Георги Сотиров и
екип на ОП на КСБ –
Пловдив
За два дни Областното представителство на пловдивските строители съчета първа копка на сграда от проекта „Аз мога да строя” със семинар за алтернативната система за професионална квалификация на кадри в строителството. Трудно е с няколко информационни реда да дадем пълна представа за емоционалното въздействие, високата професионална култура, блясъка в очите на младите колеги и неподправеното чувство, че в града под тепетата става нещо различно…
В многофункционалния офис на пловдивските строители бяха дошли представителите на ученическата фирма от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков”. На тях им предстоеше най-важната копка в досегашното им развитие – тази на павилион в двора на училището. Но първо се проведе дискусия по проекта и по принципите на алтернативната система за професионална квалификация на кадри в строителството, която е разработена от Пламен Иванов – зам.-председател на Камарата на строителите в България, отговарящ за професионалното обучение и квалификация в сектора. Участваха и експерти от областните представителства в Пазарджик, Ямбол, Сливен, София… Един неподправен дух на приятелство, на неприкрит оптимизъм, че когато нещо го правиш с любов, то става. И възвръща вложеното стократно.
„Добрата предварителна подготовка е гаранция за всяко едно строителство – за неговото качество, за срока на изпълнение и за правилно подбраната технология. До фазата на проектирането ние, вашите наставници, бяхме много толерантни и търпеливи към екипите. Защото най-много проблеми при строителството идват от слабите и непълни проекти. Трудности имаше и при това предложение, поради което решихме, че ще забавим първата копка, но няма да правим компромиси.
И свикнете отсега да не правите компромиси”,
с тези думи Пламен Иванов откри дискусията. Ева Никудинска – зам.-управител на ученическата фирма, го подкрепи: „Фирмата неслучайно се казва „Веритас Марк Пълдин”. Искахме с името й да покажем на обществото какви сме ние. „Веритас” е от гръцки език и означава „истина”. Ние, младото поколение на Пловдив, търсим истината във всяко начинание и за нас тя е на първо място. Със старото име – Пълдин, пък показваме уважението си към строителите, тези, които изградиха града под тепетата. Истината – това е нашият стремеж към развитието ни в бъдеще и нашето търсене. Тя дава свобода на хората и ние искаме да стане приоритет за всички”, добави Никулдинска.
Младите колеги са убедени, че първото основно изискване към тях е овладяването на добрите практики, които браншът на всяка цена ще трябва да им предаде като знание. Предизвикателствата в живота са дадени за това, за да се преодоляват. „Вашият екип нямаше реална конкуренция, защото пловдивската гимназия е първата, която наистина ще строи. Част от нещата, които заедно откривахме по пътя, ще ви бъдат от голяма помощ, когато влезете
в режим на състезание
помежду си след години, когато вече сте в реалния бизнес”, категоричен е Пламен Иванов.
Учениците са убедени, че биха могли много бързо да „притичат” през цялата образователна система и да влязат с дипломите си в практиката. Но дали тапията е достатъчно условие? Тук мненията се разделят, но преобладаващите са за търсене и на други форми на обучение, които са известни от практиката на много страни. ОП на КСБ – Пловдив, е инициирало проучване на чуждестранни системи за професионална квалификация в сектора, което обхваща опита на 14 държави – от Турция през Канада и САЩ, та чак до Нова Зеландия…
„Добре е да казваме нещата навреме и да говорим истината, отколкото да поддържаме някаква илюзия – например, че Камарата иска да построи този павилион. Не, това не е така. Ние павилиони и най-различни сгради строим и ще строим. Ние искаме да ви подкрепим вие да изградите обекта в двора на ПГСАГ. Но имаме определени условия. И те са
да построите сградата по правилния начин”, допълва зам.-председателят на КСБ.
Голямо е предизвикателството да повярваш в една идея и да убедиш хората от бизнеса, които много добре съзнават за какво става дума при строежа. В това са уверени младите хора, които вече са установили първите реални контакти с изявени пловдивски строители. Мануела Банцова – управителката на ученическата фирма, е категорична, че има смисъл браншът да подкрепи материално и с професионален опит инициативата на „Аз мога да строя” за реализацията на павилиона. „Най-голямата проверка на нашите умения е фактът, че ние успяхме да убедим сектора във възможностите си”, обяснява тя.
В подкрепа на строежа на павилиона и на цялата идея, заложена в „Аз мога да строя”, се обяви и инж. Рангел Тошев. Той е завършил специалност „Компютърни системи и технологии” и от 10 години се занимава с внедряването и разработването на софтуерни продукти в областта на строителството. „Работата ми като консултант по проекта „Аз мога да строя” е особено важна. Ние помагаме на учениците с практически методики, защото училището ги изстрелва много бързо нагоре,
където духат бурни
ветрове,
и те могат да прекършат крилата им. Затова съм радостен, че ще бъда полезен на младите колеги с това да разберат как се случват нещата – да го направим заедно, да го проследим и построим. И нека запомнят, че всичко трябва да се прави от сърце и докрай”, допълва инж. Тошев. С него се съгласява и Пепа Енчева от Клуба на пловдивските строители ветерани. Тя е консултант на момичетата и момчетата от професионалното училище. „Радва ме истинският неподправен ентусиазъм на младите колеги. Предстоящото изграждане на павилиона ще бъде онази школа за тях, която ще отвори вратите пред професионалното им израстване”, убедена е Енчева.
Всичко това се случи в многофункционалния офис на ОП на пловдивските строители. Последваха свободни дискусии и кафе пауза, в която разговаряхме с инж. Христина Любенова – зам.-директор на СПГСАГ „Хр. Ботев”. Тя сподели, че интересът към
„Аз мога да строя” специално при последния випуск е бил огромен. Според нея предстоящото изграждане за първи път от съществуването на инициативата е апотеозът на труда на учениците от професионалните гимназии.
После по най-бърз начин участващите в дискусията и гостите от областните представителства бяха превозени до мястото на събитието – двора на пловдивската професионална гимназия. Изненадата на нашия екип беше огромна. Освен двайсетината души от ОП, в очакване на тържеството за първата копка на павилион по проекта наоколо нямаше къде пиле да прехвръкне. Сякаш цялото училище беше дошло на първата копка, а пред оградата на двора и по балконите на околните жилища се бяха събрали безкрайно много любопитни възрастни…
Наистина сериозна организация и солиден интерес. Боботещите двигатели на един багер сякаш усилваха напрежението от предстоящото събитие. И то не закъсня…
„Благодаря на няколкото випуска от училището, които през годините подкрепяха идеята, която даде практическа насоченост и възможност в професионалните гимназии по строителството да се случват добри дела”, заяви от импровизираната трибуна Пламен Иванов.
Заместник-председателят на КСБ потвърди, че този първи павилион на „Аз мога да строя” ще бъде изцяло управляван от младите колеги и те ще предават ключа от него от випуск на випуск. Това ще бъде зона, забранена за хора, които не приемат идеите на инициативата. Чрез него освен професионално израстване,
младите хора ще отстояват и гражданската си позиция.
Добре е да се знае, че освен като най-голямото нагледно помагало, което всички следващи випуски на пловдивската гимназия ще ползват по предназначение, строежът ще изиграе и много сериозна роля за създаването на онзи необходим контакт между действащия строителен бизнес и бъдещите млади специалисти. „В процеса на изграждане ние ангажирахме само най-добрите фирми и тези, които имат най-добро отношение към младите колеги. Тук, на тази строителна площадка, съвместно ще се опитаме да покажем най-привлекателните аспекти на професията. Не се страхувайте да имате дръзки и смели идеи в бъдещето си на строители на модерна България“, обясни зам.-председателят на КСБ. „Като отчита недостига и липсата на квалифицирани кадри за строителството, Камарата си поставя задачата чрез сътрудничество с държавните органи и обществени организации да поеме активна роля за засилване на ефективността на професионалната подготовка на специалисти“, добави той.
„С ОП на КСБ – Пловдив, и лично с Пламен Иванов доста често сме коментирали този проект. В течение съм на всичките му фази“, каза арх. Илко Николов – председател на общинския съвет на Пловдив. „Надявам се подобни строежи да бъдат реализирани и от други професионални училища в страната, които са участвали и участват в инициативата. Това, което става тук, в двора на гимназията, е блестящ пример на творческо сътрудничество между учениците и техните преподаватели, от една страна, и пловдивските строители и архитекти, от друга. Със сигурност младите хора правят първата
зряла стъпка по пътя на избраната от тях професия”,
акцентира арх. Николов.
Разбира се, професионалното израстване е трудно, то изисква отдаденост, споделят учениците в една от паузите. Те разглеждат този първи обект не като финал на добрите намерения и помощ от страна на Областното представителство, а като една необходима стъпка в цялостната реализация на идеите за сътрудничество между училището и бранша и се надяват новите градежи съвсем скоро да станат и в другите градове в цялата страна, където има професионални гимназии.
Това потвърждава и Мариана Спасова – директор на ПГСАГ „Арх. Камен Петков” – Пловдив, която развълнувано сподели, че за изминалите 51 години от съществуването на пловдивското училище може да назове много имена на нейни ученици, които сега са инженери, архитекти и техници и са свързали живота си със сектора. „Пловдивската гимназия стана училище за професионално подготвени, с широка обща култура личности, гордост за града и за страната ни. Радостна съм, че випуск 2015 ще може да осъществи идеите ни през годините на израстването на проекта „Аз мога да строя”.
Тя разби бутилка шампанско в кофата на багера.
Стартът е даден…
На дневен ред: Алтернативна система за професионална квалификация на кадри в сектора
„Възможна ли е тя? Да, но е и жизнено важна за отрасъла“, твърди зам.-председателят на КСБ Пламен Иванов. Целта на всеки мениджър или собственик на фирма е тя да бъде конкурентоспособна и ефективна. Това може да стане с мотивирани и удовлетворени от своята работа професионалисти. Според него има три начина за създаване на квалифицирани кадри:
– браншът приема новопостъпващите от системата за професионално образование и продължава обучението им;
– създава се алтернативна система за обучение и квалификация;
– комбинация между двете.
От експертите добре се разбира, че професионалното обучение е процес на учене през целия живот за обогатяване на знанията и уменията на работната сила в ролята и на основен актив за конкурентоспособността на съответната фирма. Досега строителният бранш е пасивен потребител на всичко онова, което предлагат професионалните гимназии и другите системи. В повечето случаи тяхната подготовка не отговаря на изискванията на бранша. „Неотложната нужда от специалисти, различни от тези, които предлага сегашната система, налага КСБ да стане активен участник в създаването на качествени кадри“, категоричен е Иванов. Затова на дневен ред е изграждането на институт, 100% собственост на КСБ, с основни функции:
– създаване на алтернативни политики и модели за професионално обучение и квалификация, които да отговарят на нуждите на бизнеса. Институтът няма за цел да замени официалната система за професионално образование;
– признаване на знанията и уменията от постоянна комисия експерти на строителния бранш.
Пламен Иванов, зам.-председател на КСБ:Павилионът е нагледно помагало за младите колеги
Освободете се от страха. Какво различно може да стане, ако след завършване на професионалната гимназия вие работите една-две години и после продължите в определена степен вашето образование? Ако проверите реално в живота дали онова, което сте избрали, е интересно и отговаря на очакванията ви. И после продължите във висше учебно заведение. Вярвайте, в това няма да има нищо фатално за вас.
Важното е във всеки един етап от живота да се чувствате убедени и сигурни в това, което знаете, можете и работите. Разбира се, вие вече сте придобили някакви знания, но ги проверете. Те може да не са истински, вече да не отговарят на променящата се строителна практика, на новите технологии.
Самият павилион, който ще строите, е с идеята да стане най-голямото нагледно помагало, което ще имате. Това ще бъде проверка за всички. За нас като възложители и за вашите преподаватели. Дали това, което са ви преподавали като теория, съвпада с изискванията на строителната практика? И дали теорията не е прекалено относителна. Това е проверка и за самите вас.
Инж. арх. Петя Майданова, експерт в КСБ: Нестандартно мислене
Искаме да издигнем проекта „Аз мога да строя” на ново, по-високо равнище, да предизвикаме и студентите към участие, да вкараме елементи на устойчива архитектура, които в световен мащаб в момента са изключително актуални. Искаме да създадем една студентска организация, в която те да се подкрепят взаимно, да се развиват заедно. Ще работим така, че да привлечем учениците, които някога са участвали в този проект и сега са студенти, да имат водеща роля, да подпомагат колегите, които тепърва прохождат в проекта. Искаме да направим така, че младите колеги реално да разширят обхвата на знанията си и като сложност и всеки от тях да намери своето място в тази стълбичка на строителния процес, защото той е не само проектиране, той е и менажиране, и финансиране… Трите ВУЗ-а, с които ще водим преговори за участие, са УАСГ, ВСУ „Любен Каравелов” и Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“.