Тема

Международната конференция „По пътя към Визия 0“ събра над 300 експерти от цял свят в София

Вестник „Строител“ бе медиен партньор на форума

София бе домакин на международната конференция за пътна безопасност „По пътя към Визия 0“. Събитието бе организирано от Българска браншова асоциация „Пътна безопасност“ (­ББАПБ) съвместно с Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) и Conference of European Directors of Roads (CEDR), чийто председател за 2025 г. е именно АПИ. Форумът се проведе с подкрепата на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Вестник „Строител“ бе медиен партньор на конференцията. Тя съвпадна с 8-ата Глобална седмица за пътна безопасност на ООН, което й придаде допълнителна тежест и международно значение.

Във форума участваха председателят на УС на ББАПБ д-р ик.н. Николай Иванов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, Николай Нанков, председател на Комисията по регионално развитие, благоустройство и местно самоуправление в Народното събрание, инж. Йордан Вълчев, председател на УС на АПИ, зам.-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов, Малина Крумова, председател на Държавна агенция „Пътна безопасност“, както и над 300 експерти, представители на европейски и международни институции, научната общност, неправителствени организации и бизнеса. Специален гост на форума бе Стив Филипс, ген. секретар на CEDR. От страна на Камарата на строителите в България (КСБ) присъстваха инж. Живко Недев, зам.-председател на УС, и инж. Валентин Зарев, председател на секция „Консултантска дейност, проектиране и строителен надзор“. Инж. Недев връчи поздравителен адрес от името на председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев на д-р Николай Иванов по повод откриването на значимия форум.

Официалният медиен партньор вестник „Строител“ бе представен от Ренета Николова, прокурист и главен редактор.

„Изключително ми е приятно от името на ­ББАПБ да Ви приветствам с добре дошли на международната конференция „По пътя към Визия 0“. За нас е чест да видим толкова авторитетни гости – експерти, държавници, представители на администрацията и научните среди от много страни“, заяви д-р Николай Иванов в откриващата си реч. „Всички сме обединени от една кауза – изграждане и усъвършенстване на транспортна система, в която няма жертви. Пътищата у нас не са в най-доброто състояние, но обществото става все по-ангажирано. Намаляване на жертвите не е достатъчно. Не трябва да има никакви жертви“, каза той.

По думите му форумът има особена стойност, защото в основата на решенията стоят науката и знанието. „Присъствието на всички тук е ясен знак, че въпросът не е дали ще постигнем целта „Визия 0“, а кога – и нека заедно направим този срок възможно най-кратък“, завърши председателят на УС на ББАПБ.

 „За мен е чест да открия една истински значима конференция, посветена на пътната безопасност. Събитието е плод на сътрудничеството между АПИ и CEDR и обединява усилията на европейските пътни администрации“, заяви инж. Йордан Вълчев. „Форумът е място, където се срещат идеи, обменят се добри практики и се раждат иновативни решения. Дискусиите ще доведат до по-добра комуникация между различните заинтересовани страни. Пътната безопасност не е просто секторна политика – тя е международна кауза, изискваща обединени действия. Общата ни отговорност е да намалим черната статистика по пътищата“, изтъкна инж. Вълчев.

В началото на изказването си Стив Филипс сподели, че за него е голяма чест да бъде в България. „Поздравявам АПИ за инициативата този форум да бъде организиран в София. Присъствието на толкова много ръководители на пътни агенции от Европа е изключително важно. Това е чудесна възможност за обмен на опит и синергия между страните в борбата за по-безопасна пътна инфраструктура в международен мащаб“, посочи той.

Министър Иван Иванов коментира състоянието на пътната мрежа. „Поради политически решения, или по-скоро заради липсата им, забавянето в договорите за поддръжка ни поставя в ситуация, в която обемът от пътища в критично състояние изисква бюджет, който не може да бъде осигурен в рамките на една година. Често вниманието се фокусира върху видимите аспекти на проблема – състоянието на пътната инфраструктура, но няма съоръжение, което да преодолее липсата на отговорност у водачите. Въпреки това държавата е длъжна да осигури комфорт и безопасност на движението“, каза министър Иван Иванов и подчерта, че са предприети всички необходими действия за подобряване на състоянието на пътищата.

Николай Нанков припомни, че безопасността на пътя зависи от множество комплексни фактори – инфраструктура, поведение, контрол, технологии. „Предстоят важни промени, които се подготвят в Закона за движение по пътищата и свързаните нормативни документи. В момента разглеждаме предложенията на първо гласуване. Целта е системен подход и по-високо качество в управлението на движението“, посочи той.

Участниците в конференцията бяха единодушни, че подобряването на пътната безопасност не може да бъде постигнато с единични действия. Те коментираха, че са нужни последователни усилия, основани на данни, иновации и синергия между институции, експерти и гражданско общество. Преходът от реактивни мерки към проактивна система за управление на пътната безопасност е възможен единствено чрез дългосрочни стратегии, качествена инфраструктура и отговорност на всеки участник в движението, бе общото мнение.