Благоевград залага на здравеопазване, образование и иновации
Планираните инвестиции са над 680 млн. лв. до 2020 г.Лилия Христова
Над 511 млн. евро са планирани за 67-те града до 2020 г. по новата Оперативна програма „Региони в растеж“. Те са разделени на четири нива в зависимост от броя на населението, икономическото им развитие и бюджетите.
В първата група е София, за която са предвидени 76,7 млн. евро (15%). Във второ ниво са деветте големи града Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново, Благоевград и Видин. За тях са заделени общо 153,4 млн. евро (30%). За всеки е предвидена една и съща сума – средно по 17 млн. евро.
В третото са 28 града – останалите областни центрове, плюс още 10 селища – Горна Оряховица, Дупница, Димитровград, Гоце Делчев, Петрич, Свищов, Лом, Велинград, Карлово и Панагюрище. Заделеният за тях ресурс е най-голям. Той е общо 255,7 млн. евро, което е половината от средствата. На всяко едно селище се падат по 8,8 млн. евро.
В последното, четвърто ниво са 29 по-малки града, за които са предвидени 25,5 млн. евро (5%). Така всеки ще получи скромните 913 106 евро.
Проектите, които ще се финансират, са разработени на базата на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие (ИПГВР). Всеки един от тях е разделен на три зони на въздействие – със социален, икономически и с обществен характер.
В този брой представяме плана за развитие на Благоевград. Той е изготвен от ДЗЗД „Консорциум – ИПГВР – Благоевград“ с ръководител инж. Захари Донев. В обединението влизат 5 фирми, като водеща е „Родон“. Благоевград е осмият по големина и допълва седемте големи града. Той влезе във второ ниво в началото на миналата година. Планираните инвестиции възлизат на над 686 млн. лв. до 2020 г., като основната част от тях – над 503 млн. лв., трябва да дойде по линия на различните оперативни програми от структурните и Кохезионния фонд на ЕС. Разчита се още на републиканския бюджет (88 млн. лв.) и общинския (53 млн. лв.). Благоевград се надява да привлече от частни инвеститори над 25 млн. лв. Инвестициите са съсредоточени в три основни области – здравеопазване, образование и иновации. Идеята е мястото да се превърне в притегателен център за доболнична помощ и обучение не само за живеещите в Югозападна България, но и за съседните Македония и Гърция. Затова е предвидено изграждането на мега болничен комплекс на стойност повече от 100 млн. лв. Планът се фокусира и върху образователната инфраструктура, като акцент са професионалните гимназии, строителството на общежития за ученици и предприятие, където да трупат опит. Предвижда се реконструкция на главните и второстепенните улици, както и изграждане на нови.
Инвестиции за 565 млн. лв. в централната градска част
Най-големите инвестиции са предвидени в зоната с висока обществена значимост, която обхваща централната градска част, Югозападния университет, Американския университет, кв. „Вароша“, южната част на парк „Бачиново“. Зоната е разположена на близо една трета от територията на града, като в нея попадат общинските и държавните ведомства, обектите на здравеопазването, образованието и културата. Това е причината и планираните инвестиции в нея да са най-много – общо 565 млн. лв. Те са обособени в 9 инвестиционни комплексни програми за развитие на съответната инфраструктура.
Най-голям ресурс е предвиден за здравеопазването и социалните дейности – над 142 млн. лв. Програмата за тях включва изграждането на нов болничен комплекс на мястото на сега съществуващия от павилионен тип, с разгърната застроена площ 31 370 кв. м. Той ще се строи поетапно, а още тази година ще започне изграждането на новия вид спешна медицинска помощ, тъй като Благоевград е един от 12-те центъра в страната, избрани за прилагането на този подход. Според интегрирания план ще има хеликоптерен медицински екип, с който ще се осигурява спешна помощ за закъсали туристи и скиори в Рила и Пирин. Залегнало е още строителство на нова болница с най-малко 500 легла, което заедно с оборудването се оценява на около 71 млн. лв. Предвиден е и ремонт на Центъра за психично здраве за 4,8 млн. лв., както и изграждане на два етапа на нова сграда на Центъра за кожно-венерически болести за 12,8 млн. лв. Планират се хоспис (5,7 млн. лв.) и хотел със 75 места (5,4 млн. лв.) за настаняването на близките, които ще придружават лекуващите се. За да се осигурят кадрите за този мегакомплекс, се предвижда възстановяване на Медицинския колеж, като се изгради нова сграда с оборудване за 5,8 млн. лв. Друг стимул за оставане на младите лекари в Благоевград са различните студентски стипендии, които общината ще дава, възползвайки се от възможностите на новата Оперативна програма „Наука и образование“. Предвидена е и финансова подкрепа за младите медици за придобиване на специализация. Изграждането на целия болничен комплекс е с по-далечна перспектива и ще се случва на етапи до 2035 г.
Другата голяма инвестиционна програма за над 100 млн. лв. в тази зона е свързана с транспортната инфраструктура. Заложените мерки целят да се увеличи пропускливостта на уличната мрежа с ремонт на първостепенните улици, както и на обслужващите. Подготвена е група от проекти за северно затваряне на широкия транспортно-комуникационен ринг на централната градска част за 34 млн. лв. Ще има нов транспортен мост над пешеходната алея и р. Банска Бистрица за 10 млн. лв. Булевард „Александър Стамболийски“, от ул. „Димитър Талев“ до парк „Бачиново“, ще бъде основно ремонтиран, като ще се изгради полупокрита автотраншея (22 млн. лв.). Изготвени са проекти за реконструкция на улици за над 14 млн. лв. Сред тях са ул. „Христо Силянов“, бул. „Св. св. Кирил и Методий“, ул. „Братя Миладинови“, ул. „Иван Михайлов“, ул. „Владимир Черноземски“, ул. „Джеймс Баучер“, „Илинден“ и др. Планира се изграждане на нов булевард „Промишлен“ между бул. „Св. Димитър Солунски” и бул. „14-и полк” в бивш терен на Министерството на отбраната с две кръгови кръстовища. Проблемът при този проект е, че ще е необходим значителен финансов ресурс за обезщетяване на собствениците на земи, като исканите от тях суми възлизат на около 11 млн. лв. Трасето, чиято прогнозна стойност е 6 млн. лв., ще свърже живеещите около 23 000 души източно от центъра с основния комуникационен ринг на града. Разработена е и група проекти за реконструкция на обслужващите улици за 35,8 млн. лв.
Заложено е и обновяване на пешеходните зони и площадите в града. Проектът е за ремонт на пл. „Македония“, улиците около него (11 млн. лв.) и пл. „Георги Измирлиев“ (1,5 млн. лв.). Планирано е саниране на сградата на общината, без зала „22 септември“, за 18 млн. лв., както и други общински и държавни сгради за 13 млн. лв.
Предвидени са мерки за образователната инфраструктура, като акцентът е поставен върху професионалното средно образование. Планираните инвестиции са близо 43 млн. лв., като освен в ремонта и обновяването на сградния фонд ще се влагат средства и в информационно-комуникационни технологии и внедряване на електронното образование. Заложен е ремонт на почти всички средни училища – Природо-математическата гимназия (1,2 млн. лв.), езиковата (1 млн. лв.), Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (1,5 млн. лв.), Гимназията по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“ (1 млн. лв.), Професионалната техническа гимназия „Ичко Бойчев“ (5,7 млн. лв.). Освен ремонта на Гимназията по електроника и електротехника „Никола Вапцаров“ за 3,7 млн. лв. е заложно да бъде направено и микропредприятие по електроника за 1,5 млн. лв., като инициативата ще бъде частна. Така учениците ще могат директно да практикуват професията си, а най-добрите да останат и на работа. Заложен е и ремонт и разширение на ученическото общежитие (3,5 млн. лв.). Разчита се, че в тези училища ще се запишат деца не само от съседните общини, но и от Гърция и Македония, които преди това ще изучават български език срещу заплащане.
В предучилищното и основното образование ще бъдат вложени 9,5 млн. лв. По-голямата част от средствата ще отиде за ремонти на детски градини – „Детски свят“, „Мак“, „Вечерница“, „Детелини“, „Алени макове“, „Роса“, които средно ще струват между 400 – 700 хил. лв. Ще бъдат обновени и училищата „Димитър Благоев“ (1,5 млн. лв.) и „Димитър Талев“ (4,5 млн. лв.). Освен външните и вътрешните им ремонти е планирано сградите да бъдат газифицирани, да се открият медицински и дентални кабинети, а дворовете да се благоустроят с изграждането на спортни игрища и площадки.
Програмата за реновиране и обновяване на културната инфраструктура е за близо 35 млн. лв. В нея е заложен проект за ремонт и разширение на библиотеката (11 млн. лв.), театъра (5,8 млн. лв.), читалището „Никола Вапцаров“ (1,5 млн. лв.), реставрация на църквата „Въведение Богодорично“, регионалния исторически музей (5,6 млн. лв.). Планирано е и изграждането на регионален фронт офис за културните и туристическите индустрии (9,4 млн. лв.). Целта е той да служи за популяризирането на Благоевград.
Нови 1400 жилища в социалната зона
Благоустрояване и изграждане на 1400 нови жилища, от които 500 за социално слаби, е заложено в зоната със социален характер. Тя обхваща IV микрорайон и кв. „Освобождение“, което е малко над 5% от територията на града. За площта има действащ подробен устройствен план с отреждане на жилищно застрояване. За това са предвидени мерки за изграждане на нова улична мрежа заедно с прилежащата й инфраструктура – енергоспестяващо осветление и озеленяване, както и разкриване на нова линия на градския транспорт. Ще бъдат ремонтирани и улиците в зоната „Дойран“, „Шар планина“, „Вардар“ и „Ветрен“, като цялата инвестиционна програма за благоустрояването на квартала е за над 25 млн. лв.
Планирано е и строителство на нова детска градина за две групи и една предучилищна за 1,3 млн. лв. Ще се изграждат общежития за 3 млн. лв. за ученици и студенти от Македония и Сърбия. Предвижда се строителство на офис сграда – общинска собственост, за нуждите на КАБ, САБ и КИИП, която ще се отдава под наем за 28,5 млн. лв. Инвестиционните мерки в зоната със социален характер са за над 66 млн. лв.
Иновационен център в икономическата зона
Изграждането на иновационен център е акцентът в икономическата част на града. Тя обхваща военното поделение и зона „Изток“, като планираните инвестиции са над 56 млн. лв. Тук са концентрирани водещите предприятия, които произвеждат близо 1/4 от брутния вътрешен продукт на града. Това са „Месокомбинат Благоевград” АД, „Мебелна фабрика“, Д. В. Д., ЗПП АД (Завод за печатни платки), „Пиринско пиво” АД, „Хляб и хлебна промишленост”, „Млечна промишленост – Благоевград“ АД, отскоро разширено с активите на „Пик“ АД.
Бъдещият иновационен център ще е разположен в южната част на военното поделение, като е разделен на три. Той е планиран така, че безпрепятствено да се асоциира към Мрежата от иновационни центрове на ЕС. Ще има сгради (отдавани под наем) и терен – общинска собственост, на обща стойност 16,4 млн. лв.
Планира се изграждане на индустриална изложбена площ (на закрито и открито) с хотел и общинска изложбена полифункционална зала с възможност за строителство на 3 изложбени зали по практиката на Експо. Предвижда се и отделяне на терен (14,5 дка) за строителство на иновационни предприятия с ПЧП (предимно чисто производство) с договори тип „джойнтвенчър”. Общата площ на терена е 34 дка, а стойността – 17,7 млн. лв. Ще бъде изграден кампус – образователен и изследователски и с други обслужващи функции, върху площ 16 дка за 11,8 млн. лв.
Предвиждат се и пречиствателни съоръжения за отпадни води за фирмите в промишлената зона „Изток II”, както и саниране, ремонти и дооборудване (след проявен инвеститорски интерес) на производствените им бази.
Първата част (А) ще бъде иновационен и промишлен комплекс с научноприложен център за производство на хайтек оборудване и ИТ технологии. Втората част (Б) – кампус с образователен, изследователски и с други обслужващи функции комплекс – нови сгради за аудитории, кабинети, лаборатории, заведения за хранене, почивка и спорт, занималня за деца. Част В – индустриална изложбена площ (на закрито и открито) с хотел за конгресен (делови) туризъм и хеликоптерна площадка.