Общински бюджети 2025 г. : По-големите общини в Северозападна България ще работят за развитието на пътната, ВиК и образователната инфраструктура
В първите месеци на 2025 г. общините работиха в условия на несигурност поради липсата на държавен бюджет. След като в края на март Народното събрание одобри окончателно финансовата рамка на страната за 2025 г., през април местните власти представиха проектите на своите бюджети, за да информират обществеността за инвестиционните си намерения и за приоритетите в дейността си през т.г. В рамките на май общините приеха предложените финансови рамки по места. Традиционно в. „Строител“ прави преглед на бюджетите на общини в цялата страна. В предишни броеве разгледахме тези на Варна, Бургас, Царево, Поморие, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Кърджали, Благоевград, Петрич, Кюстендил и Перник. В този ще се спрем на инвестиционните намерения на някои от по-големите общини в Северозападна България – Плевен, Враца, Видин и Монтана. При местните власти в този регион като приоритети за 2025 г. отново се открояват развитието на пътната, образователната и спортната инфраструктура, на ВиК съоръженията, обновяването на публичните пространства, както и внедряването на мерки за енергийна ефективност в някои обществени сгради.
Плевен
През тази година финансовата рамка на Плевен възлиза на 201 700 000 лв. Приходите от държавни дейности са 143 640 000 лв., а тези от местни дейности – 58 060 000 лв. Съгласно Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. община Плевен ще получи 136 500 000 лв. От тях 127 300 000 лв. представляват субсидии за делегирани от държавата дейности, 4 600 000 лв. са трансфери за местни проекти, включително изравнителна субсидия и за снегопочистване на общински пътища. Освен това са планирани 3 989 000 лв. като целева субсидия за капиталови разходи и 652 600 лв. други целеви трансфери от централния бюджет за ремонт на общински пътища.
Един от основните проблеми, които засегнаха община Плевен през 2024 г., беше свързан с безводието. Предвид това основен акцент в инвестиционната програма на местната администрация е проектирането на водоснабдителна и канализационна мрежа. Заложени са и инвестиционни проучвания за допълнително водоснабдяване от съществуващи кладенци в землището на община Никопол, допълнително водоснабдяване на с. Горталово от местен водоизточник, реконструкция на водопроводна мрежа в с. Опанец, проектирането и строително-монтажните работи на сондажни кладенци в селата Ралево, Ласкар, Николаево, Брестовец, Къшин, Бохот и Тодорово.
Предстои стартът на строителството на обекти по сключени споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за финансиране по Инвестиционната програма за общински проекти през 2024 г., които са на стойност до 50 000 000 лв. Сред тях са изграждането на многофункционална спортна зала, реконструкция на ул. „Дойран“, ремонт на стадион „Плевен“, на ул. „Васил Левски“ и пътя Плевен – Ясен, строителство на кръгово кръстовище на входа от гр. Ловеч и на продължение на ул. „Климент Охридски“, както и обновяване и преустройство на приют за безстопанствени животни.
В Приложение №3 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. са разписани проекти за Плевен за 150 000 000 лв. С това финансиране ще се изпълнят строително-монтажни работи в Плевен, проектиране и изграждане на улици в 20 малки населени места от общината и проектиране на 24 други улици в тях.
Освен с държавни средства през 2025 г. ще се извършат капиталови разходи и с европейско финансиране, което ще е в размер на почти 11 000 000 лв.
Враца
Бюджетът на общината за 2025 г. е 141 409 635 лв. Сред приоритетите на Враца е утвърждаването на града като фестивална столица на България, инвестиции в пътна мрежа в града и селата, модернизация на уличното осветление в жилищните квартали и населените места, надграждане на системата за сметосъбиране и управление на отпадъците, осъвременяване на градския транспорт с нови превозни средства и създаване на благоприятна среда за вложения.
Капиталовата програма на Враца за тази година възлиза на 27 млн. лв. Предвиждат се няколко проекта за внедряване на мерки за енергийна ефективност. Един от тях ще се изпълнява в Регионална библиотека „Христо Ботев“ и за него са осигурени 2 376 840 лв. Други 709 020 лв. ще бъдат инвестирани в енергийното обновяване на младежкия дом в града. Със съфинансиране от Националния доверителен ЕкоФонд ще се реализират мерки за ЕЕ на сградата на детска градина „Щастливо детство“, като за целта са заделени 283 000 лв. Същите дейности ще се осъществят и в покрития плувен басейн, за който са заложени 820 064 лв.
През 2025 г. предстои да се направи енергийно обновяване и на зданието на покрития тенис корт, като в бюджета за тези дейности са заложени 1 087 020 лв. Тази година общината ще възложи и извършването на енергийно обследване на сградата, в която се помещава, и за целта са отделени 20 207 лв.
Друг приоритет в дейността на администрацията ще е подобряване на състоянието на пътната инфраструктура. Един от големите проекти, които ще се изпълняват, е основният ремонт на ул. „Теменуга“ с подпорна стена, за който дейностите възлизат на 116 341 лв. За цялостно обновяване на уличната мрежа на кв. „Бистрец“ се отделят 128 282 лв.
В бюджета на община Враца са включени 785 315 лв. за разплащане на изпълнените реставрационни работи на паметника на Христо Ботев, който скоро бе върнат на мястото си.
През тази година ще се реализира основен ремонт на Средношколското общежитие в града на стойност 1 871 841 лв. Ще се изпълни и модернизация на социалната инфраструктура в Дома за стари хора „Зора“, като са планирани два проекта – единият на стойност 3 063 148 лв., а другият – за 437 554 лв.
Местната администрация е заложила да се разшири видеонаблюдението на територията на общината, за което ще инвестира 220 000 лв. За да се реализира индустриалната зона на Враца, през тази година ще бъдат изразходвани 335 240 лв. за промяна на предназначението на земеделски земи.
Голям обем от средства в бюджета на Враца са заделени за реализиране на обекти, които са част от екологичната инфраструктура на общината. Предвидено е да стартира изграждането на парк в жк „Сениче“, като дейностите ще бъдат възложени на инженеринг. Проектът е на стойност 1 091 471 лв. Други 176 763 лв. ще бъдат вложени в строителството на многофункционална площадка в жк „Младост“.
В кв. „103” на Враца ще се работи по два обекта. Единият е за благоустрояване на междублоковото пространство и възлиза на 461 139 лв. Другият е за благоустрояване на част от кв. „103” по плана на град Враца, като ще бъдат вложени 203 392 лв.
Общо 300 хил. лв. ще бъдат инвестирани в проекта за изграждане на отоплителната инсталация на спортна зала „Вестител“, който е на инженеринг. Други 846 732 лв. ще бъдат дадени за изпълнението на СМР в детски градини и училища.
За рекултивацията на клетка 1.1 и клетка 1.2 на Регионално депо за неопасни отпадъци за община Враца и Мездра са заделени 1 211 635 лв. Проектът „Мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана“ ще бъде финансиран с 4 272 205 лв.
Видин
Тази година община Видин ще разполага с бюджет от 92 332 993 лв. Приоритетите, които е заложила администрацията, са в сферите „Екология“, „Здравеопазване“, „Развитие на индустрията“, както и „Млади хора“. За последния се предвижда отпускането на 30 стипендии за млади лекари специализанти и за инженери, за да останат да работят във Видин.
Капиталовата програма е в размер на 7 473 738 лв. Те ще бъдат насочени към подобряване на състоянието на основни пътни артерии, на пешеходни зони, тротоари и междублокови пространства. Предвижда се през 2025 г. Видин да изпълни европейски проекти за 31 925 594 лв.
Важна задача за администрацията е реставрирането и социализирането на културно-историческото наследство. За целта в бюджета на общината са заложени 517 600 лв., а в допълнение предстои да се подадат проекти на почти същата стойност по програма към Министерството на културата. Заложено е 45 хил. лв. да бъдат инвестирани в археологически разкопки на античния град Бонония, а други 15 хил. лв. ще се вложат в археологически проучвания на средновековната крепост „Баба Вида“ и Алботинския скален манастир. Регионалният исторически музей ще получи 400 хил. лв. за теренни проучвания на „Баба Вида“.
Община Видин ще реализира и обекти с финансиране от държавния бюджет. Техният брой е 34 и са на стойност 62 233 400 лв. Една от мащабните интервенции е свързана с изграждане на зелена и велосипедно достъпна среда в Крайдунавския парк и прилежащите му територии, като стойността на проекта е 18 млн. лв. С други 7 млн. лв. ще се изпълни ремонт на ул. „Цар Иван Асен II“ в частта от Околовръстния път до бул. „Панония“. 7 млн. лв. ще бъдат вложени и в друг основен вход на град Видин – откъм „Видахим“. За обособяването му се предвижда да се осъществят строителни работи на бул. „Панония“ от Околовръстния път до ул. „Цар Иван Александър I“. За обновяването на ул. „Цар Симеон Велики“ са заложени 5,9 млн. лв.
Друг важен проект е ремонтът на централната пешеходна зона на Видин, който е на стойност 3,1 млн. лв.
С 6 233 400 лв. финансиране от държавния бюджет ще се направи реконструкция и преустройство на водоснабдяването на село Градец.
Други 4 млн. лв. ще бъдат дадени за реконструкция на улична мрежа на територията на общината. Отделно от това местната администрация ще получи средства от държавния бюджет за изготвянето на инвестиционни проекти. Част от тях са свързани с ремонт на 4 улици, благоустрояване на 11 квартала в града, както и обновяване на общински пътища.
Монтана
Финансовата рамка за тази година на Монтана възлиза на 90 млн. лв., което е със 7 млн. лв. повече спрямо 2024 г. Капиталовите разходи за т.г. са разпределени в няколко направления. За извършване на текущи ремонти са заложени 708 360 лв., които ще бъдат осигурени от продажба на общински нефинансови активи. Сред планираните обекти са изграждането на изкуствени неравности по бул. „Монтана“, ремонт на ул. „Св. Патриарх Евтимий“ и на ул. „Проф. Асен Златаров“, обновяване на пътната настилка на ул. „Стоян Марков“. Друг важен проект, който ще бъде финансиран от този източник, е реновиране на моста между парк „Сините езера“ и стадион „Огоста“.
Със собствени средства местната администрация ще изпълни и основния ремонт на сградата на кметството на с. Сумер. От преходния остатък на общината ще бъде финансирано закупуването на различна по тип и вид техника за административни звена.
Обекти за над 53 млн. лв. ще реализира Монтана със средства от сключени споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството в рамките на Инвестиционната програма за общински проекти. С 2,8 млн. лв. ще бъде изпълнен основният ремонт на пътя Славотин – Клисурица. 6,78 млн. лв. са предвидени за обновяване на трасето Монтана - Крапчене – Николово – Долно Белотинци, а 4,4 млн. лв. са отделени за участъка между Смирненски – Буковец – община Брусарци – Белотинци. Общо 30 млн. лв. ще се вложат в обновяване на различни улични трасета, сред които бул. „Трети март“, ул. „Иван Давидков“, ул. „Индустриална“, ул. „Широка Планина“, ул. „Съединение” и ул. „Инвестиционна“, като планираните проекти ще се изпълняват поетапно. За основен ремонт и реконструкцията на уличната мрежа в кв. „Кошарник“ са заделени 3,173 млн. лв.
2 247 900 лв. е заложено да е целевата субсидия от държавата, която ще бъде разходвана за реализирането на различни проекти. 256 060 лв. ще се инвестират в реконструкция и подмяна на ВиК съоръженията по улиците „Сливница“, „Подп. Богдан Илиев“, „Иларион Драгостинов“, „Чавдар Войвода“, „Хайдут Велко“ и „Баба Тонка“. 1,5 млн. лв. от този източник са за ремонта на Младежкия дом в Монтана, а 175 хил. лв. ще бъдат дадени за изографисването на православен храм, който се изгражда в града.