Свилена Гражданска
Емил Христов
„Инвестиции ще дойдат, когато ние демонстрираме пред света, че сме стабилна държава“, коментира пред журналисти премиерът Бойко Борисов след проведена среща със заместник-председателя на Европейската комисия по бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева. Двамата обсъдиха представения от ЕК план за инвестиции, чиято цел е възстановяването на растежа в Европа и създаването на работни места и възможностите на България да се възползва от него.
Заместник-председателят на Комисията съобщи за взетото решение за одобряване на първата от новите програми на България – „Развитие на човешките ресурси”. „Това са 1 милиард евро, предимно за откриване на нови работни места в България. Надявам се така ще продължим в следващите дни и месеци“, заяви Георгиева. Тя допълни, че от позицията си на човек, който отговаря за бюджета на ЕС, съзнава колко е важно еврофондовете да се усвояват добре. „Няма как да водя преговори по бюджета за бъдещето, ако ние не реализираме проектите, за които имаме вече предоставени средства. За България това са 4,5 млрд. евро от предишния период и знаем, че имаме 16 млрд. евро за следващия период. Изключително важно е за страни като нашата, които имат огромна нужда от този ресурс, да работят с ЕК така, че това да доведе до резултати за нашата икономика и за нашите хора“, категорична бе Георгиева.
Тя подчерта, че е важно всички страни и особено държави като България, които имат огромна нужда от такъв инвестиционен ресурс, бързо да оценят възможностите за участие в плана „Юнкер”.
Вицепрезидентът на ЕК проведе среща и с президента Росен Плевнелиев. С него дискутираха възможността за финансиране от плана „Юнкер” на проекти в областта на енергийната ефективност и диверсификацията, транспортната инфраструктура – трети и четвърти мост на река Дунав между България и Румъния, скоростния път Русе – Свиленград, както и цифровата икономика. „Това са сектори, в които публичните средства могат да отключат още повече частни инвестиции“, подчерта президентът.
„Инвестиционният план за Европа е шанс преди всичко за страни като България“, каза вицепрезидентът на Европейската комисия Кристалина Георгиева. По думите й Фондът за стратегически инвестиции ще даде гаранции на вложителите, които се притесняват от високия риск да бъдат реализирани забавени проекти, които обаче имат потенциал.
Кристалина Георгиева заедно с кмета на Столичната община Йорданка Фандъкова и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски инспектира изпълнението на линията на метрото от бул. „Цариградско шосе” до летище София. Участъкът представлява първият от двата лота на етап III на проекта за разширение на метрото. Изпълнител е обединение „Метро Сифер“. Кристалина Георгиева посочи, че този участък е свидетелство за това, как е възможно да се спасят пари, които са били почти загубени за България. Припомняме, че от други забавени проекти към този участък по ОП „Транспорт“ бяха прехвърлени 95 млн. лв. „Възхитена съм от успеха, който е постигнат за толкова кратко време при изграждането на трасето”, каза Георгиева. По думите й строителството помага за конкурентоспособността на българските фирми. Тя припомни, че когато е започнало изграждането на метрото, е имало две родни компании, способни да кандидатстват за такъв тип обект, а сега вече са 10. Кристалина Георгиева добави, че едно от българските дружества, което участва в изграждането на подземната железница, вече е европейски лидер в строителството на тунели.
Ивайло Московски – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, допълни, че в Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020” за метрото са предвидени над 350 млн. евро. „Надявам се в най-скоро време програмата да бъде одобрена и в Брюксел”, каза той и добави, че еврокомисарят Кристалина Георгиева също оказва съдействие това да се случи.
Жан-Клод Юнкер, председател на ЕК: „Южен поток” може да бъде построен
„България е велика нация и зад нея стои цяла Европа. ЕК няма да приеме шантажи по енергийните въпроси“. Това коментира председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер по повод отказа на Русия от изграждането на газопровода „Южен поток“ по време на съвместна пресконференция в Брюксел със своя заместник Кристалина Георгиева и премиера Бойко Борисов, който е на работно посещение в Белгия.
Юнкер заяви, че съоръжението може да бъде построено. „Трябва да направим това, което е най-добро за България, и по този начин – най-добро за Европа. Макар и неразрешен, въпросът не е непреодолим. В момента всичко зависи от Русия“, допълни той.
Председателят на ЕК подчерта, че от Брюксел ще работят в близко сътрудничество със страната ни по инвестиционния план за 315 млрд. евро, който той представи миналата седмица. По думите му изграждането на енергийни връзки ще бъдат сред основните подкрепяни дейности в рамките на новия фонд.
Вицепрезидентът на ЕК Кристалина Георгиева каза, че лично се е запознала с напредъка ни в изпълнението на европейските програми и желанието на управляващите да бъдат усвоени средствата, полагащи се на страната. „През новия програмен период България може да кандидатства за изпълнението на проекти на стойност над 32 млрд. лв. и за да се случи това, работата по усвояването им трябва да започне веднага“, допълни Георгиева.
От своя страна премиерът Бойко Борисов коментира, че срещата между Юнкер и него е била планирана преди изявлението на руския президент Владимир Путин. „България беше посочена като проблем или страна от проекта „Южен поток“, което аз считам, че е несправедливо, защото Европейската комисия преговаря от името на държавите по трасето на газопровода”, допълни той, като уточни, че подготвителните дейности по издаване на разрешителни не са спрени.
„Ние сме за строителството на „Южен поток“, спазвайки европейските правила. На 9 декември в Брюксел ще се решава точно как да се изпълнят те“, съобщи Борисов.
Той коментира и влизането ни в Шенген, като подчерта, че страната ни е готова и не трябва Единният механизъм за наблюдение в секторите „Правосъдие” и „Вътрешни работи” да се обвързва с отварянето на зоната за България.