Тема

Предимства на Изумрудената книга

Д-р инж. Адриана Спасова, член на Комитета по договорите на FIDIC и член на УС на Българското общество по строително право:

Уважаеми читатели,

С подкрепата на вестник „Строител“ продължаваме чрез кратки месечни порции да Ви запознаваме с най-използваните по целия свят строителни договори на FIDIC. След основните три книги за големи проекти (Червена, Жълта и Сребърна) идва ред на книгата за подземно строителство, известна като Изумрудената. Тя е сходна с Жълтата книга, но отчита особеностите на тези сложни обекти и успява да постигне още по-добър баланс при разпределението на риска чрез модерни инструменти.


История

Поради нарастване броя на населението и необходимостта от изграждане на нова инфраструктура през 21 век се увеличава строителството на сложни проекти, като пътни и жп тунели, метро и подземни градове. През 2019 г. FIDIC съвместно с Международната асоциация за подземно и тунелно строителство (ITA-AITES) издава Изумрудената книга „Договорни условия за подземни работи”, проектирани от изпълнителя, съгласно референтния проект на възложителя и базовия геотехнически доклад.

90% от клаузите на Жълтата книга 2017 г. са интегрирани без изменения в Изумрудената книга. Иновативната форма включва няколко нови концепции при управлението на рисковете, свързани с подземните условия. Тези рискове не могат достатъчно точно да се оценят преди подписването на договора и затова не бива да се прехвърлят изцяло на изпълнителя.

През декември 2023 г. излиза препечатка на Изумрудената книга, издание 2019 г., с изменения, коригиращи някои установени грешки и създаващи повече сигурност за ползвателите, в синхрон с промените в препечатката на Жълтата книга от 2022 г. Едновременно е издадено ръководство за Изумрудената книга от 53 стр., което обяснява само разпоредбите, различни от тези на Жълтата книга. За останалите разпоредби трябва да се използва Ръководството за договорите на FIDIC (за Червена, Жълта и Сребърна книга) от 2022 г., което е 632 стр.

Изумрудената книга все още не е използвана в България. Надяваме се, че при масовото използване на Жълтата книга за инфраструктурни проекти у нас тази публикация ще покаже, че за тунели, метростанции, колектори и друго подземно строителство има още по-добър вариант с по-справедливо и по-модерно разпределение на риска, който надгражда добре познатите разпоредби на Жълтата книга. В случай на интерес за превод на Изумрудената книга моля пишете до редакцията на вестник „Строител“, до БОСП или до КСБ.

Работна група 9 към Комитета за договорите на FIDIC има задача да подготви договор за подизпълнение за Изумрудена книга 2019 г., препечатка 2023 г., след като са готови договорите за подизпълнение за новите издания на Жълтата и Червената книга.

Съдържание на Изумрудената книга, издание 2019 г.

Съдържанието на Изумрудената книга, издание 2019 г., е показано на Фигура 3. Основната част е същата като на Жълтата книга, но са добавени полезни насоки за подготовка на тръжни документи и анекси. Качеството на тръжната документация за подземно строителство силно влияе на успеха на проекта и затова FIDIC и ITA препоръчват възложителят:

  • да ангажира опитни проектанти и консултанти; и
  • да им даде достатъчно време за разработването на тръжната документация;
  • да включи предварителен подбор на опитни строителни компании; и
  • да им осигури достатъчно време за подготовка на офертите, включително предложения за алтернативни проектни решения и технология на строителство.

Особености на Общите условия

Началните бележки обясняват защо е нужно при проекти с преобладаващо подземно строителство, като тунели, метростанции и друга подземна инфраструктура, да се отчетат особеностите, които са свързани с управлението на риска. Според Изумрудената книга възложителите трябва да вземат под внимание пет характеристики, критични за успеха на проекта и за смисленото остойностяване на финансовото предложение:

  • три уникални характеристики на подземните работи:
  1. технологията за изпълнение на изкопните и пробивни работи и укрепването на скалната/земната среда e основeн фактор за успешната реализация на проекта;
  2. физическият достъп до работите често е ограничен, което поставя редица условия за организацията на строителството;
  3. теренът, под който се строи, обикновено принадлежи на различни трети страни.
  • приложими характеристики, които не са уникални за подземното строителство:
  1. необходима е голяма инвестиция за строителна механизация и оборудване;
  2. земните работи и облицовките са с голяма продължителност.

Според известния експерт по геотехника проф. д-р Чавдар Колев проучването и технологията са най-значимите фактори за успешния проект и към основните характеристики, които важат за тунелното строителство, би следвало да се прибави изискването за непрекъснатост на производствения цикъл. Всяко забавяне на укрепването при забоя крие висок риск от разрушение. Прокопаването нарушава природното равновесие на масива и той започва да се разхлабва. По-слабите скали се разхлабват по-бързо, стритите участъци – незабавно. Преди навлизане в слаби разломени участъци непременно трябва да се изгради предварително инжекционен предпазен чадър.

Изумрудената книга, издание 2019 г., съдържа 21 клаузи, групирани, както е показано на Фигура 4. Клаузите са същите като тези на Жълтата книга, като има нови допълнителни дефиниции и подклаузи. Както обяснихме в миналите порции FIDIC, ползвателите трябва да познават логиката на подреждане на разпоредбите, така че да се ориентират по-лесно къде да търсят приложими клаузи, за да защитят аргументирано позицията си.

При Изумрудената книга, както при Жълтата книга:

  • възложителят проучва площадката и подготвя изискванията на възложителя;
  • проектирането е риск на изпълнителя;
  • има инженер и постоянна комисия за избягване/разрешаване на спорове.

Възложителят приема риска за непредвидими физически условия, както е при Жълтата книга, но при Изумрудената книга има повече сигурност и справедливост, тъй като базовият геотехнически доклад (Geotechnical Baseline Report - GBR) конкретизира разпределението на риска за подземните физически условия (ПК 1.1.51). Изпълнителят приема риска да проектира и изпълни работите съгласно условията на GBR и изискванията на възложителя.

Нови инструменти за управление на риска

Изумрудената книга предлага справедливо разпределение на риска и по-голяма сигурност с:

  • конкретизиране на базовите данни;
  • модерен подход към управлението на риска;
  • ясни примерни форми за оценяване отклоненията от очакваните условия; и
  • допълнителни механизми за коригиране на сроковете и цената.

Условия, извън уговорените в GBR, се считат непредвидими, съгласно ПК 1.1.101, и са основание за изменение на сроковете и цената:

  • в полза на възложителя при по-благоприятни условия,
  • в полза на изпълнителя при по-неблагоприятни условия.

Крайният резултат от отчетените непредвидими условия не може да намалява нетната стойност на договорната цена.

Иновативното разпределение на риска обхваща и ценообразуването, оставяйки риска за количествата на подземните работи при възложителя.

Новите механизми изпълняват изискването на чл. 116, алинея 1 от Закона за обществените поръчки „промените да са предвидени в документацията за обществената поръчка и в договора чрез ясни, точни и недвусмислени клаузи, включително клаузи за изменение на цената или опции”.

Базовият геотехнически доклад съответства на геотехническия доклад по смисъла на Еврокод 71:

  • GBR е внимателно съставен договорен документ, спрямо който се определя дали действителните условия са по-неблагоприятни, или са по-благоприятни.
  • GBR описва с конкретни параметри очакваните геотехнически условия, рисковете, свързани с тях, и работите, които трябва да се изпълнят при тези условия.
  • GBR включва предложена от възложителя технология на строителство за всяка зона, илюстрирана с референтни чертежи, както и очакваната реакция на земната основа.
  • GBR включва параметри за максимално слягане на засегнати конструкции и мерки за мониторинг.
  • Приложение А на Изумрудената книга дава указания за съставянето на GBR и неговото съдържание.
  • GBR не повтаря доклада с геотехнически данни (Geotechnical Data Report), а включва добре обмислени параметри на база на детайлни инженерно-геоложки и хидроложки проучвания и допускания за вероятни препятствия и изменения на установените характеристики. GDR съответства на инженерно-геоложкия доклад.
  • Базовият геотехнически доклад за разлика от GDR дава както непрекъснатата геоложка картина по цялата дължина на тунела, така и проектната концепция за укрепващата конструкция във всички участъци по трасето, заедно с геомеханичния анализ на скалната среда и нейното взаимодействие с конструкцията.
  • Използването на GBR започва при планирането и приключва едва при завършването на строителството.
  • Докато проектът трябва правилно да идентифицира рисковете и да разработи възможни строителни решения за пълния спектър на очакваните физически условия, приложението на GBR по време на строителството е решаващо за успеха на проекта.

Изкопите трябва постоянно да се наблюдават. Изпълнителят ежедневно представя на инженера своята интерпретация на резултатите от мониторинга.

Освен ясното разпределение на риска съгласно базовия геотехнически доклад, Изумрудената книга въвежда допълнителни задължителни инструменти за управление на риска: договорен регистър на риска и план за управление на риска по договора, които се подготвят и поддържат от изпълнителя.

Иновативно управление на графика

Други два иновативни ключови документа за Изумрудената книга са:

✓Графикът за завършване (Completion Schedule) и

✓Базовият график (Schedule of Baselines).

Те са в синхрон с програмата, която традиционно се изготвя от изпълнителя, съгласно ПК 8.3, и отразяват факта, че срокът за завършване се влияе съществено от условията на средата. Базовият график включва очакваните дейности и работи в съответствие с условията, описани в GBR. Графикът за завършване определя сроковете на ключовите събития, определени чрез производителността, представена от изпълнителя в базовия график.

Фигури 5 и 6 демонстрират примерни графици. На Фигура 5 е представен базов график за облицовките на тунел. Подобен отделен базов график се подготвя за изкопните работи. Базовият график представлява опростена количествена сметка, в която оферентът попълва производителности съобразно избрания метод за всяка една секция, отчитайки официалните празници, работните смени и планираните прекъсвания на работата и по-бавния темп при различни препятствия, отразени в базовия геотехнически доклад. Таблицата се подготвя от възложителя с попълнени очаквани количества въз основа на изискванията на възложителя и приетите в GBR условия за всяка секция и забой, изяснени чрез референтни детайли. Позициите на базовия график могат да съвпадат или не с позициите на количествено-стойностната сметка. Оферентите попълват своята производителност и друга информация за организацията на строителството. Като умножат производителностите по количествата на възложителя, оферентите получават времето за всеки забой и всяка секция. Като се добавят прекъсванията, се получава общата продължителност на тези работи. Оферентите изчисляват производителността за всяка секция, отчитайки параметрите на своето оборудване и опит на персонала при условията, зададени в GBR, обвързани с референтни проектни детайли (зависещи от приетите подземни условия). Подробният анализ за организацията и изпълнението на тези работи се представя в предложението на изпълнителя.

Тъй като програмата се подготвя от изпълнителя след сключване на договора и не може да бъде документ, формиращ договора, в Изумрудената книга е предвиден график за завършване, с който изпълнителят поема договорна отговорност за производителността си при изкопните работи и облицовките. Графикът за завършване представя програма в опростен табличен вид, включваща ключовите събития, дефинирани от възложителя. Таблицата се попълва от оферентите, които могат да добавят допълнителни ключови събития и трябва да обвържат изпълнението на отделните работи с логически връзки. Графикът за завършване включва информацията от базовите графици за изкопните работи и облицовките. Този график ангажира изпълнителя да спазва приетите от него производителности, последователности и времетраене по критичния път.

Чрез новата подклауза 13.8.3 времето за изкопни работи и облицовки съгласно графика за завършване и/или програмата може да се преразгледа от инженера при спазване производителността, предвидена от изпълнителя в базовия график. Десните колонки се попълват с измерените количества и коригираното време в резултат както на разлика между планирани и действителни количества, така и при различни от предвидените в GBR условия.

За първи път в договорите на FIDIC срокът за завършване може да бъде скъсяван, не само удължаван, ако действителните условия, влияещи на критичния път, са по-благоприятни от предвидените в GBR.

Приоритет на документите на договора

Подклауза 1.5 определя приоритета на документите, формиращи договора:

(а) Договорното споразумение;

(b) Писмото за приемане;

(c) Писмото към офертата;

(d) Специфичните условия Част А – Договорни данни, Графика за завършване и Базовия график;

(e) Специфичните условия Част Б – Специални разпоредби;

(f) Базовия геотехнически доклад;

(g) Общите условия;

(h) Изискванията на възложителя;

(i) Другите таблици;

(j) Предложението на изпълнителя;

(k) Писмото-ангажимент на обединението (ако изпълнителят е обединение); и

(l) Всички останали документи, формиращи част от договора.

Специфичните условия изменят общите условия, затова са с по-висок приоритет от тях. При Изумрудената книга същият приоритет имат графикът за завършване и базовият график. След тях, отново с по-висок приоритет от Общите условия се нарежда базовият геотехнически доклад.

При противоречия между отделните документи, формиращи договора, инженерът трябва да даде необходимото пояснение или инструкция.

Ценообразуване

Само изкопите и облицовките2 се плащат чрез измерване при Изумрудената книга, тъй като те са ключова част от работите и е трудно да се определи техният обхват и количество при оферирането. За останалите работи се използват общи суми, каквато е традицията при Жълтата книга. Измерените количества за изкопните работи и облицовките се умножават по твърдите единични цени, оферирани в количествената сметка.

Съгласно новата подклауза 13.8.2 количествените сметки за изкопи и облицовки се разделят на работи с:

  • фиксирани цени (fixed-rate items): неразбити суми или единични цени, например за достъп, временно строителство и др.;
  • цени, зависими от срока (time-related items): цени за машиносмени на ключова механизация, дневни разходи на площадката за техническо ръководство и др.;
  • цени, зависими от количествата (quantity-related items): единични цени за подготовка на земната основа, изкопи, укрепване, облицовки.
  • цени, зависими от стойността (value-related items): застраховки, разрешителни и др. обикновено се начисляват като процент върху цените от горните групи.

Новият механизъм на ценообразуване позволява да се оценят разходите при удължаване на времето за завършване в случай на непредвидими условия, без да се стига до спорове.

През март в рубриката „Месечна порция FIDIC“ очаквайте „Предимства на Зелената книга“, която вече е издадена на български. След това ще разгледаме предимствата на Златната и Синьо-зелената книга.


1 Еврокод 7 регламентира изготвянето на геотехнически доклади за обектите в зависимост от сложността на техническия проблем. Не става въпрос за инженерно-геоложки доклад от проведено проучване, а за проведени анализи на граничните състояния в земната основа (или скалната среда) за конкретния проект. Геотехниката предполага интердисциплинарност на познанията и уменията в областта на геологията, геофизиката и строителството.

2 „Изкопи“ съгласно ПК 1.1.43 освен изкопи включва временно укрепване, проучвания, мерки за заздравяване и третиране на скалната/земната среда, управление на подземните води и други временни и спомагателни работи.

„Облицовки“ съгласно ПК 1.1.60 са работите, които облицоват и укрепват изкопаното пространство за подземните работи, включително изолации, обмазки и обратен насип.