Измамниците се насочват към компании с големи наличности в сметките
Нова мода в краденeто на фирми набира скорост. Това става чрез електронно подаване на фалшиви документи с електронен подпис (е-подпис) в Агенцията по вписванията. Крадците се насочват към фирми, които имат големи наличности в сметките. Целта им е да източат сумата. Последният потърпевш е една от големите пътностроителни варненски компании.




Кражбата на фирма може да стане не само по електронен път, но и ако се дадат фалшиви документи на гише, признават от Агенцията по вписванията. От ведомството, подчинено на правосъдния министър Диана Ковачева съветват собствениците на компаниите да проверяват всекидневно актуалното състояние на дружествата в търговския рeгистър.
Агенцията по вписванията няма как да засече дали подадените документи са фалшиви. Това е от компетенциите на МВР, следствието и прокуратурата, които могат да търсят наказателна отговорност от измамниците. Осъждането на виновниците е единствената превантивна мярка засега. За да се ограничат тези случаи, е необходимо да се направят и нормативни промени, смятат представителите на бизнеса и на държавните институции.
Схемата
Двата публично огласени случая за кражба на фирми с е-подпис са с две големи варненски фирми. Последният, с пътностроителната фирма „Пътища и мостове”, стана в средата на април.
И при двата случая измамниците се позовават на общо събрание на компанията, на което е взето решение за промяна на управителя на дружеството. С новия управител бил сключен договор за управление на фирмата. В действителност такова събрание не е провеждано и никакъв нов управител не е избиран, камо ли да бъде назначен. Крадците просто майсторят фалшиви документи, като сами подписват истинските собственици на компанията. Така подготвени, фалшивите документи се сканират и по електронен път чрез е-подпис се подават в Агенцията по вписванията.
Получаването на е-подпис е лесно. Когато е на физическо лице, става срещу лична карта. Именно така С. Христов с личния си е-подпис е сменил Росен Колелиев като управител на „Пътища и мостове”. Агенцията по вписванията прави смяната в обстоятелството, без да се усъмни, защото управителят на варненската фирма представя документ, че е упълномощен да прави промени. Агенцията по вписванията няма как да знае, че документите са фалшиви и такова общо събрание не се е провело.
Измамата лъсва заради щастлива случайност. Позната на Колелиев в агенцията вижда промяната, обажда му се и така той разбира за измамата. Колелиев подава сигнал до МВР и прокуратурата и крадците са задържани - С. Христов отишъл на гишето в Агенцията по вписванията, за да получи документите за актуалното състояние на фирмата. В този случай не се е стигнало до теглене от банковите сметки на „Пътища и мостове”, твърдят от компанията.
Не така обаче стоят нещата с другата фирма. Измамниците са задържани едва след като са теглили пари от сметките й, защото тогава истинските собственици разбират, че е сменено управлението на компанията.
И при двата варненски случая реалните собственици вече са вписани отново.
„Задържаните по двата случая са различни лица, като между тях няма връзка“, каза окръжният прокурор на града Владимир Чавдаров. От МВР – Варна, уточниха, че двама от измамниците по случая с „Пътища и мостове” са били засечени и преди при опит за теглене на банкови кредити с фалшиви документи от две финансови институции.
„Разследването по случая с „Пътища и мостове” тепърва предстои, докато това с другата варненска фирма приключва и предстои внасяне на делото в съда. Кражбата на фирми чрез електронно подаване на документи е модерно престъпление, което набира скорост в България“, уточни Чавдаров.
От Агенцията по вписванията не могат да кажат колко фирми са откраднати така и дали има подобна тенденция. Причината е, че това не е от тяхната компетентност. Дневно от МВР, следствието и прокуратурата получаваме по 30 – 40 запитвания по най-различни случаи, но нямаме право да водим статистика за какво са те, обясниха от Агенцията. Органите на реда също не водят статистика, защото присвояването на фирми засега е ново престъпление.
10% са отказите на компании за вписване на нови обстоятелства
От Агенцията по вписванията коментираха, че често отказват вписване на промени във фирменото досие. Отказите са издадени на различни основания – заявителите не са имали право да подадат документите, липсвала е декларация за истинността на заявените обстоятелства по чл. 13, ал. 4 от Закона за търговския регистър, липсвали са документи, отнасящи се до исканото вписване, невнесена държавна такса.
Отказ може да се получи и ако искането за вписване не подлежи на такова съгласно закона. Например няма законово изискване договорите за управление на управителя или изпълнителния директор да бъдат публикувани в търговския регистър. Много често обаче фирмите дават и тези документи.
Така на различни основания за 2011 г. са направени 75 306 отказа за вписване на фирмени обстоятелства. В същото време са направени
749 996 вписвания по фирмените досиета, допълват от Агенцията по вписванията.
В редица случаи има спорове между съдружници в дадена фирма относно легитимността на документите и общото събрание. Такава беше ситуацията с „Петрол” и издателите на вестниците „Труд” и „24 часа”. Има и случаи с оспорване на смяната на ръководството от миноритарните собственици, както се случи с Общинска банка и „Информационно обслужване”. При всички тези случаи Агенцията по вписванията не взема ничия страна, а се води само и единствено от представените й документи.
Ако законовите изисквания са изпълнени, агенцията не може да откаже вписване на новите обстоятелства. Това може да стане единствено, ако има решение на съда.
Е-подаването
на документите
е нараснало три пъти
Все повече фирми предпочитат да подават документите си по електронен път. Причината е, че така пестят време и пари. Услугата е наполовина по-евтина от подаването на документите на гише в Агенцията по вписванията. Един клик струва 15 лв. Допълнително удобство е, че може да го направиш по всяко време на денонощието от компютъра в офиса или у дома.
Ако през 2008 г. едва 14% от компаниите подаваха документи по интернет, то за първите три месеца на 2012 г. го правят 43% от тях, отчитат от агенцията и обясняват, че в това отношение българските фирми са много по-напред от германските, където този процент е 20.
Как работи системата
Електронният достъп до системата на търговския регистър е възможен от 2008 г. За да може да се ползва, заявителят трябва да има е-подпис. При искане за вписване на промяна на някое от фирмените обстоятелства - например смяна на предмет на дейност, регистрация, управителни органи, собственост, заявителят въвежда ЕГН и името си. Качва сканираните документи и ги подписва електронно.
Така документите отиват за разглеждане от длъжностно лице. Системата разпределя на случаен принцип кои документи кой да ги обработи. Например документи, подадени във Варна, могат да се разгледат от служител в София или друг град.
Длъжностното лице в Агенцията по вписванията прави проверка дали лицето, което е подало заявление, е оправомощено по силата на Закона за търговския регистър. Това може да бъде търговецът – управителят, изпълнителният директор, или прокуристът на дружеството, упълномощен адвокат или друго лице, упълномощено с нотариално заверено пълномощно.
Още на входа системата прави проверка за валидността на е-подписа. Документи с невалиден е-подпис не могат да бъдат подадени в Агенцията по вписванията. Ако са наред, вписването се прави. Ако подадените документи са фалшиви, агенцията няма как да установи това, защото не е разследващ орган. Такива измами могат да станат не само по електронен път, но и при подадени на гише данни, твърдят от ведомството.
Нормативни промени
Измамите никога няма да изчезнат, но може да се ограничат. За това обаче са нужни нормативни промени. От Агенцията по вписванията смятат, че е необходимо затягане на контрола по издаване на е-подписи. Ведомството настоява за единен регистър на е-подписите, който да съдържа данни кой, кога, къде и на кого е издал документ.
Регистърът трябва да се поддържа от Комисията за регулиране на съобщенията, която отговаря за тази дейност. В момента няма такъв и всяка от петте фирми, които издават е-подписи, поддържа собствен регистър.
Физическите лица получават е-подпис само срещу лична карта. При юридическите става с документ за самоличност, когато се представлява от титуляря на фирмата или упълномощено от него лице. Упълномощеното лице е длъжно да носи и заверено нотариално пълномощно. Това е и слабото място на системата – явяването на човек с пълномощно от дадена фирма, коментираха от „Борика-Банксервиз”, които са издали над 60 000 е-подписа. Ангажимент на компаниите е да проверят дали това лице има право да получи е-подпис. „Случвало се е да връщаме много хора, които ни се струват ненадеждни“, казаха от „Борика-Банксервиз”.
Другата промяна, която може да се направи, за да не се допускат измами, е собственикът на фирмата да бъде известяван за всяка промяна със есемес или с имейл съобщение. Тук възниква рискът от фалшифициране на електронната поща. Именно затова са нужни промени в Наредбата за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър.
За пресичането на подобни измами е важно и взаимодействието между отделните институции – МВР, следствие, прокуратура и Агенцията по вписванията.
Съдът единствен може да спре вписване

В момента съдът е единственият орган, който може да нареди на Агенцията по вписванията да спре вписването на ново обстоятелство за фирмата, в случай че установите, че сте жертва на измама.
Това е т.нар. обезпечително производство. При него срокът за вземане на решението е три дни, но когато случаят е спешен, съдът може да се произнесе в рамките на същия ден.
Проблемът е, че по някакъв начин вие трябва да сте разбрали, че сте станали жертва на измамници.
Е-подписът прилича на флашка и струва около шейсет лева

Пет фирми имат право да издават е-подписи. Това са „Борика-Банксервиз”, „Информационно обслужване”, „Инфонотари”, „Спектър” и СЕП (Система за електронни плащания).
Между фирмите няма ценови войни и дъмпинг за услугата. Цената на един е-подпис варира около
30 лв. за физическите лица и стига 60 – 70 лв. за юридическите. Единственото неудобство на е-подписа е, че трябва да се подновява всяка година.
Почти всяка фирма у нас има е-подпис. Причината е, че с него може да плащате данъците в НАП, осигуровките в НОИ и НЗОК, да ползвате услугите на Агенцията по вписванията, търговския и имотния регистър, както и електронното банкиране.
Усилията на правителството са насочени към стимулиране на е-услугите. Това е причината тези такси да са най-малко с 30% по-ниски от т.нар. традиционни – за подаване на гише.
Е-подписът представлява сим карта като на мобилните телефони, с четец, и прилича на флашките. В него има двойка ключове – публичен и частен. Частният не може да бъде изваден и прочетен. Той дава високо ниво на сигурност и се сменя веднъж на три години. Към момента това е най-сигурният начин за криптиране на информация според специалистите в бранша.
Автор: Лилия Христова