Тема

Предимства на Синьо-зелената книга

Д-р инж. Адриана Спасова, член на Комитета по договорите на FIDIC и член на УС на Българското общество по строително право: 

Уважаеми читатели,

На 20 април се навършиха 10 години от създаването на Българското общество по строително право (БОСП), радетел на разпространението на стандартните форми и добрите практики. Учредяването му бе отразено от вестник „Строител“, който заедно с Камарата на строителите в България (КСБ) бе наш партньор за всички важни международни мероприятия, като Българо-македонския форум, проведен в Кюстендил през 2017 г., конференцията на Европейското общество по строително право, проведена в София през 2022 г., и други. Групата по FIDIC към БОСП през 2016 г. по възлагане на КСБ създаде Специфични условия за Червена и Жълта книга на FIDIC, издание 1999 г. През 2023 г. Групата, ръководена от адв. Виктория Пенкова, преведе Жълтата книга на FIDIC, издание 2017 г. препечатка 2022 г. През 2024 г. по възлагане на КСБ Групата по FIDIC към БОСП преведе Зелената книга, издание 2021 г., вече налична на български в електронната книжарница на FIDIC и на хартия от
БААИК, а през 2025 г. преведе Бялата книга – единственият договор на FIDIC за услуги, който скоро предстои да бъде издаден на български. През 2021 г. БОСП издаде Наръчник по строително право. Тази година БОСП предаде за печат второ издание на Наръчника, актуализирано и допълнено с няколко нови глави, с предговор от директора на дирекция „Нормативна политика и анализи в строителството“ в КСБ Савин Ковачев.

С подкрепата на в. „Строител“ продължаваме чрез кратки месечни порции да Ви запознаваме с най-използваните по целия свят строителни договори на FIDIC. Тази порция е посветена на книгата за драгажни и възстановителни работи, известна като Синьо-зелена или Синя книга, прилагана и у нас.


Надграждане на издание 2006 г.

През 2001 г. FIDIC публикува тестово издание на Синьо-зелената книга: Договор за драгажни и възстановителни работи. Формата е базирана на Зелена книга 1999 г., само че новият договор се администрира от Инженер, а не от Представител на Възложителя, както при първото издание на Зелената книга.1

През 2006 г. излиза от печат Синьо-зелена книга – Драгажен договор (Dredger’s Contract) първо издание. Договорът е предназначен за драгажни и възстановителни работи. Създаден е от FIDIC в тясно сътрудничество с Международната асоциация на драгажните компании IADC (International Association of Dredging Companies). Целта е била да се създаде компактен документ, който включва всички важни търговски разпоредби и който може да се използва за всякакъв вид драгажни и възстановителни работи и допълващо застрояване. При този тип договори обикновено Възложителят или Инженерът предоставя проектите, по които се изпълняват Работите. Тази форма обаче може също така да се използва за договори, които включват частично или цялостно проектиране от Изпълнителя. Освен това Възложителят може да избира различни методи за ценообразуване.

През 2016 г. FIDIC публикува второто издание на Синьо-зелената книга – Договорна форма за драгажни и възстановителни работи (Form of Contract for Dredging and Reclamation Works). То актуализира първото, като го надгражда с редица иновации. Новото издание отговаря на текущата нужда на международната строителна индустрия да се публикуват модернизирани условия за драгажни и възстановителни работи в по-големи количества, с възможност за различно разпределение на риска за проектирането, написани с по-прецизни разпоредби за разрешителни и лицензи, данни за Площадката и застраховки.

Все по-големите количества на драгажните работи са свързани с развитието на контейнеровозите, които, както се вижда на Фигура 1, стават все по-големи. Днес около 90% от световната търговия се извършват от търговски кораби, като част от тях са специализирани за превоз на контейнери. Контейнеровозите се използват все повече, тъй като разтоварването, което е отнемало дни, с интермодалните контейнери става за часове.

Според експертите второто издание е по-подходящо за техническите изисквания на драгажната индустрия. То използва кратки и прецизни фрази на лесно разбираем английски. За първи път се обединяват всички рискове на Възложителя, изредени в отделна Клауза 6 [Дефинирани рискове].2 Това са практични договорни условия, които много улесняват възложителите със специализираните Насоки за използването им. Новото издание е по-синхронизирано с баланса на риска, постигнат в другите форми на FIDIC. IADC се надява новото издание да е основа за успешни проекти и да допринесе за подобряването на пристанищната инфраструктура.

Съдържание на Синьо-зелена книга, издание 2016 г.

Съдържанието на Синьо-зелената книга, издание 2016 г., е показано на Фигура 2. Изданието е много компактно: Общите условия са на 17 страници, като Насоките за използването им са на 19 страници, добре структурирани и удобни за ползвателите. Именно този стил на поднасяне на информацията е следван в Зелената книга, издадена пет години по-късно. Освен кратките Общи условия не се предвижда да има Специфични условия. Конкретната информация по Договора трябва да се включи в Договорните данни, които са част от Договорното споразумение, така че са с най-висок приоритет.

Особености на Общите условия

Синьо-зелената книга, издание 2016 г., е най-краткият договор на FIDIC. Тя съдържа само 15 клаузи с много по-малко от обичайните Под-Клаузи, с по-кратки разпоредби, групирани, както е показано на Фигура 3. Използването на процедурите за Промени и искове се различава от другите книги: стремежът е да се опростят правилата, Страните да управляват своевременно рисковете, като си сътрудничат с помощта на Инженера. Процедурата за Промени се използва повече, отколкото в другите книги, за да има по-малко искове и да се избягват споровете.

Дефинициите са само 27. Не всички дефиниции са като в другите договори на FIDIC. Различни са дефинициите за Площадка, Промяна, Дата на започване, Дефинирани рискове и Работи. Датата на започване се определя в Договорните данни, където е подсказано да бъде 28 дни, след като договорът е влязъл в сила, но съветът към ползвателите е да се отчете кога могат да се получат необходимите разрешителни и какви са предварителните условия за мобилизация на оборудването. Дефиницията за Държава, на която е разположена Площадката, включва териториалните води. Дефиницията за Промяна включва изменение на Спецификацията и/или Чертежите, инструктирано от Инженера, докато при Зелената книга това е всяка промяна в Спецификацията и/или Чертежите, или Работите, която е инструктирана като промяна.

В Договорните данни е подсказано Възложителят да предаде Площадката на Изпълнителя на Датата на започване. Дори в Договорните данни да е посочен друг срок, той трябва да бъде спазен, в противен случай това ще бъде неизпълнение на Възложителя, което, като Дефиниран риск, дава право на удължаване на Времето за завършване и/или компенсация. По този начин Под-Клауза 2.1 в Синьо-зелената книга е само 19 думи, докато в Жълтата книга, издание 2017 г., е 303 думи.

При Синьо-зелената книга:

• Възложителят проучва Площадката и подготвя Спецификацията;

• проектирането е риск на Възложителя (но лесно може да се приспособи да проектира Изпълнителят, както при Зелената книга);

• има Инженер;

• Възложителят посочва в Договорните данни дали Комисията за разрешаване на спорове (КРС) се назначава още след Датата на започване, или едва след като има спор за разрешаване.

Рискове на Възложителя и права на Изпълнителя

В Клауза 6 са изброени рисковете на Възложителя, наречени „Дефинирани рискове“. Тези рискове са групирани от автора в различни категории на Фигура 4. В новото издание е дадена възможност Възложителят да размести разпределението на някои рискове в Договорните данни, без да е нужно да подготвя специфични разпоредби, изменящи Общите условия. При проявяването на някой от Дефинираните рискове Изпълнителят може да претендира за удължаване на Времето за завършване съгласно Под-Клауза 7.3 [Удължаване на Времето] и/или компенсация съгласно Под-Клауза 10.4 [Право на Изпълнителя на компенсация].

По-важните разлики с Жълтата книга са следните:

• рисковете на Възложителя са изброени в Клауза 6, докато в Жълтата книга са в различни клаузи;

• към Изключителните събития е добавено пиратството, което е обичаен риск за мореплаването в някои акватории;

• границите на разпределение на риска за неблагоприятни климатични и хидроложки условия се определят в Договорните данни;

• тъй като Възложителят определя къде да се изпълняват работите, той носи риска от прекъсване поради по-голямо от предвиденото в Договорните данни движение на кораби;

• за удължаване Времето за завършване се използва процедурата за Промени, а не за искове, като е задължително ранното предупреждение и предприемане на разумни мерки за ограничаване въздействието на риска съгласно Под-Клауза 10.3;

• освен при въздействие на Дефиниран риск, удължаване Времето за завършване е възможно и при увеличение на количествата, подлежащи на измерване, като се отчете и намалението на други количества;

• ако Изпълнителят претендира компенсации по процедурата за искове, няма преклузивен срок за уведомлението;

• Изпълнителят има 28-дневен (или друг разумен съгласуван) срок да представи разбивката на Промяната или иска, включваща времевото и ценово въздействие на Дефинирания иск, след това Инженерът я преглежда, консултира се със Страните за постигане на съгласие и ако не се споразумеят, издава решение, като не са определени срокове за действията на Инженера.

Приоритет на документите на Договора и насоки за подготовката им

Аналогично на Зелената книга, Под-Клауза 1.3 на Общите условия не определя приоритета на документите, формиращи Договора, а само насочва към реда, посочен в Договорните данни, което улеснява изменението му:

(а) Договорно споразумение (включително Договорни данни);

(b) Специфични условия;

(с) Общи условия;

(d) Спецификация;

(е) Чертежи;

(f) проект, изготвен от Изпълнителя, за целите на търга;

(g) Количествена сметка.

Договорните данни съдържат подробно разписана таблица с изисквания към застраховките. Допълнително за улеснение на възложителите в Договорните данни са попълнени примерни стойности по някои разпоредби (например 5% задържани суми от стойността на изпълнените работи). Това са обичайно използвани стойности, които Възложителят може да промени според случая, но ако не го направи, остават посочените параметри, отразяващи добрите практики.

С цел подпомагане на възложителите при изготвянето на тръжна документация, както и при съставянето на Специфични договорни условия за конкретни договори, това издание включва Насоки, които дават важни съвети на съставителите на договорни документи. Не се препоръчва подготовка на Специфични условия, а запазване на Общите условия и допълване на конкретна информация в Договорните данни, които са част от Договорното споразумение.

В Насоките FIDIC подчертава, че при този договор са завишени изискванията за подготовка на подробни Спецификация и Чертежи във връзка с определяне обхвата на Работите и на проектирането от Изпълнителя. Важно е Възложителят да предостави следната информация:

• подробна информация за почвите, които трябва да се драгират, депонират и използват за възстановяване;3

• подробности за всички препятствия в зоните на работа, включително опасност от мини и други оръжия;

• екологични проучвания за въздействието на околната среда и изследване на почви за замърсяване;

• метод на измерване на драгажните и възстановителни работи и изисквания за надзор при измерването.

В Насоките FIDIC обръща внимание на възложителите, че:

• драгажните и възстановителни работи обикновено се приемат на завършени Секции;

• не се очаква Изпълнителят да поддържа драгажните работи след приемането, затова за тях няма период за съобщаване на дефекти;

• Изпълнителят може да работи ефективно само ако работи денонощно;

• цените на оборудването (мобилизация, използване и демобилизация) формират много по-голяма част от общата цена на драгажните работи, отколкото при СМР, и престоите може да струват скъпо.

За да подпомогнат подготовката на Спецификацията, Насоките включват табличка с основните разрешителни, лицензи и одобрения, посочвайки отговорната Страна по Договора, съгласно разпространената практика.

Ценообразуване

Синьо-зелената книга дава различни опции за ценообразуване. Подходящата опция се отбелязва в Договорните данни. Предложени са следните варианти за формиране на Приетата договорна сума, които могат да бъдат избирани или изменяни в тръжните документи:

обща сума: използва се за работи с по-малки количества, които ще се изпълнят за кратко време, където не се очакват Промени;

обща сума с ценоразпис: добър вариант за по-големи договори, при които се плаща на етапи и може да има Промени, където Възложителят няма ресурс да подготви количествена сметка за тръжната документация;

обща сума с количествена сметка: общата сума е получена на база количествена сметка, подготвена от Възложителя; счита се за по-добър вариант за големи проекти;

измерване с количествена сметка: подходящ вариант за традиционен договор, при който се очакват изменения на количествата и Промени; измерват се изпълнените количества и се умножават по оферираните единични цени, както при Червената книга;

„Разходи плюс”: оферентите дават прогнозна цена, която ще бъде заменена от действителната цена при изпълнението на Работите, изчислена по условията, заложени от Възложителя; този вариант е подходящ при несигурен обхват на работата; оферентите трябва да предложат проценти за начисляване на режийни разходи и печалба върху направените преки разходи.

Възложителят може да посочи комбинация от различни варианти, като внимателно дефинира кои видове работи как се остойностяват. Избраният вариант на ценообразуване трябва да се обвърже с метод на измерване, включен в Договора (например като отделен анекс или като част от Спецификацията). Трябва да се опише, че отделните позиции включват мобилизация и демобилизация, където е приложимо.

Приетата договорна сума, включена в Договорното споразумение, се коригира с дължими суми за Промени и искове. Промените може да се остойностяват с обща цена, по която е постигнато споразумение. Където е възможно, за остойностяване на Промени и искове се ползват единичните цени по Договора.

Възложителят също може да претендира за дължимо плащане, като следва изискванията на Под-Клауза 10.6 [Искове на Възложителя] за обосноваване на претенцията.

При всички случаи на Промени и искове Инженерът първо проверява представените искания, след което изпълнява обичайната си роля на посредник между Страните, за да ги подпомогне да постигнат съгласие. Ако Изпълнителят и Възложителят не могат да се споразумеят, Инженерът издава обосновано определение.

Задържаните суми за драгажните работи се изплащат след приемането, а за останалите работи втората половина се изплаща след отстраняване на дефектите.

 

Снимки: Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020 г. https://www.youtube.com/watch?v=u-frGMF69nw

През юни в рубриката „Месечна порция FIDIC“ очаквайте Договорите на FIDIC и нормативната уредба.