Подобряване на работа по оперативните програми, предприемане на мерки за малките и средните предприятия, включително финализиране на Стратегията за интелигентна специализация и фокус върху гъвкави форми за финансиране при усвояване на европейските програми, установяване напредъка на изпълнение на големите инфраструктурни проекти и своевременно финализиране по тях. Това са основните задачи на служебното правителство, обобщени в прессъобщение, изпратено от Министерския съвет ден след встъпването в длъжност на кабинета. Приоритетите са разделени в шест групи – организиране и провеждане на изборите за 43-то народно събрание, икономически мерки, социална и здравна закрила, образование, култура и спорт, върховенство на закона, вътрешен ред, сигурност и отбрана, европейски диалог и управление на средствата от ЕС и прозрачно управление и взаимодействие с гражданското общество.
Задачите в сектор „Икономика“ включват изготвяне на анализ на изпълнението на бюджета за 2014 г. към 31 юли и на факторите, определящи неизпълнението на приходната част. Ще се работи и по законопроект за неговата актуализация. Предвижда се да стартира процедура за присъединяване на България към Единния банков надзорен механизъм на ЕС. Министърът на финансите ще отправи искане за провеждане на регулярна оценка на българския финансов сектор от Международния валутен фонд (МВФ) и редовен преглед на българската икономика, съгласно ангажимента на страната ни по член IV от Договора за МВФ. Планира се и създаване на междуинституционална работна група с цел ускоряване на реформата във ВиК сектора като условие за предоставяне на европейско финансиране за програмния период 2014 – 2020 г.
Целите на служебния кабинет по отношение на европейските фондове са свързани с финализиране на диалога и сключване на Партньорското споразумение с Европейската комисия за периода 2014 – 2020 г., възстановяване на спрените плащания по ОП „Околна среда“ и ОП „Регионално развитие“, както и стартиране на подготовката на проекти по Инструмента за свързаност на Европа.
Преди първото си заседание в Гранитната зала на Министерския съвет служебното правителство прие властта от предходното с официална церемония. „Основната ни задача е организирането и произвеждането на свободни и честни парламентарни избори и те да произведат резултати, които не се оспорват от никого и се приемат от всички. Необходимо е възстановяване на доверието на гражданското общество в политическите институции. Служебното правителство ще направи всичко възможно изборите да бъдат произведени с активното участие на гражданското общество”, обобщи служебният премиер проф. Георги Близнашки по време на церемонията. Той подчерта, че ясно си дава сметка за ограничеността на мандата и правомощията на служебното правителство. „Не сме търсили извънредни правомощия. През последната година българското общество преживя драматични сътресения. Независимо от всичко, това е за добро, защото парламентарната демокрация има своята здрава логика и трябва да се придържаме към нейните ценности и принципи”, добави той. Приоритетите, които посочи, са стабилизирането на обществените системи, възстановяването на доверието с партньорите в рамките на ЕС и на НАТО и започването на реформи. Близнашки беше категоричен, че няма да се прибягва до чистки или прояви на реваншизъм.
Преди предаването на властта Пламен Орешарски направи кратък отчет, като посочи, че фискалните резерви са над 8,5 млрд. лв. „Направихме голяма стъпка към възстановяване статута на държавата като платец. Част от тези разходи формират дефицит”, допълни той. По думите му досегашното правителство не е задържало значими плащания, за да покаже по-добра фискална политика, и именно това формира недостига.
Ден по-рано – във вторник, президентът Росен Плевнелиев представи на „Дондуков“ 2 служебния кабинет. Държавният глава посочи, че сред основните задачи на правителството ще е да търси възможност за разплащане със строителите. „Ще бъде изготвен пълен анализ на изпълнението на бюджета за 2014 г. към 31 юли и прогноза за края на годината. Ще оповестим истината за финансите в държавата, за дефицита, за фискалния резерв, за дълга, за несъбраните приходи, за раздутите разходи, за неплатените сметки към строители, общини, болници и други, за финансово необезпечените обществени поръчки и договори. Ще работим за размразяване на двете спрени оперативни програми – „Околна среда“ и „Регионално развитие“. За това обаче трябват време и пари за финансови корекции, за разплащане и ускоряване на строителството“, заяви държавният глава.
Според него служебният кабинет ще наследи неразплатени огромни суми и демотивирани изпълнители, общини и други бенефициенти в разгара на строителния сезон. По думите му сега е необходимо да се направи последен решителен опит за реализиране на европейските средства у нас.
Росен Плевнелиев започна представянето на четвъртото поред служебно правителство с критики към настоящата политическа обстановка. „Партиите в рамките на 42-ото народно събрание не успяха да формират устойчиво мнозинство, което да подкрепи работещо правителство, и възложените от мен мандати не бяха реализирани. Във време на изострена криза на доверието президентската институция изигра своята роля в търсене на диалога и национално отговорните решения. Проведени бяха редица консултации във всички възможни формати, с което показах ясно своя стремеж да работя за обединение около важните за страната въпроси, за надпартиен подход и последователна политика“, коментира той.
Държавният глава отново изтъкна, че е било нужно да се позволи на служебния кабинет „Близнашки“ да сключва договори за външни заеми, както преди години е била дадена такава опция на служебното правителство на Стефан Софиянски.
Към Министерския съвет ще заработи отново Граждански борд за свободни и честни избори, който ще осигури обществено наблюдение на процеса. В заключителните си думи Росен Плевнелиев сподели, че застава зад строителството на „Южен поток“, но по европейски правила.
След изказването си той обяви състава на служебния кабинет. Министър-председателят проф. Георги Близнашки ще има четирима заместници. Това са ЕкатеринаЗахариева – вицепремиер по икономическите политики, проф. Йордан Христосков – вицепремиер по социална политика, Христо Иванов – вицепремиер по правосъдие, вътрешен ред и сигурност, и Илияна Цанова – вицепремиер по управление на средствата от ЕС.
Васил Щонов оглави Министерството на икономиката и енергетиката, д-р Мирослав Ненков – на здравеопазването, Йордан Бакалов е министър на вътрешните работи, а Румен Порожанов – на финансите. Другите членове на служебния кабинет са Николина Ангелкова – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, доц. Румяна Коларова – министър на образованието и науката, Велизар Шаламанов – министър на отбраната, Даниел Митов – министър на външните работи, доц. Мартин Иванов – министър на културата, Евгения Раданова – министър на младежта и спорта, Васил Грудев – министър на земеделието и храните, и Светлана Жекова – министър на околната среда и водите.
„Властта се връща при своя суверен“, обяви от своя страна служебният премиер проф. Близнашки.
Предлагат Кристалина Георгиева за дипломат №1 на ЕС
Служебният кабинет предлага Кристалина Георгиева за върховен представител по въпросите на външната политика на ЕС. Това съобщи служебният премиер Георги Близнашки след първото заседание на правителството, което се проведе няколко часа след встъпването му в длъжност в сряда. Според него, ако настоящият еврокомисар заеме поста на дипломат №1 в ЕС, това ще бъде огромен успех за България. „Играем за победа, ако не успеем, тогава ще мислим за други варианти“, посочи той. По думите му страната ни има силен кандидат и твърде съществени шансове за успех. „Както и да се развият събитията, заставаме зад тази кандидатура. Ще направим национално усилие нашият досегашен комисар да получи по-висок пост“, коментира Близнашки.
Новите министри
Екатерина Захариева, служебен вицепремиер по икономическа политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране: Ще търсим резерви за разплащане
с фирмите
„Ще работим активно за възстановяване на плащанията по оперативните програми. Приоритет за нас е състоянието на бюджета, тъй като трябва да намерим средства за бенефициентите, чиито проекти са спрени.” Това заяви вицепремиерът по икономическа политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в служебното правителство Екатерина Захариева по време на встъпването си в длъжност. С букет цветя и подарък ножица Десислава Терзиева предаде поста си. За да поздрави своя наследник, бе дошъл и арх. Иван Данов – министър на инвестиционното проектиране в кабинета „Орешарски“.
Захариева подчерта, че за последната година и половина постоянните протести и честата смяна на правителствата са попречили на нормалната работа на администрацията, а оттам – и на бизнеса. Тя допълни, че служебният кабинет ще трябва да търси резерви в бюджета за разплащане с фирмите, за да не се стига до спиране на строителния сезон. „Ние ще направим проверка, дали е възможно да прехвърлим финансов ресурс от различни пера на бюджета, като напр. от Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“. Забавянето в разплащането със строителите и общините е голямо“, допълни Захариева.
„Заради блокираните средства по двете оперативни програми – „Околна среда 2007– 2013“ и „Регионално развитие 2007 – 2013“, държавата и общините дължат на бранша вече над 1 млрд. лв. От Камарата на строителите в България препоръчаха на фирмите, които осъществяват проекти, финансирани с европейски пари, да спрат работа заради системното неплащане. Организацията предупреди и за опасност от масови фалити на компании, на доставчици на материали и загуба на работни места, тъй като те вече не разполагат със свободни пари, за да продължат да работят, без да им се плаща. Моята основна задача е да намеря решение на кризата“, подчерта Ектатерина Захариева.
Сред другите й приоритети са преговорите с Европейската комисия по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020“ и договаряне броя на допустимите градове в нея. Тя благодари на Десислава Терзиева, че е оптимист и все още има надежда за запазването на 67 града като бенефициенти по ОПРР. „Ще бъде трудно за нас да го направим предвид факта, че ги няма в Споразумението за партньорство, но ще продължим да ги отстояваме“, каза Захариева. Тя подчерта, че приоритет ще бъде и Оперативна програма „Транспорт“, чийто бенефициент е Агенция „Пътна инфраструктура“. По информация на служебния министър има забавяне в някои проекти, но тя ще направи всичко възможно да се навакса изоставането.
Активна ще бъде и дейността й в областта на жилищната политика, енергийната ефективност, околната среда и ускоряване издаването на разрешения за строеж за големите обекти. Според нея най-важното е работата на администрацията да не спира.
„Надявам се, че ще продължи изпълнението на повечето от започнатите политики, в които вече постигнахме добри резултати“, каза от своя страна вече бившият министър на регионалното развитие Десислава Терзиева.
Думата взе и бившият министър на инвестиционното проектиране Иван Данов, който изтъкна като свое постижение стартиралия процес по подготовка на общите устройствени планове на общините, които е необходимо да са готови до 2016 г., и отпуснатите средства за благоустрояване на малките населени места.
Светлана Жекова, служебен министър на околната среда и водите: Основен приоритет е освобождаването на средствата по ОПОС
„Чувствам се като у дома си в министерството, в което работя от 15 години. Ще се гордея и ще бъда щастлива да работя с екип от изключителни професионалисти, голяма част от които познавам добре. Радвам се, че поемам този пост, за мен е чест и удоволствие. Основен приоритет ще бъдат следващите стъпки, които трябва да бъдат направени за освобождаване на средствата по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013“. Това заяви при встъпването си в длъжност служебният министър на околната среда и водите Светлана Жекова. „Много добра работа е свършена на експертно ниво във ведомството, за да бъдат възстановени средствата“, обърна се към предшественика си Станислав Анастасов тя. По думите й предстоят нови преговори с Европейската комисия. „Твърдо вярвам, че това скоро ще се случи. Не трябва да подценяваме работата, която все още ни предстои. Освен това ще продължим стъпките, които вече започнаха с първия транш от Министерството на финансите за продължаване на строителните дейности в общините. Строежите не трябва да спират“, подчерта служебният министър.
„Разбира се, това няма да е лесно с ограничения бюджет и правомощията, които имаме. Но ще направим всичко възможно, за да има нови плащанията към общините“, допълни Жекова.
Николина Ангелкова, служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията: Задачата ми е реализацията на обектите по ОПТ
„Основен акцент в моята работа ще бъде Оперативна програма „Транспорт 2007 – 2013” (ОПТ). Ще се фокусирам върху установяване на напредъка по проектите, оценка на високорисковите обекти и предприемането на мерки за минимизиране на загубата на средства. Изключително много ще разчитам на целия екип във ведомството, за да можем да продължим всички стартирали обекти.” Това заяви новоназначеният служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова на церемонията по приемане на управлението от досегашния министър Данаил Папазов.
Николина Ангелкова посочи, че Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020” (ОПТТИ) също ще е важен приоритет за нея. „От съществено значение е да финализираме програмата и да я доведем до одобряване, за да започнат обектите в срок. Друга важна задача ще е подготовката и подаването на проекти по Механизма за свързване на Европа, по който предстои да се обяви първата покана за набиране на предложения”, допълни тя.
Служебният министър на транспорта обеща да прегледа и състоянието на всички търговски дружества и предприятия в системата на ведомството. След което ще се заеме с мерки за подобряване на тяхното финансово и икономическо състояние. Финалните думи на Николина Ангелкова бяха, че целите, които си поставя, са амбициозни и ще разчита на администрацията за реализиране на приоритетите.
По време на събитието Данаил Папазов благодари на целия екип на министерството и пожела успех на своя приемник. „През последната година работихме усърдно. За съжаление не успяхме да изпълним всички задачи, които си бяхме поставили, но по по-голямата част имаме сериозен напредък. Запознах министър Николина Ангелкова със сегашното състояние на сектора. Надявам се, че всички добри инициативи ще бъдат продължени, за да има приемственост”, каза Папазов.
Васил Грудев, служебен министър на земеделието и храните: Ще направя пълен анализ в сектор „Земеделие”
Европейската интеграция на сектора и усвояването на еврофондовете, както и преговорите по новата Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014 – 2020 г. ще са приоритетите в работата на новия министър на земеделието Васил Грудев. Това съобщи той пред медиите веднага след като прие поста от досегашния – проф. Димитър Греков.
В следващите две седмици обаче той ще направи „пълен анализ за ситуацията в сектор „Земеделие“. „Ние трябва да знаем къде се намираме и какво е финансовото състояние“, каза Грудев.
Той съобщи, че целият политически кабинет на министерството, вкл. зам.-министрите, е освободен. Грудев посочи като сериозен проблем, че от около година Разплащателната агенция е без сертифициращ орган.
От своя страна Димитър Греков припомни, че новият министър е с опит в сектора, и му препоръча да има приемственост по отношение на направеното досега, както и да работи съвместно с браншовите организации.
Румен Порожанов, служебен министър на финансите: Ще извършим одит на ведомствата
Актуализацията на бюджет 2014, размразяването на спрените европейските програми и извършването на плащания към бенефициентите са приоритетите, които служебният финансов министър Румен Порожанов изтъкна при приемането на поста от Петър Чобанов. Освен това ще бъде извършен одит на ведомствата с цел анализ на разходите, които са заложени, за да не се увеличава допълнително бюджетният дефицит.
„Ще направим одит на министерствата относно разходите, които са извършени, на поетите ангажименти в дългосрочен план, както и на разходите, които не се виждат на касова и на начислена основа“, каза служебният финансов министър.
Едно от предизвикателствата ще бъде неизпълнението на приходната част спрямо заложеното. Порожанов каза, че към шестмесечието то варира между 650 и 850 млн. лв. Друг проблем, който екипът на Порожанов си поставя за цел да разреши, е да размрази двете спрени европрограми – ОП „Околна среда 2007 – 2013“ и ОП „Регионално развитие 2007 – 2013“. Според служебния министър плащанията към бенефициентите могат да бъдат за сметка на допълнителен дефицит. „Ние сме крехка икономика и компенсирането на средствата от ЕС може да бъде огромен проблем”, коментира Порожанов.
„612 млн. лв. повече са изплатени по европейски програми към шестмесечието и затова дефицитът е 995,6 млн. лв.“, отчете предшественикът му Петър Чобанов. „Втората половина на годината ще бъде по-добра по отношение на приходите. НАП ще изпълни целта си до края на годината, докато в Агенция „Митници“ има изоставане“, разкри той. Според него настоящото ръководство на ведомството ще бъде поставено пред изпитание за оптимизирането на разходите.
Чобанов отново увери, че оставя държавата, а и МФ в добро състояние, като не пропусна да коментира и темата за Корпоративна търговска банка.
„Основната отговорност е на БНБ. Тя трябва да се произнесе за действителното финансово състояние на банката и за капиталовия недостиг, на чиято база ще се вземат законовите решения“, заяви Чобанов.
Васил Щонов, служебен министър на икономиката и енергетиката: Акцент в дейността ми ще са енергийните проекти
„Въпреки че мандатът на служебното правителство е кратък, ние можем да поставим основите за стабилизиране на страната.“ Това каза служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов при встъпването си в длъжност. Той очерта три основни акцента в предстоящата си работа. Първо ще се запознае с реалното състояние на икономиката и енергетиката, както и с големите енергийни проекти, като газопровода „Южен поток“ и изграждането на VII блок на АЕЦ „Козлодуй“.
„Идеята за създаването на енергиен борд е той да представлява съвет, в който да се включат всички участници на пазара“, обясни министър Щонов. По думите му в него ще бъдат и експерти от Европейската комисия, Европейската банка за възстановяване и развитие и Световната банка, което ще спомогне за широк публичен дебат. Министър Васил Щонов бе категоричен, че всички решения ще се взимат в условията на пълна прозрачност.
Той обърна внимание още, че акцент ще бъде поставен и върху развитието на малкия и средния бизнес в България. Според него причините за спирането на процедура по Оперативна програма „Конкурентоспособност“ трябва да се изяснят.
Румен Порожанов, служебен министър на финансите:Ще извършим одит на ведомствата
Актуализацията на бюджет 2014, размразяването на спрените европейските програми и извършването на плащания към бенефициентите са приоритетите, които служебният финансов министър Румен Порожанов изтъкна при приемането на поста от Петър Чобанов. Освен това ще бъде извършен одит на ведомствата с цел анализ на разходите, които са заложени, за да не се увеличава допълнително бюджетният дефицит.
„Ще направим одит на министерствата относно разходите, които са извършени, на поетите ангажименти в дългосрочен план, както и на разходите, които не се виждат на касова и на начислена основа“, каза служебният финансов министър.
Едно от предизвикателствата ще бъде неизпълнението на приходната част спрямо заложеното. Порожанов каза, че към шестмесечието то варира между 650 и 850 млн. лв. Друг проблем, който екипът на Порожанов си поставя за цел да разреши, е да размрази двете спрени европрограми – ОП „Околна среда 2007 – 2013“ и ОП „Регионално развитие 2007 – 2013“. Според служебния министър плащанията към бенефициентите могат да бъдат за сметка на допълнителен дефицит. „Ние сме крехка икономика и компенсирането на средствата от ЕС може да бъде огромен проблем”, коментира Порожанов.
„612 млн. лв. повече са изплатени по европейски програми към шестмесечието и затова дефицитът е 995,6 млн. лв.“, отчете предшественикът му Петър Чобанов. „Втората половина на годината ще бъде по-добра по отношение на приходите. НАП ще изпълни целта си до края на годината, докато в Агенция „Митници“ има изоставане“, разкри той. Според него настоящото ръководство на ведомството ще бъде поставено пред изпитание за оптимизирането на разходите.
Чобанов отново увери, че оставя държавата, а и МФ в добро състояние, като не пропусна да коментира и темата за Корпоративна търговска банка.
„Основната отговорност е на БНБ. Тя трябва да се произнесе за действителното финансово състояние на банката и за капиталовия недостиг, на чиято база ще се вземат законовите решения“, заяви Чобанов.