Трудната продажба на редакционния корпус на вестникарския комплекс

Пореден опит за продажбата на опасно стърчащата вече близо 20 години сграда на ИПК „Родина“ на бул. „Цариградско шосе“ в София ще направи Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК). Търгът се очаква да бъде обявен до десетина дни при начална цена 15 – 20 млн. лв., каза Емил Караниколов, изпълнителен директор на АПСК, през януари. По думите му стъпката за наддаване най-вероятно ще е 200 000 лв.
Ограничения към кандидатите няма да има. Ще бъде допуснат широк кръг инвеститори, каза Караниколов. Бъдещите купувачи ще бъдат задължени да съборят сградата до една година след купуването на имота, в противен случай ще дължат неустойка, която ще е 100% от цената, каза още Караниколов.
Според него има голям интерес към терена от пенсионни и чужди инвестиционни фондове, както и от агенции за имоти, твърдят от АПСК.
В условията на криза и при липса на сделки през последните години с такъв тип имоти обаче е трудно да се каже дали ИПК „Родина” ще предизвика интереса на купувачите на тази цена. Според брокери имотът е силно надценен, защото 15 - 20 млн. лв. за 15 дка, макар и на атрактивно място, трудно се вадят в днешни времена. На квадратен метър това означава 500 – 680 евро. Вярно е, че в пика през 2008 г. в този район бяха постигани и цени от 1000 – 1200 евро/кв.м, но сега това са само мечти, твърдят брокери.
Отделно бъдещият инвеститор ще трябва да похарчи средства и за разчистването на терена, както и да се осигури финансиране за реализацията на бъдещ проект. В момента около ИПК „Родина” има редица нови офис сгради, голяма част от които стоят все още празни. Те обаче носят ефект в дългосрочен план, защото постепенно формират нова бизнес зона в София, изтъкват брокери. В този смисъл мястото е атрактивно, ако не се цели бърза възращаемост на вложените средства.
Няколко неуспешни опита
Досега държавата на няколко пъти се опитва да се освободи от имота. През 2001 г. Агенцията за приватизация пробва да го продаде на двойно по-ниска цена от сегашната – 7,5 млн. лв., но така и не се стигна до сделка.
Интерес тогава проявиха „Овергаз“, дубайската „Артек А и К“, българският клон на „Прайсуотърхаус Купърс“, „Имоконсулт“, „Балканфарма“ и „София Принцес хотел“.
В края на мандата на правителството на Сергей Станишев през
2009 г. се направи опит за размяна на имоти. Кабинетът промени статута на 4 сгради, сред които и ИПК „Родина“, с идеята да се апортират в смесено дружество с компанията на Ирена Кръстева и сина й Делян Пеевски - „Обединени български вестници“. Сделката предвиждаше те да построят нова сграда на Националната агенция за приходите (НАП) на терена, а в замяна да получат 3 имота в центъра на София, оценени на 83.3 млн. лв. Срещу тях държавата получаваше миноритарен дял от 49% в общото дружество. Сделката предизвика скандал и след идването на власт на правителството на ГЕРБ Ирена Кръстева и Делян Пеевски се отказаха от нея.
Историята
Иначе историята на недостроената сграда започва в началото на 80-те години на миналия век. Замислена е като най-модерната издателска база на Балканите, която трябва да приюти и редакцията на вестник „Работническо дело”.
Идват обаче промените през 1989 г. и 50 000 кв. метра с около 600 кабинета и плувен басейн остават във фазата на „грубия строеж”.
През 2005 г. по време на управлението на Симеон Сакскобургготски сградата беше прехвърлена на НАП. Министерството на финансите дори направи търг за реконструкцията, който беше с цена от над 50 млн. евро. Парите трябваше да дойдат от заем от Световната банка, но на тогавашните управляващи им се видя прекалено скъпо и до подписване на договор не се стигна.
Днес под покрива на 17-ия етаж растат сталактити, а новината за бутането на комплекса къса сърцето на архитектите, които са го проектирали като млади.
„Сутрин, като стана, най-напред нея виждам - от прозореца на изток, като погледна, виждам между два блока рамкован нашия обект и не мога да си представя, че когато стана, тази сграда няма да я има“, каза арх. Аспарух Наков, член на екипа от архитекти, автори на проекта, пред bТV в началото на януари.
Според архитектите конструкцията на сградата е била проектирана така, че да устои на японско земетресение, но не и на българската приватизация.
Автор: Лилия Христова