „Финанси и здравеопазване“ и вр.и.д. по „Обществено строителство“ Иван Василев и по „Правен и административен контрол“ Никола Лютов. Камарата бе представена от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, зам.-председателя на УС инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП София, инж. Егмонт Якимов и инж. Стефан Тотев, членове на ИБ и УС, инж. Светослав Глосов, почетен председател на КСБ, инж. Благой Козарев, председател на КПЕ на КСБ, арх. Иван Несторов, изп. директор на Камарата, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
- В сградата на Камарата на строителите в България се проведе среща, на която бяха представени възможностите за наемане на работници от Индия. Организатори на събитието бяха КСБ и ABC International Placement Services – водеща агенция за подбор на персонал, осигуряваща висококвалифицирана работна сила от Азия. В нея участие взеха изп. директор на Камарата арх. Иван Несторов, инж. Йордан Николов, председател на секция „Изолации“ към КСБ и изп. директор на БАИС, и представители на строителни фирми.
Никхил Маншрамани, изп. директор на ABC International Placement Services, представи компанията и предоставяните от нея услуги, етапите, включващи подбора и вноса на строителни работници, и възможностите за индивидуални срещи със строителни фирми.
- Областното представителство на КСБ в София проведе семинар за своите членове. Събитието се състоя на 22 май в Правец. На него бяха представени две основни теми – „Новото издание на FIDIC на Договорни условия за Технологично оборудване и проектиране-строителство (Жълта книга 2017) и изготвяне на Специфични условия към тях“ и „Енергийна ефективност. Хидроизолации и топлоизолации“. Семинара откри инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП София. Той приветства участниците с добре дошли и подчерта, че избраните теми на форума са от голямо значение за строителния бранш. „Многократно сме обсъждали особеностите на Зелената книга на FIDIC, но днес ще насочим вниманието към договорите по Жълтата книга, 2017. Надявам се темите да бъдат интересни за Вас, а дискусията, която ще проведем, да е полезна за всички“, добави инж. Качамаков.
- В Смолян се проведе десетата от поредицата срещи на КСБ с местните власти за мандат 2023-2027 г. Събитието бе организирано от ОП на КСБ в Смолян и в .„Строител“. То се състоя в сградата на община Смолян. Домакини бяха Николай Мелемов, кмет на Смолян, инж. Асен Соколов, председател на ОП на КСБ – Смолян, и Владимир Кехайов, член на УС и ИБ на КСБ и почетен председател на ОП Смолян. Местните власти бяха представени и от областния управител на Смолян Захари Сираков, кмета на Златоград Мирослав Янчев, зам.-кмета по строителството на община Смолян инж. Мариана Цекова, инж. Георги Василев, управител на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Смолян, и инж. Христо Христов, вр.и.д. началник РДНСК Смолян.
От страна на Камарата участие взеха инж. Илиян Терзиев, председател на УС, зам.-председателите на УС на КСБ инж. Иван Моллов и инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, арх. Иван Несторов, изп. директор на КСБ, инж. Благой Козарев, председател на Комисията по професионална етика на КСБ, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова, представители на ОблС на ОП на КСБ – Смолян.
„Особено ми е приятно отново да Ви посрещна на тази превърнала се вече в традиционна среща. Ние сме един отбор и имаме общи цели. Няма лесни обекти и задачи, но винаги гледаме в една посока“, заяви Мелемов. Той подчерта, че местната власт и строителният бранш успешно се справят с всяко предизвикателство, което се изправи пред тях.
Липсата на кадри бе ключова тема по време на срещата. Бяха обсъдени и други важни въпроси за строителния бранш и за общините.
- На 30 май Пловдив бе домакин на финала на проекта „Аз мога да строя - Delecto”. Събитието се проведе на 30 май в Епископската базилика на Филипопол. Инициативата е на председателя на ОП на КСБ в Пловдив Пламен Иванов, който е и член на УС на КСБ, а организацията е на BG Алтернатива. Нейната цел е да възстанови творческите връзки между учениците от професионалните гимназии, студентите от висшите училища по строителство, архитектура и геодезия и строителния бизнес. Сред членовете на журито бяха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев и Венцислав Дончев, председател на ОП на КСБ – Велико Търново. Специални гости бяха инж. Пламен Михалев, председател на ОП Стара Загора, Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“, и др.
Началото на събитието обяви Пламен Иванов, който поздрави участниците. Той отправи благодарности към ръководството на КСБ за подкрепата състезанието да стане с национален характер.
Във финала се включиха отбори от 8 професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия от Пазарджик, Бургас, Варна, Хасково, Сливен, Велико Търново и Пловдив.
За първи път бе връчена и специална награда от в. „Строител“ за най-добри презентационни умения.
- В края на май КСБ изпрати писмо-обръщение до ПП ГЕРБ, ПП „Продължаваме промяната“, ПП „Демократична България“, ПП ДПС, ПП „Възраждане“, ПП БСП и ПП ИТН. В него Камарата постави на внимание на политическите сили преди провеждането на изборите за членове на Европейски парламент и Народно събрание на 9 юни ключови за сектор „Строителство“ въпроси, за които Камарата настоява да намерят решение следващите НС и Министерски съвет. КСБ поиска: индексацията да стане задължителна за всички, а не пожелателна; законодателни промени в ЗУТ и ЗОП; въвеждане на договорите по FIDIC; поставяне на въпроса с липсата на кадри и професионалната квалификация като първостепенен приоритет; приемане на постоянна национална програма за обновяване на сградния фонд; дигиталната трансформация на сектора; дългосрочна стратегия за развитие на отрасъл „Строителство“; както и в кратки срокове да започне масирано възлагане на проекти.
- По инициатива на Националния клуб на строителите ветерани (НКСВ) и със съдействието на Камарата на строителите в България и РКСВ - Пловдив, в Клисура тържествено бе открит площад и паметна плоча на основоположника на архитектурното образование у нас проф. арх. Храбър Попов. Председателят на Общинския съвет в Карлово Доньо Тодоров произнесе слово заедно с кмета на Клисура Ботьо Киров и председателя на УС на НКСВ инж. Виктор Шарков, след което разкриха паметната плоча. На събитието присъстваха проф. д-р арх. Орлин Давчев, декан на Архитектурния факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия, доц. д-р арх. Цветелина Даскалова, зам.-декан на АФ на УАСГ, проф. Димитър Назърски, гости и жители на града.
- В периода 30-31 май в Бургас се проведе финално събитие по проекта BUILD UP Skills Bulgaria 2030. Партньори по него са Центърът за енергийна ефективност ЕнЕфект, Агенцията за устойчиво енергийно развитие, Камарата на строителите в България, Националната агенция за професионално образование и обучение, Центърът за професионално обучение „Строителна квалификация“, Българската асоциация за изолации в строителството. На форума бе представена Пътната карта за повишаване на знанията и уменията в строителството до 2030 г., която е разработена от партньорите по проекта. Нейната цел е не само повишаване на количеството и качеството на работната сила, но и цялостната промяна на нагласите към професионалното образование и обучение като инструмент за икономическа ефективност, свързана с навлизането на нови технологии и процеси в строителните практики.
Юни
- На 14 юни КСБ проведе Разширен управителен съвет в „Комплекс за винен и спа туризъм Старосел“. В началото председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев запозна участниците с информация за проведените събития и срещи на ръководството на КСБ с институциите. На заседанието бе презентирана Пътна карта за реализация на инвестиционни проекти с автор Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“ в КСБ. Разширеният УС одобри Пътната карта и гласува документът да бъде публикуван във в. „Строител“, на сайта на изданието и на страницата на Камарата.
Обсъдени бяха и параметрите на задание към НСИ за изготвяне и предоставяне на информация за нуждите на сектор „Строителство“. Дневният ред на заседанието включи и представяне на възможностите за обучение и услуги, предоставяни от ЕЦИХ в сектор „Строителство“ за строителните компании, представяне на дейността на Фондация „Български строител“ за изминалия период, както и на доклад за изпълнението на инициативата „Аз мога да строя - Delecto“ за 2023-2024 г. Специален гост на събитието бе Андрей Арнаудов, който презентира пред УС инициативата Bulgaria Wants You - кариерно развитие и живот в България.
На Разширения УС бе одобрено организацията на традиционния Годишен бал на строителя и на Кръгла маса „Перспективи, предизвикателства и визия за развитието на строителния сектор“ да бъде възложена на „Вестник Строител“ ЕАД.
- На 21 юни бе открит учебният център на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ от председателя на УС на ЕЦИХ Любомир Пейновски, който е и председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, и от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. Модерният център се намира в сградата на КСБ. На повече от 300 кв. м са разположени 4 зали за обучения и заседания, оборудвани с най-съвременни технологии. Интериорният дизайн е на арх. Филип Ел-Хадад, основател на HADDAD Studio.
„За мен е чест и удоволствие да Ви приветствам с добре дошли. От днес това е нашето работно място, в което идеите за дигитализация и модернизация на българската строителна индустрия се превръщат в реалност. Тук с помощта на най-съвременните технологии и най-добрите експерти в България ще се провеждат обученията, които предлагаме, за да бъде нашият бранш сред водещите индустрии в Европа и света“, заяви Пейновски.
Гостите бяха поздравени и от инж. Терзиев. „КСБ винаги е полагала грижи за бранша. Знаем, че дигитализацията е важна част от неговото бъдеще, и затова решихме да инвестираме собствени средства и да построим дом на ЕЦИХ. С гордост мога да отбележа, че партньорите в хъба сме успели да съберем страхотен екип, който да осъществи амбициозното начинание по възможно най-добрия начин – вярвам, че то ще е успешно и с много дълъг хоризонт“, каза инж. Терзиев. Двамата заедно с Любомир Пейновски благодариха на членовете на ОС на ЕЦИХ за доброто сътрудничество и пожелаха успешна работа на новия учебен център.
- „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ и КСБ сключиха Меморандум за разбирателство. Документа подписаха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев и гл. изп. директор на южнокорейската компания Янг Джун Юн. Церемонията се състоя на форум в София, на който бяха представени потенциалните възможности за бизнес сътрудничество между български фирми и „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“. На събитието присъстваха министърът на енергетиката Владимир Малинов, Калин Пешов, зам.-председател на УС на КСБ и председател на УС на „Главболгарстрой Холдинг“ АД, изп. директор на КСБ арх. Иван Несторов, д-р инж. Димитър Белелиев, председател на СД на „Централна енергоремонтна база“ ЕАД и председател на КС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
Двете страни се договориха да установят ефективни равнопоставени взаимоотношения и да работят в сътрудничество в рамките на областите от взаимен интерес.
- На 29 юни 2024 г. Камарата на строителите в България навърши 17 години от създаването си. През 2007 г. на този ден в Дома на техниката в София се провежда националното учредително събрание на КСБ. Това се случва, след като в бр. 108 на ДВ от 29 декември 2006 г. е публикуван Законът за Камарата на строителите. В събранието участват 176 от общо 223 делегати от цялата страна. С пълно мнозинство за първи председател на УС на КСБ е избран инж. Симеон Пешов. За председател на Комисията за ЦПРС отново с пълно мнозинство е избран доц. д-р инж. Георги Линков. Участниците приемат Устав на КСБ и Правилник за реда за вписване и водене на ЦПРС. Избрани са и УС, Контролен съвет и Комисия за ЦПРС. За изминалото време организацията не спира да се развива, създава и утвърждава основните си структури - ЦПРС, Областните представителства, както и дружествата си -„Вестник Строител” ЕАД и „Строителна квалификация” ЕАД, учредява Фондация „Български строител”, Националния клуб на строителите ветерани, инициатор и съучредител е на ЕЦИХ в сектор „Строителство”.
„За изминалия период КСБ се утвърди като обединител и официален представител на строителния бранш в България, незаобиколим фактор в икономическия и обществения живот на страната, авторитетен и отговорен партньор на централната и местната власт, на работодателските и синдикалните организации“, коментира за в. „Строител“ председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. „Имаме ясна визия за развитие и приоритети, които ще допринесат за подобряване на строително-инвестиционния процес и за икономическия просперитет на страната“, подчерта той. „Пожелавам на всички колеги от ръководните органи на Камарата, на всички ангажирани с дейността на дружествата и структурите й, както и на целия екип на КСБ здраве и нови съвместни успехи!“, каза още инж. Терзиев.
- В края на юни КСБ и община Ниш се договориха да подпишат меморандум за сътрудничество. Това стана на среща между представители на ръководствата на Камарата и местната власт, която се проведе в сградата на сръбската община. На нея КСБ бе представена от председателя на УС инж. Илиян Терзиев и изп. директор арх. Иван Несторов. В срещата взе участие и гл. редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. От сръбска страна участваха Владислав Мариянович, член на Общинския съвет на Ниш, и Нинослав Чирич, Консултантска агенция за иновации и бизнес. Двете страни обсъдиха редица теми от взаимен интерес, като липсата на кадри, възможностите за партньорство по програмата за трансгранично сътрудничество и при изграждането на важни инфраструктурни проекти, обмен на добри практики.
Юли
- Ръководствата на КСБ и на Агенцията по обществени поръчки (АОП) обсъдиха на работна среща теми от взаимен интерес и възможности за сътрудничество и взаимодействие. Срещата се състоя в сградата на АОП и в нея от страна на Агенцията участваха Яна Топалова, изп. директор, гл. секретар Михаил Михайлов, Веска Христова, директор на дирекция „Контрол на обществените поръчки“, Боряна Ботева, директор на дирекция „Законодателство и методология“, Теодор Буров, директор на дирекция „Електронно възлагане и мониторинг“. КСБ бе представена от инж. Илиян Терзиев, председател на УС, инж. Живко Недев, зам.-председател на УС, Любомир Пейновски, председател на УС на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, инж. Благой Козарев, председател на КПЕ, Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“, и Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „ Строител“.
На срещата бе коментирана инициативата на КСБ за въвеждането в ЗОП на правилата на FIDIC за договорите за строителство. Посочено бе, че КСБ подготвя преводи на Зелената и Бялата книга, както и че с въвеждането им ще се решат до голяма степен проблемите, свързани с неравнопоставеното разпределение на задълженията на възложителя и изпълнителя в договорите, отговорността на участниците в процеса, индексацията, сроковете и качеството на изпълнение. Обсъдени бяха предимствата на типовите договори и стандартизираната документация. Сред другите теми, засегнати от КСБ, бяха дигитализацията на бранша, включително чрез ЕЦИХ в сектор „Строителство“, и изготвената от КСБ „Пътна карта за осъществяване на инвестиционна идея“ и др.
- На 25 юли стартира първото обучение на ЕЦИХ в сектор „Строителство“. Началото на четиридневния курс „Въведение в дигитализацията на строително-инвестиционния процес в България – ниво 1” даде Мария Накова, ръководител на ЕЦИХ в сектор „Строителство“. „За мен е удоволствие да Ви приветствам с добре дошли на пилотното обучение, което хъбът провежда. Това е само началото. До края на годината предстои да организираме още над 20 курса, разделени на нива и специализация“, заяви тя.
Август
- Председателят на УС на Камарата инж. Илиян Терзиев бе гост на тържеството, организирано от ОП на КСБ – Пловдив, на което бяха връчени дипломи на 9-а и 10-а група курсисти, завършили обучението по професия строителен техник. Общо 34 души получиха документите за успешно преминатото обучение в ОП Пловдив, които са издадени от Професионалната гимназия по строителство и архитектура – Пазарджик, и Висшето строително училище „Любен Каравелов”. Председателят на УС на КСБ поздрави новите строителни техници и връчи дипломите заедно с председателя на ОП на КСБ – Пловдив, Пламен Иванов, който е и член на УС на КСБ. Събитието уважи и зам.-ректорът по учебна дейност и дигитализация на ВСУ „Любен Каравелов” доц. Илиана Стойнова, която даде дипломата на отличника на випуска Антони Язган, експерт в ОП на КСБ - Пловдив.
- Успешно завърши вторият курс от обучителната програма на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ – „Управление на информация съгласно ISO 19650“. Той се проведе на 8 и 9 август при засилен интерес от страна на българските строителни компании. „Целта на нашия хъб е да създадем възможно най-качествените и съвременни обучителни материали, като ги направим практически приложими. Вие сте част от един от встъпителните ни курсове, които са така направени, че да подкрепим въвеждането на термини, основни понятия и стандарти, за да можем на следващия етап да преминем към по-специализираните обучения“, с тези думи ръководителят на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ Мария Накова посрещна участниците и им пожела успех.
В хода на двудневното обучение курсистите придобиха познания за основните дейности и добрите практики за управление и набавяне на информация на строително-инвестиционните проекти.
Септември
- Организаторите на форума „Брацигово – Каменният поток на времето“ сключиха меморандум за партньорство в областта на опазването на недвижимото културно наследство, традициите, архитектурата, археологията и изкуствата. Това стана по време на четвъртото издание на инициативата, което бе открито на 12 септември в НЧ „Васил Петлешков - 1874“ в Брацигово. Темата на форума бе „Археология и архитектура“. Главни организатори са община Брацигово, КСБ, Камарата на архитектите в България – РК София област, и Конфиндустрия България. Партньори са Посолството на Италия в България, Италианският културен институт в София, НСОРБ, Регионалният исторически музей в Пазарджик, Университетът по архитектура, строителство и геодезия, Фондация „Български строител“, Фондация „Балканско наследство“, Държавният културен институт към министъра на външните работи и др. Вестник „Строител“ бе медиен партньор на форума.
Началото на събитието дадоха областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, кметът на Брацигово Надежда Казакова, посланикът на Италия в България Н.Пр. Джузепина Дзара, председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, арх. Владимир Милков, председател на УС на КАБ, арх. Борислав Владимиров, председател на КАБ - РК София област, Роберто Санторели, председател на Конфиндустрия България.
- Ръководството на КСБ се включи в инициативата на Университета по архитектура, строителство и геодезия за организиране и провеждане на преддипломни стажове и практики за студенти от 19 специалности. Целта на програмата е да предостави на бъдещите специалисти възможността да придобият практически умения в реална работна среда. След проведено запитване от КСБ сред строителните компании 30 фирми са изразили готовност да приемат общо 120 студенти за стажове с продължителност около три месеца. Програмата им е съобразена с учебния план и хорариума на УАСГ, като студентите ще преминат през специфични практически обучения в рамките на своята специалност.
На официалния сайт на университета е създадена категория „Преддипломни стажове и преддипломни практики“, където студентите и компаниите могат да намерят информация за периода на провеждане и уреждането на отношенията между УАСГ и фирмите.
- На 19 септември зам.-председателят на УС на КСБ инж. Живко Недев поздрави участниците в 10-ата годишна конференция „Безопасна пътна инфраструктура“ от името на Камарата на строителите в България. Организатор на събитието, което се проведе в Пловдив, бе Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ (ББАПБ). Юбилейното издание бе озаглавено „Визия 0“ – Нула жертви при пътнотранспортни произшествия“.
„Изключително ми е приятно да Ви приветствам от името на УС на Камарата по повод провеждането на юбилейното 10-о издание на най-значимия форум, посветен на безопасността на пътищата в България. Удовлетворен съм, че присъстват експерти на високо ниво, и смятам, че заедно можем да постигнем много неща. „Визия 0“ е трудна задача, но с общи усилия трябва да се опитаме да се доближим до нула жертви на пътищата“, каза инж. Недев и връчи на председателя на УС на ББАПБ д-р Николай Иванов, който е и член на КС на КСБ, поздравителни адреси от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев и от СД и екипа на вестник „Строител“.
- Кметът на Столичната община Васил Терзиев подписа Договор за климатична неутралност на София с представители на бизнеса, неправителствения сектор и научната общност. Документа парафираха инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, Марияна Хамънова, изп. директор на „Клийнтех България“ ООД, Хесус Кабайеро Пинто, изп. директор на „СОФ Кънект“ АД – летищен оператор на Летище София, Франсоа Деберг, регионален директор на „Веолия“ за България и Гърция, доц. д-р арх. Гичка Кутова, ректор на УАСГ, проф. д-р инж.-икон. Даниела Тодорова, ректор на ВТУ „Тодор Каблешков“, проф. д-р Димитър Димитров, ректор на Университета за национално и световно стопанство, доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет, Адина Уелш, председател на УС на Българския съвет за устойчиво развитие, Таня Косева от Асоциацията на собствениците на бизнес сгради в България, Цветелина Цветанова, представител на Балканския институт за устойчиво развитие. На събитието в СО присъства зам.-кметът по направление „Зелена система, екология и земеползване” Надежда Бобчева.
„Целта е до 2030 г. да намалим емисиите на парникови газове с 80% от нивата, които са били през 2022 г. Това изисква реализирането на много мерки и инвестиции за над 800 млн. евро“, заяви кметът Терзиев.
„Всички подписали договора се качваме в една лодка. Надявам се да работим добре заедно и да постигнем целите, които си поставяме“, заяви инж. Илиян Терзиев.
- Общите събрания на ОП на КСБ започнаха от Плевен. Това стана на 24 септември в заседателната зала на Областното представителство в града. Местната структура на КСБ направи равносметка за дейността си от 01.09.2023 г. до 31.08.2024 г. Събранието беше открито от председателя на ОП Плевен инж. Венцислав Недялков. Той приветства гостите, присъстващите членове на Областния и Контролния съвет на ОП Плевен и представителите на фирми членове на местната структура. За председателстващ беше избрана инж. Розета Маринова, член на КПЕ към КСБ и на УС на Фондация „Български строител“. Събранието протече по предварително обявения дневен ред, който бе приет. Бяха представени и одобрени отчет за дейността на председателя, Областния и Контролния съвет за времето от 01.09.2023 г. до 31.08.2024 г. Същите бяха съобразени с план-сметката и плана за дейността за съответния период. Присъстващите приеха и плана за дейността на Областното представителство и бюджета за следващата 2025 г.
- Разширеният управителен съвет на КСБ проведе заседание на 26 септември в централния офис на браншовата организация. То бе в хибриден формат – присъствено и онлайн, и бе открито от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. Той поздрави колегите си и представи информация за събитията и срещите на ръководството на Камарата за периода юни - септември 2024 г.
В заседанието на Разширения УС участваха присъствено почетният председател на КСБ и председател на Съвета на настоятелите на Фондация „Български строител“ инж. Светослав Глосов, зам.-председателите на УС на Камарата д-р инж. Владимир Вутов, инж. Живко Недев и инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, Любомир Пейновски, председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД и на УС на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“, председателят на КПЕ инж. Благой Козарев, председателят на Комисията за воденето, поддържането и ползването на ЦПРС доц. д-р инж. Георги Линков, изп. директор на КСБ арх. Иван Несторов, инж. Пламен Пергелов, председател на СД на „Вестник Строител“ ЕАД и член на Комисията за ЦПРС, председатели на ОП на КСБ и на секции към Камарата.
По време на заседанието членовете на Разширения УС утвърдиха покана за Общото отчетно събрание на КСБ за 2024 г. за 28 ноември в централния офис на Камарата. Бе приет Годишният финансов отчет на КСБ и доклад на независимия одитор за 2023 г. Одобрен бе и Консолидираният отчет, и доклад на независимия одитор за 2023 г.
- Председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев отправи приветствие към участниците на Европейския комитет на Световния съюз на работниците в строителството и дърводобива. Събитието се проведе за първи път в София. Негов домакин бе Федерация „Строителство, индустрия и водоснабдяване“ – „Подкрепа“. Началото даде председателят на Ф „СИВ“ – „Подкрепа“ инж. Иоанис Партениотис, който е и вицепрезидент на КТ „Подкрепа“. В откриващата част се включи и Рамазан Агар, действащ регионален вицепрезидент на BWI за Европа. Сред гостите на форума бяха Васил Терзиев, кмет на Столичната община, Румяна Петкова, зам.-министър на труда и социалната политика, инж. Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“, и Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“.
„За КСБ добрият диалог и сътрудничеството с нашите социални партньори са от ключово значение. Ползотворното ни партньорство е дългогодишно и то намира израз както в подписването на КТД, така и в редица сфери, в които обединяваме усилия, като борба със сивия сектор, участие в събития и проекти, общи позиции до институциите по важни за строителния сектор теми, съвместни инициативи“, каза председателят на УС на КСБ.
Октомври
- На 1 октомври министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова и представители на ръководството на Камарата на строителите в България проведоха работна среща. От страна на КСБ в нея участваха председателят на УС инж. Илиян Терзиев, зам.-председателите на УС инж. Живко Недев и инж. Любомир Качамаков, който е и председател на ОП на КСБ – София, инж. Егмонт Якимов, член на ИБ и УС на Камарата, Любомир Пейновски, председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД и на УС на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“, председателят на КПЕ инж. Благой Козарев, почетният председател на КСБ инж. Светослав Глосов, който е и председател на Съвета на настоятелите на Фондация „Български строител“, инж. Валентин Зарев, председател на секция „Консултантска дейност, проектиране и строителен надзор“ и член на Комисията за ЦПРС. На срещата присъства прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
Сред обсъдените теми бяха Инвестиционната програма за общински проекти и процедурите за повишаване на енергийната ефективност на публични и жилищни сгради по Националния план за възстановяване и устойчивост, индексацията на изпълнените строително-монтажни работи, въвеждането на типови договори по FIDIC и други актуални за бранша въпроси.
- Областното представителство на Камарата в София проведе Общо годишно отчетно събрание. Заседанието откри председателят на ОП София инж. Любомир Качамаков, който е и зам.-председател на УС на КСБ. Той представи отчет за дейността си начело на столичната структура на Камарата от 1 септември 2023 г. до 31 август 2024 г. Следващите две точки в дневния ред включиха отчет за дейността на Областния съвет на ОП на КСБ – София, за същия период и отчет за изпълнение на плана за приходите и разходите на ОП от 1 януари 2023 до 31 декември 2023 г., както и доклад на Контролния съвет за дейността на председателя на ОблС и на ОблС от 1.09.2023 г. до 31.08.2024 г. Всички доклади бяха приети единодушно от Общото събрание. На заседанието бяха начертани и приоритетите в дейността на ОП на КСБ - София.
- Председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев отправи приветствие към участниците във второто издание на форума „История и бъдеще – световно културно-историческо наследство на Италия и България“. Събитието бе под патронажа на Министерството на културата и се проведе на Международния ден на архитектурата – 7 октомври, в Националния исторически музей. То бе организирано от Камарата на строителите в България, Камарата на архитектите в България (КАБ), Конфиндустрия България, Посолството на Италия в България, Агенция ITA, Италианския културен институт в София и НИМ. Вестник „Строител“ бе медиен партньор.
В изказването си инж. Терзиев обърна внимание, че е установеното трайно партньорство на България с Италия дава изключителна възможност страната ни да черпи опит по отношение на традиционните техники и тенденции за търсене на иновации в съхранението, опазването, социализацията и експонирането на културни паметници.
- Перспективите, предизвикателствата и необходимостта от дългосрочна визия за развитие на строителния сектор бяха обсъдени на Деветата кръгла маса, организирана от Камарата на строителите в България и в. „Строител“. Форумът се проведе на 15 октомври в „София Балкан Палас“. Събитието бе открито от инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, инж. Виолета Коритарова, министър на регионалното развитие и благоустройството, и Димитър Недялков, зам.-министър на транспорта и съобщенията.
Участие в конференцията взеха изп. директор на Българската банка за развитие Илия Караниколов, представители на Управляващите органи на програмите „Транспортна свързаност” (ПТС), „Развитие на регионите“ (ПРР) и „Околна среда“ (ПОС), на Агенция „Пътна инфраструктура“, на „Български ВиК холдинг“ EАД, на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД, на Столичната община, на „Научноизследователски строителен институт – НИСИ“ ЕООД, синдикати. В кръглата маса се включиха и представители на ръководството на КСБ, председатели на ОП на Камарата и управители на строителни компании.
„За мен е изключително удоволствие да открия и да бъда домакин на дискусионния форум, който заедно с в. „Строител“ организираме. Радвам се, че след едно прекъсване около ковид пандемията възстановяваме провеждането на най-важната според мен годишна среща на бранша и институциите, на която традиционно дискутираме перспективите и предизвикателствата пред строителния сектор, като тази година добавяме и една ключова тема – необходимостта от дългосрочна визия за развитието на строителството в нашата страна“, заяви инж. Илиян Терзиев.
„Строителният бранш премина през много изпитания през последните години, но вярвам, че те са вече в миналото“, каза министър Виолета Коритарова. Тя сподели, че в обществен интерес е максимално бързо да стартира изпълнението на програмата за саниране на жилищни сгради по Етап I на НПВУ.
„С екипа ми полагаме усилия за преодоляване на наследеното забавяне, за да може до края на годината да бъдат сключени договорите с общините“, посочи Коритарова. „Бих искал да поздравя организаторите – КСБ и в. „Строител“, за възможността да обсъдим развитието на транспортната инфраструктура. Тя е ключов приоритет не само за Европа, но и за България“, сподели Димитър Недялков.
Кръглата маса продължи с предоставяне на данни за напредъка на ПРР, ПТС, ПОС, МСЕ, НПВУ от представителите на институциите. Участниците бяха запознати и с финансовите инструменти по различни европейски програми, както и каква подкрепа предоставя ББР на строителния бранш. Вторият панел бе посветен на подобряването на законодателството, касаещо строително-инвестиционния процес.
В края на форума Ренета Николова, прокурист и главен редактор на в. „Строител“, представи алманаха „15 години Строител“. Тя отправи специални благодарности към компаниите, подкрепили издаването на книгата, както и към партньорите на форума.
- За първи път Камарата на строителите в България връчи специална награда в престижния конкурс „Кмет на годината”. Браншовата организация отличи кмета на Брацигово Надежда Казакова за приноса на града в утвърждаване на авторитета на професията на строителите през поколенията. Отличието бе връчено от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. В изказването си той благодари от името на Камарата на Надежда Казакова и на всички кметове за доброто партньорство, което организацията ще продължи и занапред.
- КСБ и в. „Строител“ откриха единадесетата фотоизложба за Деня на строителя. Началото дадоха председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев и зам.-кметът на Столичната община по „Правен и административен контрол“ и вр.и.д. зам.-кмет по „Обществено строителство“ Никола Лютов. Традиционно експозицията „Виж София, виж България – заедно строим за хората“ бе организирана от КСБ и в. „Строител“ със съдействието на Столичната община по повод Деня на строителя – Димитровден.
„Радвам се, че продължаваме тази добра традиция вече повече от десетилетие, а това е много ясен показател за устойчивост на една инициатива и за това, че ежегодно българските строителни фирми могат да покажат успешно реализирани обекти от цялата палитра на строителството – пътища, ВиК, сгради, образователна и спортна инфраструктура“, каза инж. Илиян Терзиев. От своя страна Никола Лютов благодари на КСБ и в. „Строител“ за прекрасната инициатива. „Когато човек разгледа обектите, които са представени в изложбата, има усещане за пълноценност и удовлетвореност от свършената работа“, каза зам.-кметът на София.
- „За първи път броят на вписаните компании в поддържания от КСБ Централен професионален регистър на строителя доближава 7500. Към 9 септември 2024 г. фирмите в него са 7462, от тях български са 7417, а 45 – чуждестранни.“ Това отчете организацията в свой икономически анализ за сектора, който пусна в навечерието на професионалния празник на строителите.
„Това е ясен знак, че след няколко тежки години браншът се мобилизира за очакваната голяма по обем работа“, посочи председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. „Увеличението на регистрираните при нас компании е започнало през лятото и продължава есента. Нововписаните тази година в КСБ фирми са 785, като 80% от тях са новосъздадени в Търговския регистър“, добави той. „След дългия застой сега се очаква работа и по Инвестиционната програма за общински проекти, и по санирането, и по други обекти, където участват главно малки и средни фирми, а те са гръбнакът на бранша“, заяви още инж. Терзиев.
- Областното представителство на КСБ във Варна връчи за 23-ти път годишните си награди от конкурса за строителство „Златен отвес“. Официалната церемония се състоя на 23 октомври в Grand Mall Варна. Традиционно събитието се проведе по повод професионалния празник на бранша Димитровден и постави началото на Строителна изложба – Варна, организирана от ОП на КСБ - Варна, с медийното партньорство на в. „Строител“. Домакин на проявата бе инж. Пенко Стоянов, председател на ОП на КСБ - Варна. Официални гости бяха председателят на Общински съвет – Варна, инж. Христо Димитров, който е и председател на Контролния съвет на КСБ, главният архитект на Варна Виктор Бузев, кметът на район „Младост“ в морската столица Христо Христов, представители на ВСУ „Черноризец Храбър“ и ПГСАГ „Васил Левски”.
- Индексацията и възможностите пред строителните фирми за 2025 г. в сферата на транспортната инфраструктура обсъдиха на работна среща министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова и ръководството на КСБ. Камарата бе представена от председателя на УС инж. Илиян Терзиев, зам.-председателя инж. Живко Недев и инж. Стефан Тотев, член на ИБ и УС на КСБ. От страна на министерството в срещата участваха и Мартин Георгиев, ръководител на УО на Програма „Транспортна свързаност“, и Васил Невенов, директор на дирекция „Финанси“.
Председателят на УС на КСБ инж. Терзиев благодари за бързата реакция и организация на работната среща и посочи, че темите за възможностите за работа на строителните фирми и за реалното и справедливо прилагане на индексацията на строителните договори са сред приоритетите на КСБ. От своя страна министър Стоянова заяви, че е запозната с проблемите, с които се сблъскват строителните компании. Тя информира, че са проведени срещи с Министерството на финансите и Българската банка за развитие и се търси решение, като увери, че в кратки срокове ще има предложение за такова.
Двете страни се договориха за регулярна работна комуникация по всички актуални теми.
- По традиция в края на строителния сезон ОП на КСБ – София, отбеляза Димитровден и връчи ежегодните си награди в конкурса „Най-добър строител”. Събитието се състоя на 23 октомври в хотел „Метрополитен“ и събра над 120 представители на фирми членове и партньори на най-голямата регионална структура на Камарата на строителите в България. Церемонията уважи председателят на Управителния съвет на КСБ инж. Илиян Терзиев. Организатор на тържеството бе в. „Строител”.
Домакин на събитието бе председателят на ОП на КСБ - София, инж. Любомир Качамаков, който е и зам.-председател на УС на КСБ и вицепрезидент на CICA. Инж. Качамаков приветства всички присъстващи с добре дошли и поздрави строителите за професионалния празник. Той определи 2023-та като динамична и наситена със събития година и благодари на членовете на ОП на КСБ – София, за активната им работа.
- КСБ връчи отличията на най-добрите компании в сектора за 2023 г. Това стана на традиционния Бал по повод Деня на строителя, който се проведе на 25 октомври в „София Балкан Палас“. Домакини на церемонията бяха инж. Виолета Коритарова, министър на регионалното развитие и благоустройството, и председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. Тържеството събра ръководството на Камарата, председатели на Областните представителства на браншовата организация и висшия мениджмънт на водещи строителни фирми. Празникът на КСБ бе уважен от представители на министерства, браншови организации и синдикати. Събитието бе организирано от в. „Строител“.
„Работата, която вършат строителните компании, е изключително ценна. През 2025 г. всички очакваме да видим Вашите знания, умения и опит в изграждането на пътища и магистрали“, заяви инж. Коритарова. „Професията строител наистина е чест и призвание и Вие многократно сте го показвали. Желая Ви преди всичко много здраве, успехи и благоденствие на Вас и Вашите семейства. Честит празник!“, каза още инж. Виолета Коритарова.
Инж. Илиян Терзиев благодари за пожеланията. „Строителната гвардия ще поеме своите ангажименти и отговорности и ще изпълни всички предвиждани проекти качествено и в срок“, се обърна той към министър Коритарова и й благодари за добрия диалог с Камарата и за разбирането към проблемите на бранша. „Скъпи колеги, пожелавам Ви от сърце здраве и късмет, успехи и постигнати цели в отговорната и благородна професия, която сме си избрали“, каза още председателят на УС на КСБ.
На церемонията КСБ връчи специална награда на НИСИ по повод 125 г. от създаването му. Управителят на Института Мая Косева получи специално изработен плакет за ключовите изследователски и научно-технически разработки и за значимия принос на НИСИ в изпитвателната и сертификационна дейност в строителната индустрия.
- КСБ и платформата Bulgaria Wants You сключиха меморандум за сътрудничество. Документът бе подписан официално в офиса на КСБ от председателя на УС на Камарата инж. Илиян Терзиев и Андрей Арнаудов, изп. директор на Bulgaria Wants You. Инициатор на съвместното партньорство е Любомир Пейновски, председател на УС на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ АД. На събитието присъстваха Ренета Николова, прокурист и главен редактор на вестник „Строител“, и представители на екипа на платформата.
Споразумението предвижда съвместни инициативи и кампании, които ще популяризират възможностите за професионална реализация в строителния бранш, както и добрите условия за живот в България.
Инж. Илиян Терзиев подчерта важността на усилията за привличане на млади и квалифицирани специалисти, които да подсилят бранша и да допринесат за устойчивото развитие на строителния сектор у нас.
Ноември
- Началникът на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) инж. Лиляна Петрова и представители на браншови организации в сектор „Строителство“ проведоха работна среща. Срещата бе по инициатива на инж. Петрова. В нея КСБ бе представена от арх. Иван Несторов, изп. директор на КСБ, и Савин Ковачев, директор „Нормативни документи и анализи“. В срещата участваха инж. Георги Шопов, председател на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи, инж. Атанас Ангелов, председател на Контролния съвет на Българската асоциация на архитектите и инженерите-консултанти, инж. Георги Даракчиев, гл. директор на ГД „Строите- лен контрол“, Таня Генова гл. инспектор в РДНСК - София, Ренета Николова, прокурист и гл. редактор на в. „Строител“.
- Разширеният управителен съвет на КСБ проведе заседание на 19 ноември в централния офис на браншовата организация. То бе в хибриден формат – присъствено и онлайн. В началото председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев поздрави колегите си, след това даде думата на инж. Любомир Качамаков, зам.-председател на УС на КСБ и председател на ОП София, който беше водещ на заседанието.
Д-р инж. Георги Линков представи отчет за дейността на Комисията за воденето, поддържането и ползването на ЦПРС. След него Любомир Пейновски представи програмата за предстоящите обучения на ЕЦИХ в сектор „Строителство“ до края на 2024 г. Инж. Илиян Терзиев запозна участниците с информация за проведените събития и срещи на ръководството на браншовата организация с институции.
В рамките на заседанието се обсъдиха предложения за промени в Устава на КСБ и нова административна структура на организацията. Членовете на Съвета коментираха и основните политики за развитие на КСБ през следващата година и други теми.
В края на заседанието на УС инж. Любомир Качамаков връчи поздравителен адрес и почетен плакет от името на ръководството на Камарата на инж. Любомир Шербетов по повод 70-годишния му юбилей и за приноса му в развитието и утвърждаването на КСБ и за издигане на авторитета на българския строител.
- На 28 ноември в централния офис на КСБ се проведе редовно Общо събрание. Заседанието откри председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев. То бе водено от инж. Николай Николов, изп. директор на Фондация „Български строител“ и председател на ОП Бургас.
„Радвам се, че сме заедно, за да проведем Общото събрание на Камарата, да отчетем постигнатото и да набележим общите ни цели за 2025-а. В края сме на една много динамична година, година на политическа и икономическа нестабилност. Независимо от сложните условия и трудностите в такава обстановка се търсят дългосрочни решения, УС на Камарата работи с целия си капацитет, за да може максимално адекватно да отговори на всички предизвикателства пред бранша“, заяви в началото инж. Илиян Терзиев. Той информира делегатите за основните дейности на УС на КСБ през годината.
Общото събрание гласува и главните политики за развитие на Камарата през 2025 г. КСБ ще продължи активните си действия за разработване и промяна на нормативната уредба в областта на строително-инвестиционния процес, за подкрепа на строителните фирми за повишаване на конкурентоспособността им, както и за консолидиране на съществуващия опит за реализация на интегрирани концепции за развитие на човешкия капитал и гарантиране на устойчива заетост. Камарата ще работи и за укрепване на взаимодействието между КСБ, нейните членове и държавните институции, за активна международна дейност и медийна политика, за развитие на капацитета на КСБ в управлението на проекти, както и за утвърждаване на лидерската роля на Камарата в дигиталната трансформация на сектор „Строителство“. Делегатите одобриха и бюджета на браншовата организация за 2025 г.
- В края на ноември КСБ излезе с позиция за инженеринга, която бе публикувана във в. „Строител“. Поводът бе становище на КАБ и САБ, обявено на пресконференция, което гласи, че възлагането на инженеринг на значими публични сгради не води до качествени резултати и създава риск от възникване на корупционни практики и неефективно разходване на обществените средства. КСБ счита, че двете съсловни организации изказват немотивирани, субективни, тенденциозни и неверни твърдения. „КАБ и САБ неоправдано се стремят към ограничаване на свободата на договаряне и лишаване на възложителите на сложни проекти от най-подходящия инструментариум за тяхното реализиране. Постигането на желаните от архитектурната гилдия резултати би могло да се осъществи не с рестриктивни мерки, а с регламентиране на принципно нов механизъм за оценка на офертите, за изпълнение на строителството по правилата на FIDIC, както и за въвеждане на по-ефективна система за контрол в хода на целия инвестиционен процес. Необходимо е и по-детайлно регламентиране на отговорността на участниците в инвестиционния процес, включително на проектантите и лицата, осъществяващи авторски надзор. В заключение Камарата на строителите в България счита, че инженерингът е само една от предвидените форми на възлагане в ЗОП. Самият закон не задължава и не ограничава всеки един възложител според собствените си виждания, ресурси и времеви възможности да направи своя информиран избор на стратегия за възлагане на всяка една поръчка. Ограничаването на една световно призната практиката ще бъде форма на обслужване на конкретен интерес на част от участниците в инвестиционния процес“, се посочва в становището на КСБ.
Позицията на КСБ бе изпратена до ключови институции, като МРРБ, АПИ, КЗК, АОП, НСОРБ, КРИБ и др.
- На 30 ноември Фондация „Български строител“ стартира кампания за набиране на средства. Инициативата е във връзка с опустошителните горски пожари в община Болярово, довели до пълното унищожение на 13 къщи в селата Воден и Крайново. Със събраните средства ще се изграждат фундаментни плочи за сглобяеми къщи, които да осигурят подслон за засегнатите от бедствието семейства. Кампанията продължава до 15.01.2025 г.
Декември
- КСБ сключи нов отраслов колективен трудов договор (ОКТД) с Ф „СИВ“ – „Подкрепа“ и ФНСС към КНСБ. Документът бе подписан на 16 декември в централния офис на браншовата организация. Той бе парафиран от председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев, председателя на Ф „СИВ“ – „Подкрепа“ инж. Иоанис Партениотис, който е и вицепрезидент на КТ „Подкрепа“, и инж. Цветелина Иванова, председател на ФНСС към КНСБ. На събитието присъстваха изп. директор на КСБ арх. Иван Несторов, Йордан Йорданов, зам.-председател на Ф „СИВ” – „Подкрепа”, Цветелина Бикарска, зам.-председател на ФНСС, прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
„Бъдещето на работещите в строителния сектор е осигурено за следващите две години, най-вече нашите работници да се чувстват сигурни за правата и заплащането си. Приоритет на Камарата е да направим така, че професията ни да бъде привлекателна за все повече хора тук, а и да създадем нужните условия все повече да се връщат от чужбина“, заяви инж. Терзиев.
„За пореден път социалните партньори в отрасъл „Строителство“ доказваме, че вследствие на доброто партньорство между работодатели и синдикати имаме подписан нов ОКТД. В него се надграждат всички законови норми и се дава възможност строителният работник да работи при по-добри условия на труд, заплащане и придобивки - както социални, така и други, както и да има по-добро обезщетение и отпуски“, сподели инж. Партениотис.
Инж. Иванова заяви, че диалогът, който синдикатите и КСБ водят, винаги е бил конструктивен и доказва ангажираността на двете страни към договаряне на добри и справедливи условия на труд. „Отношенията ни са на много виско ниво, за което благодарим. Вярвам, че и в бъдеще ще продължим конструктивния ни диалог. Да си строител е призвание“, подчерта инж. Иванова.